НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК та Базельський інститут управління визначили подальші напрями співпраці для ефективного запобігання корупції

16.12.2024

Представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та Базельського інституту управління обговорили ключові напрямки поточної співпраці та плани на наступний рік. Пріоритет - зниження корупційних ризиків у визначених галузях та розробка проєкту Антикорупційної стратегії України на 2026-2030 роки.

Заступник Голови НАЗК Сергій Гупяк, в сферу відповідальності якого входить робота з корупційними ризиками в різних секторах, наголосив, що НАЗК планує на початку  2025 року презентувати дослідження з рекомендаціями щодо нівелювання ризиків в сфері митного контролю, відбудови, а також лісового господарства. Останнє дослідження виконано спільно з Базельським інститутом управління (участь у дослідженні за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію з розвитку та співробітництва (SDC)) та залученням профільних експертних установ і громадських організацій.

Сторони оцінили перший досвід такої співпраці як успішний і запланували розширити її.

Юхані Гроссманн,  старший радник інституту у Центральній та Східній Європі, зазначив, що інститут наразі розвиває співпрацю з Україною задля розбудови якісного врядування та реалізує проєкти у сферах інфраструктури, відбудови, публічних закупівель, оборонної промисловості та  надрокористування. Частина цих тем також входять в плани НАЗК з проведення секторальних досліджень і підготовки відповідних рекомендацій для державних органів, тож експертна підтримка Базельського інституту має важливе значення.

На цих та інших найвразливіших до корупції сферах буде сфокусована і робота експертних груп при НАЗК, які розпочнуть підготовку низки досліджень, що будуть покладені в основу нової  Антикорупційної стратегії на 2026-2030 роки та програми з її виконання. Підрозділи НАЗК, відповідальні за формування державної антикорупційної політики, після ретельного аудиту всіх функцій держави виокремили 20 найбільш вражених корупцією сфер, на мінімізацію корупції в яких будуть спрямовані нові Стратегія та Програма. Перша частина роботи експертних груп включатиме аналіз українського та міжнародного законодавства та визначення найбільших викликів у цих сферах. Друга частина полягатиме у глибинному вивченні проблем, моделюванні різних варіантів вирішення цих проблем та розробці шляхів впровадження найбільш оптимальних способів їхнього вирішення.

“Аби створити якісну нову антикорупційну стратегію, нам потрібно буде оцінити ефективність виконання попередньої (чинної ДАП на 2023-2025 роки), зробити якісний аналіз, врахувати її недоліки та переваги. Для цього потрібна складна система індикаторів ефективності, і ми були би вдячні за допомогу в побудові такої системи, враховуючи значний досвід Базельського інституту у розробці та впровадженні систем урядування в різних країнах”, - зазначив заступник Голови НАЗК Дмитро Калмиков. 

Він також додав, що при напрацюванні загальнодержавних програмних документів у сфері запобігання та протидії корупції НАЗК буде враховувати акти законодавства ЄС, а також рекомендації Європейської Комісії, адже антикорупція та євроінтеграція - два нероздільних процеси, які мають бути синхронізованими між собою. НАЗК є відповідальним за організацію та супровід усіх основних процесів по підрозділу “Протидія корупції” 23 переговорного розділу. Крім того, фахівці НАЗК в складі урядової команди працюють над усіма іншими переговорними розділами, аби Україна була максимально готова до членства в ЄС та мала антикорупційні запобіжники в усіх сферах функціонування держави.  

Наступні Стратегія та ДАП будуть складатися з двох складових. Перша частина стосується загальної системи запобігання і протидії корупції, пов'язаної з розвитком правоохоронних та антикорупційних органів і посилення їхньої незалежності. Друга частина присвячена мінімізації корупції в пріоритетних сферах через глибинні реформи у відповідності до актів законодавства ЄС та міжнародних зобов'язань. 

Партнери з Базельського інституту висловили готовність долучитися  до розв’язання цих викликів, а також запропонували низку інших напрямів співпраці якто навчання для фахівців НАЗК, що займаються пошуком незаконно набутих активів за кордоном, організацію заходів з обміну досвідом між країнами тощо. 

Базельський інститут управління – незалежна організація, яка працює над питаннями боротьби з корупцією та вдосконаленням управління у світі. Інститут активно співпрацює з Україною, зокрема з НАБУ, САП, Генпрокуратурою та ДБР, надаючи експертну і технічну підтримку. Національне агентство з питань запобігання корупції та Базельський інститут закріпили своє партнерство в меморандумі про співпрацю та розпочали спільну роботу в напрямку протидії корупції.

 

Останні новини

19.06.2026
16:21
Повні перевірки декларацій: за 5 місяців 2026 року НАЗК виявило порушення на понад 1,7 млрд грн
15:30
Верховний Суд підтвердив законність конфіскації активу на 1,8 млн грн у посадовця Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції
09:15
Як працює лобіювання в Україні: НАЗК запустило нову серію відео
18.06.2026
11:26
Анонс Як повідомити про корупцію? НАЗК запрошує на презентацію гайду
10:00
Депутата Ужгородської міської ради підозрюють у недостовірному декларуванні на 78 млн грн
16.06.2026
16:27
Україна та ЄС розпочали переговори про членство за ключовим Кластером «Основи»
16:00
У екскерівника Рівненської митниці можуть конфіскувати нерухомість, авто та гроші
15.06.2026
15:30
Анонс НАЗК запрошує медійників Дніпра на тренінг з антикорупційних інструментів
09:57
Експосадовця ТЦК на Кіровоградщині підозрюють у декларуванні недостовірних відомостей на 2,5 млн грн
12.06.2026
16:02
Запобігання корупції - наскрізний елемент євроінтеграції та фундамент політики згуртованості ЄС - заступник Голови НАЗК
14:30
Трансформація системи оборонних закупівель: у НАЗК обговорили посилення прозорості і підзвітності відповідно до рекомендацій НАТО
13:27
НАЗК оголошує добір на 5 нових вакансій
13:00
ВАКС визнав необґрунтованими активи експосадовця Нацполіції на понад 6,7 млн грн
11.06.2026
14:40
Чи потрібно реєструватися в Реєстрі прозорості: НАЗК запустило онлайн-тест для самоперевірки
13:36
Доступ до Реєстру декларацій може бути частково обмежено 11 червня
10.06.2026
15:18
Євроінтеграційні дедлайни та реальні кроки: учасники модерованої дискусії закликали Раду прискорити реформу політичних фінансів
13:00
Працівника апарату суду з Черкащини судитимуть за недостовірне декларування
11:30
ВАКС визнав необґрунтованими активи ексначальника Кременчуцького ТЦК майже на 3 млн грн
09.06.2026
18:00
НАЗК, ОБСЄ та міжнародні партнери посилюють стратегічне партнерство: результати і пріоритети співпраці
17:00
Будинок у центрі Рівного, катер і вантажівка: АП ВАКС підтвердила конфіскацію активів голови селищної ради
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua