НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК розробило рекомендації для усунення корупційних ризиків при відбудові житла та соціальної інфраструктури

24.07.2025

Процес відбудови та відновлення України внаслідок збройної агресії рф є одним із ключових напрямів державної політики. Водночас ця сфера лишається критично вразливою до корупційних проявів.

Фахівці Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) спільно з Державною аудиторською службою України, Базельським інститутом управління за підтримки Швейцарії підготували дослідження «Корупційні ризики під час будівництва, реконструкції, капітального ремонту цивільних об’єктів для відновлення України».

«Національне агентство визначає сферу відновлення як таку, що потребує особливої уваги. Ще минулого року НАЗК удосконалило свою структуру, створивши окремий підрозділ для реалізації антикорупційної політики у цій сфері. У межах дослідження наші фахівці разом з партнерами визначили найпоширеніші корупційні ризики у сфері відновлення та напрацювали рекомендації щодо їх усунення. Їх виконання дасть змогу усунути основні ризики та підвищити прозорість і ефективність проєктів відновлення», — зазначив Голова НАЗК Віктор Павлущик.

Експерти визначили десять ключових корупційних ризиків, які можуть сприяти вчиненню правопорушень на різних етапах: під час відбору об’єктів для відбудови, розробки проєктної документації, проведення закупівлі та здійснення державного контролю виконаних робіт. Зокрема, відсутні чіткі критерії відбору проєктів для відновлення, а  недосконалий контроль за якістю проєктної документації призводить до необґрунтованого завищення вартості робіт та створює передумови для змов між проєктувальниками та замовниками. Важливим фактором, що посилює вразливість всієї сфери, є мораторій на архітектурно-будівельний контроль, який унеможливлює системний державний контроль за якістю виконаних робіт.

 

На основі проведеного аналізу фахівці розробили рекомендації стратегічного характеру щодо вдосконалення нормативно-правової бази, механізмів управління та процедур контролю.

 

«Ми зацікавлені в тому, щоб сфера відновлення була абсолютно прозорою, щоб кожна виділена гривня використовувалася за призначенням. Зекономити державні кошти можна лише шляхом упередження порушень. Для цього Держаудитслужба підготувала низку пропозицій щодо удосконалення нормативно-правового забезпечення процесу відбудови зруйнованих об’єктів, що дозволить посилити фінансовий контроль за відновленням, оптимізувати витрати та заощадити бюджетні кошти під час будівництва», — сказала Голова Державної аудиторської служби України Алла Басалаєва.

Низка визначених у дослідженні корупційних ризиків пов’язані з недосконалістю законодавства й потребують усунення шляхом прийняття нормативно-правових актів або внесення змін до них. Ці законодавчі зміни мають уніфікувати підходи до пріоритезації проєктів відновлення, запровадити дієві механізми незалежного контролю, цифровізувати процедури і встановити чіткі стандарти для усіх учасників процесу. НАЗК надало відповідні рекомендації профільним органам, зокрема, Міністерству розвитку громад та територій України і Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури України. Голова НАЗК Віктор Павлущик підкреслив, що прозоре законодавство й усунення корупційних ризиків є одним із найефективніших способів запобігання корупції.

 

«Очікуємо, що результати цього аналізу будуть використані органами державної влади, органами місцевого самоврядування та міжнародними партнерами в подальшому стратегічному плануванні. Ми готові сприяти впровадженню рекомендацій і обміну кращими міжнародними практиками у сфері запобігання корупції під час відбудови», —  зазначив старший радник з питань Центральної та Східної Європи Базельського інституту управління Юхані Гроссман.

У презентації дослідження взяли участь представники Міністерства розвитку громад, Держагентства відновлення, Рахункової палати, Національного антикорупційного бюро України, обласних військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, журналісти. До обговорення результатів дослідження також долучилися Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк та Голова Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.

 

Дослідження доступне за посиланням.

Дослідження підготовлено у рамках проєкту «Надання підтримки в боротьбі з корупцією та поверненні активів» за підтримки Уряду Швейцарської Конфедерації, що впроваджується Базельським інститутом управління. 




Останні новини

25.07.2025
10:21
НАЗК виявило порушення у сфері конфлікту інтересів на 290 млн грн - результати за перше півріччя 2025 року
24.07.2025
16:15
НАЗК розробило рекомендації для усунення корупційних ризиків при відбудові житла та соціальної інфраструктури
13:43
НАЗК врегулювало механізм повернення декларацій до публічної частини Реєстру декларацій
23.07.2025
16:03
НАЗК долучиться до підготовки законодавчих змін для збереження незалежності антикорупційної та правоохоронної систем
18.07.2025
17:20
Повні перевірки: судитимуть експодатківця з Тернопільщини за декларування недостовірної інформації
17:00
Цивільна конфіскація за результатами моніторингу способу життя: у сім'ї високопосадовця Нацполіції конфісковано квартиру за рішенням Апеляційної палати ВАКС
14:22
НАЗК розпочало вилучення з Реєстру порушників відомостей, строк зберігання яких минув
17.07.2025
15:39
Моніторинг способу життя: результати за перше півріччя 2025 року 
14:30
Верховний Суд підтвердив законність рішення про цивільну конфіскацію майна ексміграційника Одещини на 5,6 млн грн за матеріалами НАЗК
13:18
Антикорполітика, просвіта, дизайн та роз’яснювальна робота: в НАЗК чотири нові вакансії
11:39
Реєстр порушників: як він працює, хто в нього потрапляє і які зміни вносить новий закон
16.07.2025
15:40
Закон щодо підвищення відповідальності посадовців за корупційні правопорушення: які зміни передбачені
13:01
Повні перевірки декларацій за червень 2025 року: НАЗК виявило порушення на майже 243 млн грн
10:06
URC2025: НАЗК презентувало прогрес антикорупційної політики та розпочинає нову співпрацю з ОЕСР
14.07.2025
17:00
Моніторинг способу життя: депутат-землевпорядник Броварського району підозрюється в незаконному збагаченні
14:47
Посадовицю КМДА оштрафував суд за відмову надати інформацію НАЗК
11.07.2025
14:33
НАЗК сформувало рейтинг ризикованості декларацій за 2024 рік та завершило автоперевірки декларацій
10:12
Перемога у війні та над корупцією є стратегічними пріоритетами для України та фактором єдності з ЄС — Голова НАЗК на URC2025
10.07.2025
15:54
Результати роботи НАЗК за другий квартал 2025 року за напрямом антикорупційної експертизи
08:02
Україна продемонструвала значний прогрес у запобіганні та протидії корупції — результати 5-го раунду оцінки Стамбульського плану дій ОЕСР
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua