НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Три роки НАЗК 2.0: попередження конфлікту інтересів у топ-посадовців, виявлення колаборантів та нові IT-інструменти

Посилання скопійовано
Три роки НАЗК 2.0: попередження конфлікту інтересів у топ-посадовців, виявлення колаборантів та нові IT-інструменти

Конфлікт інтересів є складовою кожного корупційного злочину.

Тому Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) продовжує активно запобігати конфлікту інтересів у посадовців. Конфлікт інтересів, якому вдалося запобігти, – це не вчинений злочин. Так, лише за минулий рік НАЗК промоніторило наявність конфлікту інтересів у 438 посадових осіб, зокрема у діяльності 55 посадовців обласних військових адміністрацій (ОВА) при бронюванні військовозобов’язаних та наданні їм дозволу на виїзд за кордон. 

Які ключові досягнення в цьому напрямі у 2022 році?

  • За обґрунтованими висновками НАЗК про виявлення корупційних правопорушень розпочато 7 кримінальних проваджень;
  • Склали 72 адмінпротоколи щодо конфлікту інтересів та порушення антикорупційних обмежень;
  • Запобігли порушенню антикорупційних обмежень у зв’язку з можливим призначенням на посаду керівника ТОВ «Оператор газотранспортної системи» заступника Міністра енергетики України, а також через призначення головою правління НАК «Нафтогаз України» колишнього Міністра розвитку громад та територій України;
  • Як наслідок, було повернуто статус юридичної особи публічного права НАК «Нафтогаз України», на посадових осіб якого тепер поширюється більшість вимог Закону «Про запобігання корупції».

«За рік ми досягли значних успіхів у вдосконаленні процесу виявлення конфлікту інтересів посадовцями. Для цього ми підготували оновлені роз’яснення щодо конфлікту інтересів, де є реальні кейси, на яких можна навчитися визначати порушення. Крім того, ми розробили спеціальний тест, що допоможе встановити наявність або відсутність конфлікту інтересів. Усе це, насамперед, спрямоване на полегшення розуміння посадовцями основних антикорупційних обмежень. Попереду ще багато проектів, які будуть допомагати публічним службовцям розібратися з цією темою», – зазначив керівник Департаменту запобігання конфлікту інтересів Олександр Шульга.

Крім того, у минулому році НАЗК створило спеціальний тест, за допомогою якого кожен може отримати відповідь на питання, чи є в нього конфлікт інтересів.

Оновлено Методичні рекомендації щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції. Нові рекомендації містять правові позиції про ситуації, де посадовці найчастіше запитують роз’яснення. Також підготовлені окремі роз’яснення з найбільш проблемних питань про дотримання обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності в умовах воєнного стану.

Приклади виявлення конфлікту інтересів

  • Міський голова в умовах реального конфлікту інтересів, про який не повідомив на сесії ради, голосував за надання земельної ділянки юридичній особі, яка фінансувала його виборчу кампанію.
  • Міський голова наказав водієві, який забезпечує транспортне обслуговування його як міського голови, вивезти автомобіль дружини Tesla Model X за кордон;

народний депутат звернувся до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, до одеського міського голови та до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів із депутатськими зверненнями, щоб вони провели позапланові перевірки закладу громадського харчування в Одесі. Причина – бажання помсти цьому закладу за відмову в обслуговуванні.

У 2022 році НАЗК, з-поміж іншого, проводило роботу із пошуку колаборантів як осіб, що діють в умовах конфлікту інтересів, за результатами якої:

  • Службі безпеки України передано дані стосовно 3708 осіб, які, можливо, причетні до колабораційної діяльності та державної зради; 
  • Органам досудового розслідування надіслано повідомлення про вчинення злочинів 139 особами, причетними до колабораційної діяльності.
Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

26 Січня 2023
НАЗК 2.0. Санкційна політика-2022: участь у створенні санкційних планів, портал “Війна і санкції”, активи росіян та пошук іноземців у російських компаніях
26 Січня 2023
НАЗК та Нацагентство із забезпечення якості вищої освіти об’єднали зусилля задля зменшення корупції у вишах
26 Січня 2023
Державна антикорупційна програма, що відповідає на вимоги суспільства та наближає членство України в ЄС та НАТО, готова до затвердження Кабміном
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр