НАЗК: Президенту України доцільно застосувати право вето до Закону, оскільки він не наділяє т.в.о. Голови НАЗК необхідними повноваженнями

З пропозицією опрацювати прийнятий Верховною Радою Закон України від 2 жовтня 2019 року №140-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» до НАЗК звернувся Секретаріат Кабінету Міністрів 10 жовтня.

Сьогодні Національне агентство на своєму засіданні схвалило відповідні пропозиції до Закону, які відправлені до Кабінету Міністрів. «Прийнятий 2 жовтня 2019 року Верховною Радою України Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» містить недоліки, які унеможливлюють виконання Національним агентством своїх повноважень в повному обсязі до обрання Голови Національного агентства», – йдеться в листі НАЗК до Кабінету Міністрів.

Зокрема, у вичерпному переліку повноважень особи, яка тимчасово буде здійснювати обов’язки Голови НАЗК, відсутні повноваження щодо визначення уповноважених осіб Національного агентства. За Законом №140-ІХ, на момент призначення Кабінетом Міністрів т.в.о. Голови НАЗК, повноваження членів НАЗК та діючого Голови НАЗК достроково припиняться. Таким чином, з моменту набрання чинності Законом і до призначення Голови Національного агентства, що може зайняти досить тривалий час з урахуванням передбаченої процедури, в Національному агентстві будуть відсутні уповноважені особи.

Слід зазначити, що на уповноважених осіб НАЗК, серед іншого, покладається  проведення повних перевірок декларацій та спеціальних перевірок стосовно осіб, які претендують на зайняття посад відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком.

При цьому, за Законом, розподіл обов’язків з проведення перевірок між уповноваженими особами НАЗК має здійснюватися автоматично відповідно до порядку, визначеного Головою НАЗК.

У своїх пропозиціях НАЗК пропонує наділити т.в.о. Голови НАЗК й іншими повноваженнями, які наразі не передбачені Законом.

«Схвалити пропозиції Національного агентства з питань запобігання корупції щодо доцільності застосувати Президентом України права вето до Закону України від 02 жовтня 2019 року №140-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції»», – йдеться в рішенні НАЗК.