НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...
560
перевірок зупинено
рішення КСУ №13-р/2020
243
У перевірці
декларацій
1591
Перевірено
декларацій
1423
Перевірено
субєктів
Повні перевірки декларацій

Прозорість у вищій освіті: як змінилися українські університети за останні роки? Приклад Острозької академії

Посилання скопійовано
Прозорість у вищій освіті: як змінилися українські університети за останні роки? Приклад Острозької академії

В Україні стартувала вступна кампанія, й абітурієнти вже приглядаються до різних закладів вищої освіти. В умовах військового стану завдання вступу до закладу вищої освіти (ЗВО) стає ще більш відповідальним, адже сьогоднішні студенти відіграватимуть одну з найважливіших ролей у відбудові України після війни. 

Чимало українських вишів мають досягнення в протидії корупції та демонструють високий рівень академічної доброчесності, у тому числі завдяки антикорупційній реформі, а саме – появі посад антикорупційних уповноважених в українських ЗВО, діяльність яких координує Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

Як працює система запобігання корупції в Національному університеті «Острозька академія», розповідає антикорупційний уповноважений в університеті Богдан Михальчук.

  • Як забезпечується академічна доброчесність у Острозькій академії?

Академічна доброчесність та нетолерування корупції в закладах вищої освіти — це комплексне питання, яке залежить від усіх зацікавлених сторін: адміністрації, студентів, викладачів, співробітників. Лише в такому випадку може йти мова про ефективні інструменти. Наприклад, академічний кодекс доброчесності, антикорупційні програми або антикорупційні положення. Ще з моменту створення університету «Острозька академія» антикорупційні політики, нетолерування корупції залишаються на високому рівні серед усіх зацікавлених сторін. Зараз ми робимо великий акцент на превенцію та дотримання законодавства.

  • Як виглядає антикорупційна робота зі студентами?

Щороку в нас проходять настановчі тижні для студентів: про політики академічної доброчесності, якості освіти, антикорупційної політики. Я проводжу ввідні лекції для першокурсників. Також у нас є тренінг для студентів «Роль студентства в антикорупційній діяльності НаУОА», розроблений у межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вишах: від визначення ризиків до їх подолання» за сприяння НАЗК. Окрім того, усім відома електронна скринька та номер телефону, за якими будь-який викладач чи студент може звернутися. Це захищені внутрішні канали для повідомлень виявлених порушень антикорупційного законодавства.

  • З яких питань зверталися студенти?

Звертаються для роз’яснення антикорупційних норм, нашої антикорупційної програми. Багато питань виникає вже після тренінгів стосовно того, хто такий антикорупційний уповноважений, про антикорупційні політики, про конфлікт інтересів. Студентське самоврядування також активно включене. У нас є комісія з якості освіти, куди входять представники різних курсів. Якщо є порушення академічної доброчесності чи наявні корупційні ризики, то це обговорюється та вирішується спільно зі студентами.

  • Чи важливо працювати з молоддю стосовно антикорупційної тематики в університетах?

Безумовно. У молоді не завжди є розуміння поняття «корупції», «корупційних ризиків», «конфлікту інтересів». З цього нерозуміння можуть виникати проблематичні моменти. Тому роз’яснення загальної антикорупційної бази є дуже корисним.

  • Що мають робити українські ЗВО для запобігання корупції?

Війна впливає на ставлення суспільства до різних питань. Я думаю, що буде збільшуватися рівень несприйняття корупції загалом в Україні. У свою чергу, адміністрації ЗВО, антикорупційні уповноважені повинні впливати власними інструментами, роз’ясненнями. Звісно, це все дуже індивідуально та залежить від університету. У кожному є свої корупційні ризики, і вже до них потрібно підбирати інструменти. Проєкт «Антикорупційний комплаєнс у вишах» допоміг нам виявити ці ризики через опитування, фокус-групи, інтерв’ю. Ми визначили слабкі сторони, склали план мінімізації. Це показало, над чим працювати уповноваженому. 

Підсумовуючи, можна сказати, що успішний механізм протидії корупції в сучасному ЗВО такий — визначати корупційні ризики, ідентифіковувати слабкі сторони, опрацьовувати це з адміністрацією, усім колективом, роз’яснювати студентам і працювати разом.

Cерія інтерв’ю підготовлена в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», який реалізовується Департаментом запобігання та виявлення корупції НАЗК спільно з ГО «Асоціація юридичних клінік», за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», задля підвищення доброчесності та конкурентоздатності українських ЗВО на ринку освітніх послуг. Експерти проєкту працюють над дослідженням корупційних ризиків, профайлом антикорупційного уповноваженого та професійним розвитком спільноти уповноважених вищої освіти.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

14 Травня 2022
У Реєстрі декларацій з’явилася функція, яка дозволить декларантам дізнаватися відомості про свою власність, наявні в реєстрах. Вона полегшить заповнення декларації для тих, хто втратив документи про власність
13 Травня 2022
Дайджест «Новини санкційного фронту»
13 Травня 2022
Прозорість у вищій освіті: співпраця керівника та антикорупційного уповноваженого. Приклад Державного податкового університету
Календар новин
Календар новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр