НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Студенти оскаржували звільнення викривача корупції в суді: НАЗК долучилося до Всеукраїнського антикорупційного муткорту 

Посилання скопійовано
Студенти оскаржували звільнення викривача корупції в суді: НАЗК долучилося до Всеукраїнського антикорупційного муткорту 

Як захистити права викривача корупції, як антикорупційному уповноваженому провести з ним інтерв’ю та відстояти інтереси в суді? Своїм досвідом у цих питаннях поділилися зі студентами фахівці Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) під час другого Всеукраїнського антикорупційного муткорту (ВАМ* 2.0.), який відбувся в Києві. 

Цьогоріч НАЗК вперше розробило та впровадило новий етап муткорту –  судове засідання щодо оскарження звільнення викривача. Під час цього етапу учасниці та учасники мали змогу спробувати себе в ролях працівників НАЗК і викривача як сторони захисту, а також їхніх опонентів – представників відповідача. 

«Враховуючи важливість інституту викривачів та значну роль антикорупційного уповноваженого для захисту їхніх прав, ми обрали саме цю тему для муткорту. Важливо, аби студенти-правники розібралися в усіх тонкощах судового процесу та відстоюванні прав викривачів, а в майбутньому могли використати ці інструменти на практиці», — зазначив керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач. 

Він додав, що захист прав викривачів залишається пріоритетним для НАЗК. Зокрема, завдяки заявам Агентства в Україні вперше в історії застосовано механізм притягнення до кримінальної відповідальності роботодавця за звільнення викривача. 

ВАМ* 2.0. відбувався у два етапи. На перший етап зареєструвалося 107 команд із 52-х закладів вищої освіти із усіх областей України (крім тимчасово окупованого Криму), зокрема й із трьох вимушено переміщених вишів.

Із них 82 команди вирішували фабулу справи онлайн. Найкращі 10 команд (це 40 студентів-правників) здобули право змагатися в офлайн етапі: проводити обшук, брати участь у судовому засіданні щодо оскарження звільнення викривача та судових дебатах.

«Щороку ми підтримуємо проєкти для молоді, зокрема ті, що стосуються переміщених вишів, щоб розвивати потенціал студентів у сфері протидії корупції. Цього року з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією ми вирішили підтримувати Антикорупційний муткорт і дуже вдячні учасницям і  учасникам, які виявили бажання і наснагу долучитися», — зазначила Вікторія Єгорова, спеціалістка з протидії корупції ПРООН в Україні.

В межах муткорту команди взяли участь у тренінгах про особливості проведення обшуку у топкорупційних провадженнях, судових засіданнях із оскарження звільнення викривача в адміністративному суді, а також  у судових дебатах. 

Суддями етапу з обшуками стали детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та помічники суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС). За представлення позицій у судовому засіданні щодо оскарження звільнення викривача оцінки учасницям і учасникам ставили представники НАЗК, Верховного Суду, Центру протидії корупції, ГО «Автомайдан», ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна» та Інституту законодавчих ідей.

«Ця подія не лише про змагання між студентами, а головним чином про верховенство права, справедливість і побудову кращого суспільства після перемоги України. Українська молодь є головною силою майбутньої України, відповідальною за майбутній розвиток суспільства. Ми цінуємо наших партнерів НАБУ та НАЗК, які працюють із молоддю, а їхні найкращі фахівці діляться своїми знаннями та досвідом зі студентами», — зазначив Аллан Паг Крістенсен, керівник Антикорупційної ініціативи ЄС.

За результатами змагань перемогу  здобула команда «AC Team» з Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого (НЮУ ім. Ярослава Мудрого). Друге та третє місця посіли відповідно команди «Карний розшук» та «Exaltatus» із НЮУ ім. Ярослава Мудрого. 

Всеукраїнський антикорупційний муткорт організовано НАБУ та НАЗК за сприяння ПРООН в Україні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки ЄС та за підтримки EUACI, провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується МЗС Данії.

Довідково. Moot court (з англійської — «навчальний суд») — модельовані судові дебати для студентів, на яких команди розбирають кейс у певній галузі права і письмово та усно готують позиції позивача та відповідача. Є додатковим заходом у багатьох юридичних школах. 

Всеукраїнський антикорупційний муткорт (ВАМ) — перший в Україні освітній проект, спрямований на підвищення обізнаності студентів щодо проблеми корупції в Україні та вдосконалення знань і  навичок з кримінального права та процесу при розслідуванні корупційних злочинів. Перший ВАМ відбувся 2021 року в Харкові. 

Проект отримав відзнаку незалежної міждисциплінарної організації World Justice Project у межах World Justice Forum 2022 в Гаазі (Нідерланди) за інноваційний підхід і вплив на вирішення актуальної проблеми верховенства права й боротьбу з корупцією. 

Фото: Анна Орлова / ПРООН в Україні

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

2 Червня 2023
Офіс доброчесності НАЗК розпочинає проект із впровадження “золотого стандарту” в школах
1 Червня 2023
НАЗК закликає бізнес до спільної санкційної боротьби проти рф
1 Червня 2023
Голова НАЗК з Керівницею Офісу ОЕСР в Україні обговорили питання вступу України у організацію, зокрема прийняття закону про лобізм
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр