Упродовж першого півріччя 2025 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело 102 заходи з моніторингу та контролю за дотриманням законодавства у сфері етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Кримінальні провадження за матеріалами НАЗК та обґрунтовані висновки:
За результатами цих заходів Агентство склало 26 обґрунтованих висновків з ознаками корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. Усі висновки скеровано до спеціально уповноважених органів у сфері протидії корупції. Серед них:
- 18 висновків – із ознаками корупційних правопорушень, ймовірна шкода від яких перевищує 290 млн грн;
- 8 висновків – щодо правопорушень, пов’язаних із корупцією.
Зокрема, виявлено, що посадовці Харківської обласної військової адміністрації могли бути причетні до закупівель товарів для будівництва інженерно-військових споруд та фортифікацій за цінами, що, за попередніми даними, перевищували ринкові більш ніж на 15 млн грн. Закупівлі, ймовірно, проводилися у змові з афілійованими підприємцями. НАЗК склало обґрунтований висновок із ознаками правопорушення, передбаченого ст. 191 КК України, і передало його до Національної поліції. Розпочато кримінальне провадження.
Ще один приклад - виявлення фактів зловживання службовим становищем посадовцями кількох територіальних управлінь Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм України (Держрибагентства). Вони передали державне майно стороннім комерційним структурам без обов’язкової процедури комісійної оцінки та за заниженою вартістю.Орієнтовні збитки - 1,8 млн грн. У діях посадовців вбачаються ознаки порушень, передбачених ч. 4 ст. 191 та ч. 2 ст. 364 КК України. За цим фактом також зареєстровано кримінальне провадження.
Протоколи про вчинення адміністративного правопорушення
Упродовж 6 місяців 2025 року НАЗК склало 7 протоколів про адміністративні правопорушення щодо 7 осіб. Більшість із них (4 протоколи) стосувалися порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (ст. 172-7 КУпАП). По одному протоколу складено за порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами посад (ст. 172-4 КУпАП ), порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків (ст. 172-5 КУпАП) та невиконання законних вимог НАЗК (ст. 188-46 КУпАП).
Серед осіб, стосовно яких складено протоколи - колишній голова Васильківського міськрайонного суду Київської області.
Екссуддя після того, як у жовтні 2024 року Верховний Суд підтвердив рішення Вищого антикорупційного суду та стягнув у дохід держави частину вартості його квартири на 3,6 млн грн як необґрунтований актив, не повідомив Раду суддів України про наявний у конфлікт інтересів, пов'язаний зі звільненням. Відповідно до ст. 125 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» він як голова суду мав видати наказ про припинення власних трудових відносин із відповідним судом у зв’язку з набранням законної сили рішенням про цивільну конфіскацію його активів. Розгляд справи триває.
Приписи НАЗК
Також за зазначений період НАЗК винесло 35 приписів про порушення законодавства щодо етичної поведінки та запобігання конфлікту інтересів.
Так, через неналежну поведінку посадовця територіального управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру) НАЗК внесло припис в.о. Голови служби з вимогою провести службове розслідування. Винну особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Окрім того, НАЗК виявило, що службові особи Держрибагентства уклали договори з 31 приватною компанією на нібито безоплатне зберігання майна, що заборонено ст. 54 Закону України «Про запобігання корупції». після припису НАЗК голові Держрибагентства винних посадовців притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а керівникам територіальних управлінь доручено розірвати ці сумнівні правочини.
НАЗК продовжує послідовно реалізовувати антикорупційну політику задля забезпечення доброчесності та підзвітності державних посадовців. Ознайомитися з попередніми результатами роботи Агентства за цим напрямком можна за посиланням: березень-квітень, травень, червень.