Делегація Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) взяла участь у 4-му засіданні Групи з питань бізнес-доброчесності (BIG), організованому в Парижі Антикорупційною мережею Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) для країн Східної Європи та Центральної Азії. Захід об'єднав представників урядів, бізнесу, громадянського суспільства та міжнародних організацій для обговорення стратегій підвищення доброчесності у бізнесі.
Заступник Голови НАЗК Сергій Гупяк наголосив, що Україна на шляху до сталого економічного розвитку та зміцнення міжнародної репутації активно спрямовує зусилля на розбудову доброчесності в приватному секторі.
“Мета НАЗК як органу, покликаного запобігати проявам корупції у тій чи іншій сфері, – стати надійним партнером бізнесу, надати інструменти для розвитку антикорупційного комплаєнсу, підтримувати методологією та консультаціями. Для цього НАЗК розробило, зокрема, Настільну книгу розбудови доброчесної організації, Примірний кодекс доброчесності та Посібник для керівника, які містять низку практичних рекомендацій для бізнесу. Ми постійно співпрацюємо з ОЕСР та Радою Бізнес-омбудсмена, аби разом допомагати українському бізнесу працювати прозоро, не ставлячи під сумнів користь від впровадження антикорупційних запобіжників”, - зазначив він.
Керівник Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Ярослав Любченко представив основні проєкти, над якими працює НАЗК у питаннях взаємодії держави та бізнесу в безпековому секторі на сесії, присвяченій ролі спеціалізованих антикорупційних інституцій у забезпеченні доброчесності бізнесу на галузевому рівні. Серед ключових питань сесії були запровадження ефективних систем управління в урядових і бізнесових структурах, підвищення прозорості в державних закупівлях через використання платформ відкритих даних, заохочення співпраці між оборонним сектором і бізнесом для впровадження інновацій у закупівлях.
Також у співпраці із Секретаріатом Антикорупційної мережі ОЕСР Ярослав Любченко промодерував засідання робочої групи, присвячене ролі урядів у сприянні та забезпеченні доброчесності у бізнесі. Україна поділилася найкращими практиками, зокрема кейсами ДП «Прозорро», ДП «Прозорро.Продажі» та ДП «Медичні закупівлі». За результатами роботи групи було запропоновано створити базу даних найкращих практик держав у стимулюванні доброчесності бізнесу.
Участь у засіданні BIG стала важливим кроком у зміцненні міжнародної співпраці та посиленні позицій України у сфері запобігання корупції. НАЗК планує використовувати отриманий досвід для подальшого розвитку національних ініціатив.
Нагадаємо, ОЕСР об’єднує 38 найрозвиненіших країн світу. Метою її діяльності є створення найкращих рішень для державної політики, яка сприятиме економічному процвітанню, рівним можливостям і добробуту.
Влітку 2022 року Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль подав заявку на вступ нашої держави до ОЕСР. НАЗК відіграє одну з ключових ролей в процесі інтеграції України до організації.
У березні 2024 року ОЕСР опублікувала Звіт антикорупційних реформ в Україні за результатами пʼятого раунду моніторингу Стамбульського плану дій з боротьби проти корупції. Він засвідчив, що Україна за 2022 рік та перше півріччя 2023 року продемонструвала суттєвий прогрес у різних сферах боротьби з корупцією та розбудови доброчесності. Детальніше за посиланням.
Довідково: Aнтикорупційна мережа для країн Східної Європи та Центральної Азії (АКС) — регіональна програма роботи в рамках Робочої групи ОЕСР з питань хабарництва, заснована в 1998 році. Її місія полягає в підтримці країн-членів у запобіганні та боротьбі з корупцією через аналізи країн, мережі практиків, а також індивідуальну технічну допомогу.
Група бізнес-доброчесності була створена 2021 р. Вона об’єднує представників компаній, бізнес-асоціацій, ініціатив колективних дій та державних установ у країнах-членах AКС. BIG збирається щорічно, забезпечуючи учасникам платформу для обміну досвідом і співпраці з членами ОЕСР, ЄС та іншими регіонами для просування етичної поведінки в бізнесі.