Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) працює над формування відкритості та навчанням представників влади культурі доброчесності. Протягом травня-червня 2023 року Голова НАЗК Олександр Новіков провів тренінги для народних депутатів з питань особливостей електронного декларування під час воєнного стану. Під час навчання обговорили й питання запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, зокрема під час пленарного засідання, при роботі в колегіальних органах, під час реалізації повноважень одноосібно.
Станом на зараз до участі в тренінгах уже долучилися представники фракцій «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Голос», депутатська група «Довіра», позафракційні депутати.
«НАЗК постійно працює над удосконаленням технічної складової та роз’яснювальної роботи для спрощення декларування для всіх категорій декларантів, особливо під час воєнного стану. Аби кожен доброчесний публічний службовець, а таких більшість, міг подати декларацію швидко та уникнути помилок при її заповненні. Ми показуємо, що декларування – це не складний та не довготривалий процес. Побудова системності, культури та підзвітності – ключові маркери доброчесного посадовця», – зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.
Олександр Новіков проінформував народних депутатів про оновлення, які розробило НАЗК, для полегшення заповнення та перевірок декларацій. Зокрема, суб'єкти декларування отримуватимуть усю наявну в реєстрах, до яких Національне агентство має автоматизований доступ, інформацію щодо себе та члена сім’ї за різні періоди. Це дозволить спростити процедуру заповнення декларації та збільшити кількість декларацій з достовірними відомостями.
За його словами, проведення таких тренінгів є важливим для всіх державних органів. А зараз є особливо важливим для народних депутатів, зважаючи можливість розгляду в Парламенті законопроекту про відновлення електронного декларування найближчим часом, як цього очікують міжнародні партнери. Тому важливо підготувати публічних службовців до процесу подання декларацій.
Також відповідне навчання проведено для працівників Апарату Верховної Ради України та помічників-консультантів народних депутатів.
Нагадаємо, як правильно заповнювати декларацію можна ознайомитися у Базі знань НАЗК. Також роз’яснювальні матеріали шукайте за хештегом #декларуйся на Telegram-каналі та сторінці у Facebook. У нагоді публічним службовцям стануть онлайн-курси «Декларуйся-2022» та «Доброчесна державна служба», що розміщені на навчальній платформі Study.NAZK.
Крім того, отримати консультацію щодо заповнення декларації можна за телефоном: +38 (044) 200-06-94.
Довідково. Станом на 24 липня декларації за 2021 рік подали понад 391 тис. публічних службовців. Зокрема, 44 народні депутати; чотири міністри (без змін); три заступники керівника Офісу Президента. За 2022 рік подали щорічні декларації 261,6 тис. осіб. Зокрема, 27 народних депутатів, два члени Уряду та три голови ОДА/ОВА.
Через війну подання декларацій поки що добровільне. Проте Україна взяла на себе зобов’язання відновити обов’язкове декларування та повноваження НАЗК з перевірки декларацій. Меморандум з МВФ передбачає, що відповідний закон має бути ухвалено до кінця липня 2023 року.
З вересня 2022 року в Парламенті очікує на розгляд законопроект №8071, який був внесений керівником фракції політичної партії «Слуга народу» Давидом Арахамією.
Представники Єврокомісії, G7, GRECO, Світового банку та інших міжнародних інституцій неодноразово заявляли про те, що Україна має відновити декларування.