НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК вітає відновлення подання звітів політичними партіями та їх перевірки: Президент підписав закон №3337  

26.09.2023
НАЗК вітає відновлення подання звітів політичними партіями та їх перевірки: Президент підписав закон №3337  

Сьогодні, 26 вересня 2023 року, Президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, удосконалення механізмів державного фінансування та державного контролю за діяльністю політичних партій» (№3337). Цим рішенням відновлюється обов'язок всіх політичних партій звітувати про свої фінанси та майно, а також функції Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо перевірок цих звітів.  Документ набуде чинності через 90 днів з дня його офіційного опублікування. 

Понад 3,5 роки політпартії не звітували НАЗК, спершу через COVID-19, а з 2022 року – через воєнний стан. 

«НАЗК вітає відновлення обов'язку звітування політичних партій та перевірок звітів. Адже нарешті Національне агентство зможе перевірити на що партії витрачали державні кошти упродовж останніх трьох років, хто їх фінансував і чи не було серед внескодавців проросійських сил. Нарешті громадськість зможе проконтролювати діяльність партій. Крім того, забезпечення прозорості політичного фінансування важливе для інтеграції України до ЄС і виконання міжнародних зобов'язань. Дякуємо усім, хто разом з НАЗК відстоював повернення звітування політпартій», – зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков. 

Зазначений закон підготовлено на основі урядового законопроекту № 9419, розробленого НАЗК. Документ пропонував не лише відновити звітування та перевірки політпартій, але й механізми для суттєвої мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії та виборчі процеси. Зокрема, шляхом забезпечення прозорості джерел походження коштів, що спрямовуються на підтримку політичних партій. Також законопроект передбачав удосконалення процесу державного фінансування статутної діяльності політичних партій. Ці зміни заплановані  в Державній антикорупційній програмі на 2023-2025 роки. Тому закон  №3337 стане лише першим кроком для подальшої системної зміни правил політичного фінансування й комплексної реформи політичних фінансів. 

Що передбачає закон? 

  1. Парламентські партії будуть зобов’язані подати раніше не подані звіти (за 2020-2023 роки) про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (далі – звіти) впродовж 90 днів після набрання законом чинності. 
  2. Інші політичні партії звітуватимуть через 120 днів після набрання законом чинності. 
  3. Встановлено термін перевірки звітів НАЗК – 90 днів.
  4. Регламентується право політпартій на власний розсуд відмовитися від грошового  внеску до дня подачі звіту. 
  5. Передбачено особливий механізм подання та перевірок звітності за період неподання (2020-2023 роки) через  перебування місцевих організацій на тимчасово окупованих територіях, втрату фінансових документів через воєнний стан тощо. Партія звільняється від відповідальності за подання неповної інформації в звіті. До прикладу, якщо документи втрачені, має бути надано документи, що це підтверджують. 
  6. Кошти політичної партії, у тому числі кошти державного фінансування статутної діяльності політичної партії, можуть розміщуватися на поточному або вкладному (депозитному) банківському рахунку в державних банках для отримання пасивного доходу у вигляді процентів. 
  7. Фінансування з державного бюджету передбачено не лише для  парламентських партій, але й партій, які набрали на виборах 3% голосів виборців, але не потрапили до Парламенту (раніше це було 5%). Ця норма запрацює уже після парламентських виборів. 
Чому це важливо? 

Ухвалення законопроекту сприятиме виконанню рекомендацій Венеціанської Комісії щодо шляхів протидії олігархізації в Україні. Зокрема, вони передбачають вдосконалення правил фінансування політичних партій і виборчих кампаній та наявних механізмів контролю. Крім того, це забезпечить реалізацію двох з семи пунктів вимог Єврокомісії для початку переговорів про набуття членства України в Європейському Союзі.

Останні новини

01.12.2023
17:08
Проект нового Порядку користування землями водного фонду створює умови для зловживань - НАЗК
15:49
НАЗК і місцева влада Житомирщини об’єднують зусилля в розбудові доброчесності
15:00
НАЗК запрошує взяти участь у громадському обговоренні проекту змін до Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки
11:54
Конкурс на посаду Голови НАЗК: строк подання заявок продовжено до 22 грудня
30.11.2023
19:00
НАЗК оновило офіційний сайт
18:30
Майже 90% пропозицій, наданих учасниками громадських обговорень законопроектів про доброчесне лобіювання та адвокацію, враховано
11:00
НАЗК внесло бельгійську газову компанію Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни 
29.11.2023
10:13
Освіта, обмін інформації і запобігання корупції: НАЗК та Спеціальна служба розслідувань Литовської Республіки підписали Меморандум про співробітництво
27.11.2023
16:12
Доброчесний вплив на нормотворчість в Україні: НАЗК та громадськість визначили напрями вдосконалення законопроекту про лобіювання
24.11.2023
11:08
Припинили транспортування російської нафти: трьох грецьких компаній-перевізників виключено з переліку міжнародних спонсорів війни

Більше новин

сайт_водний_фонд

Проект нового Порядку користування землями водного фонду створює умови для зловживань - НАЗК

Детальніше
photo_5427216539351897231_y

НАЗК і місцева влада Житомирщини об’єднують зусилля в розбудові доброчесності

Детальніше
сайт_анонс_обговор

7 грудня відбудеться громадське обговорення змін до ДАП

Детальніше
сайт_конкурс_голова_2

Конкурс на посаду Голови НАЗК: строк подання заявок продовжено до 22 грудня

Детальніше
Більше
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua