Заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Ярослав Любченко взяв участь у якості спікера в окремому заході 10-ої сесії Конференції держав - учасниць Конвенції ООН проти корупції, присвяченому успішним прикладам технологічних рішень для боротьби з корупцією, який був організований Центром міжнародного приватного підприємництва (CIPE).
Побудова стійких до корупції процесів та інституцій не є результатом діяльності виключно одного сектору чи сфери. Приватні компанії, урядові структури та громадські організації реалізують комплексні антикорупційні проекти за допомогою сучасних технологічних інструментів, платформ і послуг. “Тільки об’єднавши зусилля державних органів, бізнесу та громадськості, ми мінімізуємо корупційні ризики та розбудуємо доброчесність в країнах”, — підкреслив Ярослав Любченко.
За словами заступника Голови НАЗК, досвід України підтверджує, що цифровізація є найдієвішим інструментом мінімізації корупційних ризиків та запобігання корупції. Він навів приклади успішного впровадження цифрових технологій у сфері державних закупівель, яка, згідно з аналізом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), є викликом для всіх країн світу.
Зокрема, йдеться про систему електронних державних закупівель Прозорро, електронну систему продажу та оренди державного майна Прозорро.Продажі. Прикладом також може слугувати ДП “Медичні закупівлі України”, яке являє собою професійну команду, яка вже понад п`ять років здійснює весь цикл закупівель у сфері охорони здоров'я, економить мільйони коштів платників податків та забезпечує нашу країну найсучаснішим медичним обладнанням та ліками.
НАЗК є Національним координатором з питань співробітництва України з НАТО у сфері розбудови доброчесності, в межах повноважень якого проводить стратегічний аналіз корупційних ризиків у секторі безпеки та оборони.
Успішним кейсом мінімізації корупційних ризиків, які стосуються тилових оборонних закупівель є створення ДП “Державний оператор тилу”. Ця агенція створена на основі нових правил та принципів нульової толерантності до корупції, недискримінації учасників усіх торгів і забезпечення безперервності в постачанні товарів для потреб ЗС України.
“Завдяки цим інструментам Україні вдається забезпечити прозорі закупівлі на всіх рівнях, суттєво наповнити державний бюджет та уникнути розкрадань коштів і майна держави. Разом з тим, сьогодні наші цілі ще більш амбітні, адже розроблена НАЗК Державна антикорупційна програма передбачає створення ще 63 ІТ-інструментів та сервісів, які тотально мінімізують ризики у найбільш уражених корупцією сферах суспільного життя”, - зазначив Ярослав Любченко.
Представник Національного агентства наголосив, що розвиток прозорих, зручних і доступних сервісів можливий лише в середовищі доброчесних організацій в публічному та приватному секторі і повідомив, що Національним агентством розроблено Посібник для керівника із системної розбудови доброчесних (ефективних) організацій, який заснований на кращих світових практик та був презентований на заході.
