НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Законні інструменти впливу: методи лобіювання

03.12.2025

Прозоре лобіювання є ознакою відкритого демократичного суспільства. Воно забезпечує можливість законного представлення інтересів різних груп суспільства і бізнесу, та впливу на ухвалення рішень у сферах державної політики. 

В Україні Закон України “Про лобіювання” (Закон), який формує правові засади для розвитку прозорої та відповідальної культури лобіювання, почав діяти лише кілька місяців тому. З огляду на що, важливо, щоб його норми були не лише формальні, а й застосовувались на практиці. Для цього учасники сфери лобіювання мають чітко розуміти, які інструменти впливу є законними, а що може створити корупційні ризики. Саме тому методи лобіювання є важливою частиною у формуванні прозорої системи взаємодії між суспільством, бізнесом і владою.

Законодавство визначає методами лобіювання дії лобіста під час лобіювання. Відповідно до частини другої статті 7 до таких методів відносяться:

  • пряма або опосередкована комунікація з посадовцем, щодо питань пов’язаних з предметом лобіювання;
  • підготовка та поширення інформації, наприклад реклами, пропозицій, аналітики, результатів досліджень або позиційних документів, що стосуються предмету лобіювання, через медіа або інтернет;
  • участь у заходах, які стосуються предмету лобіювання,  з метою впливу або спроби впливу на посадовця;
  • запрошення посадовця на зустрічі, конференції чи інші події, пов’язані з предметом лобіювання; 
  • організація публічних заходів, інформаційних кампаній або інших активностей, що стосуються предмету лобіювання та не заборонені законодавством.

 

Перелік методів лобіювання, визначений Законом, не є вичерпним. Лобіст може використовувати будь-які інші методи (дії), якщо вони прямо не заборонені Конституцією та законами України.

Суб’єкт лобіювання при цьому зобов’язаний утримуватися від пропозиції, обіцянки, надання посадовій особі чи пов’язаним з ним особам неправомірної вигоди.

 

Нагадуємо, що з 1 вересня почав діяти Закон України “Про лобіювання”. Одночасно з цим НАЗК прийняло у промислову експлуатацію ключовий інструмент його реалізації – Реєстр прозорості.

Останні новини

29.06.2026
18:39
Незаконне збагачення майже на 13 млн грн: завершено слідство у справі чинного нардепа
13:23
З 1 липня стартує кампанія звітування щодо лобіювання за І півріччя 2026 року: що потрібно знати
26.06.2026
15:00
Верховенство права та боротьба з корупцією є визначальними для вступу України до ЄС та відновлення держави — підсумки дискусії на URC 2026
10:11
Контроль повноти заповнення декларацій НАЗК: депутатці міськради вручили підозру, чотирьох посадовців притягнули до відповідальності
25.06.2026
13:57
Прозорість оборонного сектору як запорука безпеки: НАЗК, Міноборони та НАТО обговорили на сайд-івенті на полях URC 2026 розбудову довіри з міжнародними партнерами
09:30
ВАКС визнав необґрунтованими активи родини експосадовця ДПС на понад 7 млн грн
24.06.2026
17:35
Понад 19,5 млн грн на закордонному рахунку: родичці екскерівниці Хмельницької МСЕК повідомили про підозру
14:49
Антикорупційні реформи та міжнародна технічна допомога: у НАЗК відбулося засідання Секторальної робочої групи «Верховенство права»
23.06.2026
17:52
Як і куди повідомити про корупцію: НАЗК спільно з ОБСЄ презентували гайд для заявників і викривачів
17:32
Активи на родичів: поліцейського з Полтавщини підозрюють у незаконному збагаченні
14:14
Київського комунальника підозрюють у недостовірному декларуванні на 9,6 млн грн
12:40
Індикатори публічної доброчесності: ОЕСР презентувала результати оцінювання України
22.06.2026
09:33
Ввечері 22 червня буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
19.06.2026
16:21
Повні перевірки декларацій: за 5 місяців 2026 року НАЗК виявило порушення на понад 1,7 млрд грн
15:30
Верховний Суд підтвердив законність конфіскації активу на 1,8 млн грн у посадовця Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції
09:15
Як працює лобіювання в Україні: НАЗК запустило нову серію відео
18.06.2026
11:26
Анонс Як повідомити про корупцію? НАЗК запрошує на презентацію гайду
10:00
Депутата Ужгородської міської ради підозрюють у недостовірному декларуванні на 78 млн грн
16.06.2026
16:27
Україна та ЄС розпочали переговори про членство за ключовим Кластером «Основи»
16:00
У екскерівника Рівненської митниці можуть конфіскувати нерухомість, авто та гроші
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua