НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Уже цього тижня Верховна Рада може позбавити НАЗК права виявляти фіктивні витрати політичних партій. Це зробить неможливою боротьбу з впливом олігархів на владу

Посилання скопійовано
Уже цього тижня Верховна Рада може позбавити НАЗК права виявляти фіктивні витрати політичних партій. Це зробить неможливою боротьбу з впливом олігархів на владу

Сьогодні, 16 червня, о 15:00 планується засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Мета засідання — розглянути законопроект № 5253 та альтернативний йому № 5253–1.

Раніше Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) попереджало, що законопроект № 5253 покликаний заборонити НАЗК виявляти фіктивні фінансові операції партій та надані за заниженими або завищеними цінами послуги. На цій підставі НАЗК зокрема призупиняє державне фінансування партій.

НАЗК розглядає законопроект як відповідь на результати своєї діяльності. Адже за останній рік через виявлені у звітах порушення Агентство призупинило державне фінансування трьох парламентських партій.

«У разі прийняття законопроекту в перевірках звітів партій не буде жодного сенсу. Фактично ми просто «перекладатимемо папери», бачитимемо порушення, але не зможемо їх навіть зафіксувати. Цим законопроектом депутати фактично збільшать вплив олігархів на партії, у той час як це йде врозріз із їхніми передвиборчими програмами, програмою Президента та діяльністю Уряду», — пояснює Голова НАЗК Олександр Новіков.

Наразі є ризики, що Комітет рекомендує Верховній Раді ухвалити законопроект «за основу і в цілому», тобто за одне засідання. Водночас таке голосування може відбутися вже завтра, 17 червня.

 

Як прийняття законопроекту допоможе олігархам?

Мета перевірки звітів партій та фінансування їхньої діяльності — зменшення впливу олігархів на державне управління.

Фінансові звіти політичних партій є відкритою інформацією, а НАЗК здійснює їхню перевірку та виявляє порушення. Завдяки цьому вдається запобігти незаконному фінансуванню партій.

Завдяки державному фінансуванню політичних партій у довгостроковій перспективі партії мають можливість не бути залежними від багатих внескодавців, таких як олігархи.

Якщо законопроект № 5253 буде прийнятий, олігархи зможуть продовжувати фінансувати політичні партії, але водночас партії ще й отримуватимуть державне фінансування.

 

Що кажуть міжнародні практики та громадськість?

11 провідних громадських організацій закликали депутатів відмовитися від розгляду законопроекту № 5253, який, на їхню думку, знищує контроль за партійними фінансами.

Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) у своєму коментарі вказує, що законодавство у сфері політичного фінансування справді потребує змін, але законопроект № 5253 «не вирішують ключових проблем, визначених міжнародними організаціями». IFES зазначає, що завдяки запропонованим депутатами змінам контроль за фінансами партій «не буде ефективним відповідно до міжнародних стандартів».

НАЗК сподівається, що Верховна Рада діятиме відповідно до принципів доброчесності та збереже існуючі механізми у сфері політичного фінансування.

Рішення — за народними депутатами.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

5 Жовтня 2022
НАЗК запускає новий модуль на Антикорупційному порталі для професійного розвитку уповноважених
5 Жовтня 2022
НАЗК ідентифікувало 379 осіб і 157 компаній для накладення санкцій у Великій Британії. Серед них – керівництво компаній ПАТ «КАМАЗ» та АТ «Концерн «КАЛАШНИКОВ»
4 Жовтня 2022
Цифрові рішення для держконтролю за політичним фінансуванням: фахівці НАЗК презентували український досвід у Празі
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр