Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу проєкту закону № 4231, а також проаналізувало зміни, які цей документ пропонує для підвищення прозорості закупівель. Головною метою законопроєкту є забезпечення оприлюднення замовниками інформації під час закупівлі послуг ремонту (будівництва) та захист прав учасників закупівель під час оскарження в АМКУ.
НАЗК проаналізувало договори про закупівлю робіт із ремонту (будівництва), опубліковані замовниками в електронній системі публічних закупівель ProZorro протягом жовтня 2020 року, ціна яких склала понад 40 млн грн. За результатами аналізу було встановлено, що в понад 45 % випадках замовники уникали публікації кошторисної документації.
З огляду на це, зміни, які пропонує законопроєкт, у разі ухвалення сприятимуть мінімізації корупційних ризиків у закупівлях:
- не дозволятимуть недобросовісним замовникам приховувати окремі додатки до договорів, які містять важливу інформацію про обсяги та вартість будівельних матеріалів;
- створюють можливості для громадського контролю за реальною вартістю будівельних робіт;
- створять рівні умови для учасників під час розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель в АМКУ.
Детально з аналітичним оглядом НАЗК можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/38PjNxa.
Через рішення КСУ від 27.10.2020 № 13-р/2020 робота НАЗК лишається заблокованою. НАЗК позбавлене можливості проводити повні перевірки декларацій, отримувати заяви фізичних та юридичних осіб про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог цього Закону, складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, здійснювати перевірки організації роботи із запобігання корупції в державних установах тощо.
Попри це ми віримо, що законодавці знайдуть правові шляхи врегулювання цієї ситуації. Саме тому продовжуємо працювати над ініціативами, які допоможуть підвищити ефективність запобігання та протидії корупції в Україні після повноцінного відновлення повноважень НАЗК.