НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Звіти політпартій досі на карантині: коли партії почнуть звітувати про витрачені бюджетні кошти

Посилання скопійовано
Звіти політпартій досі на карантині: коли партії почнуть звітувати про витрачені бюджетні кошти

Обов’язок щоквартального звітування для політичних партій запроваджено у 2015 році. Це було однією з умов отримання безвізового режиму з Євросоюзом. Україна зобов’язалася прийняти закон про фінансування політичних партій з державного бюджету і Парламент ухвалив відповідний закон. Політичні партії отримали право на бюджетне фінансування, якщо на останніх чергових чи позачергових виборах народних депутатів вони набрали не менше 5% голосів виборців. Водночас закон зобов’язав політичні партії щоквартально подавати до НАЗК звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру.
Але уже три роки політичні партії не звітують про свою діяльність, зокрема про те, хто їх фінансує та на що вони витрачають партійні кошти, в тому числі отримані з державного бюджету. Першою причиною такого рішення стала пандемія COVID-19. 30 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон №540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)». Законом передбачено, що політичні партії мають прозвітувати не пізніше ніж на сороковий день після закінчення карантину. Поки що він триває до 30 квітня 2023 року.

Але цю дату не можна вважати відправною точкою для старту звітування політичних партій. По-перше, карантинні заходи можуть бути продовжені. По-друге, звітування має бути відновлено протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану відповідно до іншого закону – Закону України №2115 «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».

Щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій вираховується за спеціальною формулою. За 2020-2022 роки парламентські партії отримали з державного бюджету майже 2 млрд грн. На 2023 рік у державному бюджеті для фінансування статутної діяльності політичних партій передбачено понад 886 млн грн.

Тож увесь цей час НАЗК як орган контролю не має доступу до звітних документів партій. Тому на що витрачаються державні кошти, перераховані партіям з 2020 року, невідомо.

Які наслідки відсутності звітів політичних партій?

Серед ключових наслідків неподання звітів політичними партіями – непрозорість політичного фінансування. Так, зокрема через відсутність звітів у реєстрі POLITDATA

  • заблоковано державний та громадський контроль діяльності політичних партій;
  • виборці не знають, хто фінансує парламентські політичні партії та на які потреби вони спрямовують отримане державне фінансування;
  • через заборону проросійських політичних партій уже неможливо дізнатися про фінансування та витрати ОПЗЖ за 2020-2022 роки тощо.

«Першочерговим кроком для вирішення цієї проблеми має стати ухвалення необхідних законодавчих змін, що дозволяють відновити подання звітів політичних партій та їхню перевірку. В грудні НАЗК подало на розгляд Уряду розроблений законопроект. Позицію Національного агентства щодо важливості відновлення звітування політпартій підтримують громадські організації та міжнародні партнери», — зазначила керівниця Департаменту запобігання політичній корупції Ганна Чорнуцька.
Тому на часі відновлення подання звітів політичними партіями до реєстру POLITDATA, як і відновлення електронного декларування, з урахуванням вимог воєнного часу та дотриманням необхідних умов безпеки. Крім того, на цьому неодноразово наполягали посли країн Великої сімки (G7) та Європейського Союзу.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

7 Червня 2023
НАЗК застерігає від можливого повернення корупційних практик у сфері дипломування моряків
7 Червня 2023
Оголошено добір на шість вакансій в НАЗК
6 Червня 2023
НАЗК дослідило корупційні ризики у процедурі оцінки медичних технологій
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр