Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) планує почати перевіряти декларації, подані за 2024 рік, з травня 2025 року, оскільки декларанти мають 30 днів для виправлення декларації від дати її подання. Після цього всі декларації пройдуть оцінку ризиків за допомогою логічного та арифметичного контролю (ЛАК). Наразі перевіряються декларації, подані за 2021-2023 роки. З перебігом та результатами перевірок можна ознайомитись тут.
За результатами ЛАК на повну перевірку буде відібрано декларації з найвищим показником рейтингу ризику, тобто такі, в яких виявлено найвищу ймовірність порушень. Йдеться про можливу значну різницю між отриманими доходами та вартістю набутого майна чи залишками коштів, у тому числі готівки, без підтвердження джерел походження тощо.
Декларації з невисоким показником рейтингу ризику можуть пройти автоматизовану перевірку. Зокрема, пройшли позитивно автоматизовану перевірку понад 163 тис. декларацій за 2021 рік, що становить 28% від декларацій, що могли бути перевірені автоматизовано; понад 142 тис. декларацій за 2022 рік - 26%, та понад 145 тис. декларацій за 2023 рік - 24%.
Завдяки такому ризик-орієнтованому підходу НАЗК виявило минулого року порушення у кожній другій відібраній для проведення повної перевірки декларації.
Повні перевірки декларацій проводяться уповноваженими особами НАЗК відповідно до Порядку проведення перевірок. Складовими предмета повної перевірки декларації є: з’ясування достовірності задекларованих відомостей, з’ясування точності оцінки задекларованих активів, перевірка на наявність конфлікту інтересів, перевірка на наявність ознак необґрунтованості активів та незаконного збагачення. Повна перевірка триває не більше ніж 120 календарних днів та може бути продовжена на строк не більше ніж 60 календарних днів за наявності підстав, визначених Порядком.
За результатами проведення повної перевірки декларації складається довідка та публікується на сайті НАЗК у розділі “Результати діяльності НАЗК”. Залежно від виявлених порушень може бути складений обґрунтований висновок про встановлення адміністративного або кримінального правопорушення, складено протокол про адміністративне правопорушення, скеровано матеріали в САП щодо ознак необґрунтованості активів, поінформовано органи податкової служби щодо виявлених ознак ухилення від сплати податків, а Держфінмоніторинг - про можливі ознаки легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, інші органи.
Що відбувається з вашою декларацією після її подання? Читайте тут https://nazk.gov.ua/uk/novyny/scho-vidbuvaetsya-z-vashoyu-deklaratsiyu-pislya-ii-podannya/
У 2024 році НАЗК розпочало 1050 повних перевірок декларацій, з яких 715 завершило. За лютий 2025 року завершило 85 повних перевірок декларацій та виявило порушень на понад 605 млн грн.