Корупція продовжує залишатися в трійці найбільш серйозних проблем в Україні. Так вважає понад 64% українців. На першому місці серед проблем залишається збройна агресія рф, а на другому – висока вартість життя та низькі доходи. Понад 55% представників бізнесу назвали проблему корупції другою за масштабом після збройної агресії.
Проте продовжує зростати динаміка несприйняття корупції серед населення і бізнесу. Так, 60% представників бізнесу і понад 57% громадян негативно ставляться до корупційних проявів (у 2021 році – 55% і 49% відповідно).
Це результати соціологічного опитування «Корупція в Україні 2022: розуміння, сприйняття, поширеність», що презентували Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) та дослідницька компанія Info Sapiens. Дослідження представили в рамках презентації Державної антикорупційної програми на 2023–2025 рр. (ДАП) «Шлях до майбутнього без корупції: покрокова інструкція».
Директор Info Sapiens Дмитро Савчук зазначив, що, на думку українців, найбільш корумпованими сферами є:
- правоохоронні органи – кожен третій (33%), хто контактував з ними, стикався з корупцією;
- послуги з підключення та обслуговування систем електро-, газо-, водопостачання та водовідведення (29%);
- сервісні центри МВС (27%) та інші.
- митницю (35%),
- будівництво та земельні відносини (33%),
- послуги з підключення та обслуговування систем електро-, газоводопостачання та водовідведення (29%).
Керівник відділу Департаменту антикорупційної політики НАЗК Володимир Харченко резюмував, що українці чітко визначають корупцію як серйозну проблему для держави, готові протидіяти та не толерувати це явище. Так, показник негативного ставлення до корупції серед громадян зріс на 8%. «Коли ми вимірюємо рівень поширеності корупції, то він є достатньо високим. 81% громадян і 69% бізнесу говорять, що корупція є дуже або дещо поширеною», – додав Володимир Харченко.
В межах опитування проаналізовано 11 сфер щодо найбільш поширених корупційних практик серед населення та 7 сфер – серед підприємців (3 сфери охоплено обома групами респондентів).
«Результати дослідження свідчать, що корупція залишається в трійці найбільших проблем України. Водночас опитування демонструє гострий запит суспільства на боротьбу з корупцією та справедливість», — зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.
«Як доводить соціологія, переважна більшість громадян готові протестувати проти будь-яких проявів корупції. Потрібно враховувати такі настрої суспільства. Виконання Державної антикорупційної програми спрямоване на задоволення найактуальніших запитів українців», – зазначив Голова НАЗК.
Олександр Новіков додав, що державна антикорупційна політика має базуватися на якісних аналітичних даних і інклюзивності процесів.
Як свідчить дослідження, зросла частка громадян, які готові повідомляти про факти корупційних проявів. Так, це готові роботи 11% громадян і 26% представників бізнесу (у 2021 році до 9,8% серед населення і до 23% серед бізнесу). Більшість громадян і бізнесу схвалюють діяльність викривачів корупції (громадяни - 65%, бізнес - 86%).
Дослідження провели соціологи компанії Info Sapiens за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) на замовлення НАЗК наприкінці 2022 року.
З результатами опитування можна ознайомитися за посиланням.
Довідково. Організація проведення досліджень з питань вивчення ситуації щодо корупції – одне з повноважень НАЗК, що передбачено Законом України «Про запобігання корупції».