У 2023 році Уряд ухвалив Державну антикорупційну програму на 2023 - 2025 роки (ДАП), розроблену Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Проте документ не може імплементуватись під час воєнного в повному обсязі. Тому у 2024 році для забезпечення ефективної реалізації ДАП НАЗК провело ґрунтовну роботу із залученням 85 органів, які впродовж 30 експертних зустрічей досягли консолідованої позиції.
«Ефективне виконання Антикорупційної стратегії до 2025 року, яка була однією з умов надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС, і ДАП дозволить суттєво зменшити рівень корупції в Україні у сферах, які містять найбільше корупційних ризиків. Крім того, це важливий фактор для європейської інтеграції України та вступу до ОЕСР. Наша мета – попри будь-які зовнішні чинники будувати успішне майбутнє України, адаптувавшись до змін. У жовтні 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою внесено комплексні зміни до ДАП. Необхідність внесення змін спричинена повномасштабним вторгненням, потребою актуалізації очікуваних стратегічних результатів, встановлених Антикорупційною стратегією, яка розроблена ще до війни», – зазначив заступник Голови НАЗК Дмитро Калмиков.
З урахуванням внесених змін органи влади виконали понад 84 % заходів ДАП, які мали бути завершеними станом на 30.09.2024. Прогрес виконання заходів ДАП можна відстежувати в Інформаційній системі моніторингу реалізації державної антикорупційної політики (ІСМ ДАП). Про результати моніторингу за I квартал – тут, за II квартал – тут, III квартал – тут (за останній квартал 2024 року моніторинг наразі ще не завершено).
Протягом 2024 року НАЗК вдосконалило ІСМ ДАП, а саме розробило новий функціонал – розділ «Статистична інформація про результати роботи спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції та інших державних органів». Тут в зручному для аналізу форматі оприлюднюються статистичні дані щодо результатів роботи спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції та виконавців ДАП на підставі ст. 18-3 Закону України «Про запобігання корупції».
Одним з орієнтирів діяльності та ефективності антикорупційної політики є проведення соціологічних досліджень. Вони дозволяють зрозуміти, куди спрямувати зусилля з подолання корупції та який вектор роботи задати. Регулярні дослідження, що передбачають опитування експертів, громадян та представників бізнесу, дають можливість проаналізувати показники сприйняття та досвіду корупції в Україні в динаміці, виявити найкорумпованіші сектори публічного управління та дослідити поширені корупційні практики.
Так, у 2024 році НАЗК презентувало результати дослідження «Корупція в Україні 2023: розуміння, сприйняття, поширеність» та результати експертного опитування щодо оцінки рівня корупції в Україні. Результати опитування щодо оцінки ситуації з корупцією в державі у 2024 році презентовано уже в січні 2025 року.
«2025 рік стане надзвичайно важливим для команди НАЗК, відповідальної за розробку та реалізацію антикорупційної політики, адже буде чимало викликів. Маємо завершити ефективне виконання чинних Антикорупційної стратегії та ДАП як у ролі виконавця заходів, так і в ролі координатора інших державних органів. Крім того, важливо проаналізувати наявні проблеми в найураженіших корупцією сферах суспільного життя, в тому числі на основі даних соціологічних і експертних досліджень, та запропонувати шляхи їх вирішення. Це стане основою для нової Антикорупційної стратегії до 2030 року», – зазначила Тетяна Гетманцева, керівник Департаменту антикорупційної політики НАЗК.