1 липня 2025 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) запускає модернізовану версію Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (POLITDATA 2.0).
У Реєстрі змінено дизайн, суттєво вдосконалено навігацію та пошук, реєстром тепер можуть користуватися люди з особливими потребами. Політичні партії отримають нові технічні можливості, які допоможуть зручніше та швидше подавати свої звіти.
«НАЗК постійно працює над вдосконаленням Реєстру POLITDATA та модернізує його інструменти відповідно до запиту політичних партій, щоб зробити користування Реєстром максимально зручним, спростити та пришвидшити подачу звітів. Крім того, покращено інструменти, які допомагають громадськості аналізувати дані про фінанси та майно й отримувати вже зведену інформацію», – зазначила Ганна Чорнуцька, керівниця департаменту формування доброчесності політичних фінансів НАЗК.
Новації в Реєстрі POLITDATA для політичних партій
- Змінено спосіб створення, редагування і управління обліковими записами політичних партій та їхніх місцевих осередків:
- зменшено кількість розділів в облікових записах політпартій та зручно їх згруповано;
- удосконалено функцію листування між політичною партією та аналітиком НАЗК;
- спрощено навігацію між розділами звіту (відкрити потрібний підрозділ звіту можна миттєво);
- погоджені звіти регіонального осередку політпартії можна переглядати безпосередньо у відповідному розділі звіту політичної партії в окремій вкладці (раніше такої можливості не було);
- якщо користувач припуститься технічної помилки у звіті, Реєстр повідомить користувача, в яких саме звітних формах виявлено помилки;
- накласти кваліфікований цифровий підпис на звіт, у якому наявні логічні помилки, можна буде після їх усунення.
- Спрощено алгоритм погодження звітів політичних партій: звіти регіональних осередків погоджуються в один клік (у попередній версії Реєстру цей процес складався з декількох етапів).
- Висновок аналітика НАЗК буде з'являтися в обліковому записі політичної партії після його затвердження (раніше це було на сайті НАЗК).
- Політичні партії мають можливість додавати файли електронних копій документів до звітів партії за будь-який звітний період за бажанням. Раніше цієї опції не було.
Нові можливості для громадськості
У публічній частині Реєстру додано інструменти для аналізу інформації про фінанси та майно політпартій. Зокрема, з'явився зручний пошук і ранжування вже зведеної інформації зі звітів партій та їхніх місцевих осередків, що сприятиме підвищенню прозорості політичного фінансування.
Наприклад, завдяки відповідним фільтрам можна узагальнити дані про витрати та надходження політичних партій (про кошти державного фінансування, розміри здійснених внесків від фізичних та юридичних осіб, найбільш активних внескодавців тощо).
Це корисна функція для зацікавлених громадян, представників громадських і міжнародних організацій, щоб перевірити, як працює партія, які кошти отримує та на що їх витрачає.
Тепер можна переглядати і завантажувати не тільки кожен звіт окремо, а й всі разом.
Додано різні можливості для пошуку інформації безпосередньо на сайті, як то через налаштування таблиць та фільтрів.
Удосконалено набір правил та інструментів (API), завдяки чому з'явилась можливість комплексного аналізу даних, зокрема й в академічних цілях та в межах великих досліджень.
У Реєстрі додано функції спеціального доступу для користувачів з різними потребами – з порушеннями зору, для людей похилого віку або тих хто, відчуває втому чи перевантаження. Зокрема, передбачено налаштування розмірів шрифту, високу/низьку насиченість, монохромний колір, збільшення проміжків між літерами тощо.
Тренажер за посиланням: https://cutt.ly/6rTENaYt
Інструкція: https://cutt.ly/prTEMgOt
Цей проєкт є результатом багаторічних зусиль за підтримки IFES в Україні у партнерстві з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), UK International Development від Уряду Великої Британії та Міністерством міжнародних справ Канади.
Нагадаємо, Реєстр POLITDATA введено в промислову експлуатацію у 2021 році. З того часу політичні партії мають можливість подавати квартальні звіти онлайн через Реєстр. Раніше це були масиви паперових звітів. До прикладу, один звіт вміщався в 60 коробок від паперу, його мали подати представники політичних партій та перевірити в ручному режимі працівники НАЗК.
10 жовтня 2023 року НАЗК відновило доступ до Реєстру з урахуванням вимог до захисту персональних даних, який був зупинений через запровадження воєнного стану.