НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

НАЗК застерігає від можливого повернення корупційних практик у сфері дипломування моряків

Посилання скопійовано
НАЗК застерігає від можливого повернення корупційних практик у сфері дипломування моряків

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) попереджає про небезпеку повернення корупційних практик у процес дипломування моряків в Україні через рішення Київського окружного адміністративного суду (КОАС).

2 червня КОАС прийняв ухвалу у справі за позовом колишнього члена Державної кваліфікаційної інспекції з питань підготовки та дипломування моряків. Він вимагає в судовому порядку визнати протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України №1499 від 30 грудня 2022 року, якою передбачена ліквідація згаданої інспекції. Саме ця інспекція, яка була в підпорядкуванні  Адміністрації судноплавства, видавала дипломи морякам до 30 грудня. Після цього виконання функцій з підготовки та дипломування моряків були передані напряму Адміністрації судноплавства. 

На період розгляду справи суд призупинив дію згаданої Постанови, чим заборонив Адміністрації судноплавства надавати послуги у цій сфері. Це рішення зупиняє новий прозорий процес видачі документів, яким за пів року вже скористалось понад  2000 моряків, та відновлює корупційні практики у цій сфері.

Крім того, внаслідок цієї ухвали суду не поновлено й дію попередніх нормативно-правових актів, які регулювали процес підготовки і дипломування моряків.

Україна посідає 6-те місце у світі за кількістю працюючих моряків. Проте наразі процес дипломування моряків повністю зупинено. Це загрожує не тільки втратою десятків тисяч робочих місць, а й знищенням цієї сфери в Україні загалом. Українські курсанти та моряки будуть змушені користуватися послугами з атестації та дипломування в інших країнах або не отримають документи загалом. 

Зазначимо, за оцінкою СБУ, корупційні схеми у сфері дипломування і підготовки моряків в Україні сягали 150 млн дол. США. Протидія реформам у цій сфері призвела до низки позовів з метою сканування урядової Постанови №1499. Водночас саме ця постанова започаткувала прозорий процес атестації моряків.  Він, зокрема, передбачає впровадження окремого модулю на порталі “Дія”, де моряки матимуть можливість подати заявку на отримання документів, верифікації даних тощо. 

Довідково

На початку 2022 року НАЗК почало працювати над мінімізацією корупційних ризиків в сфері підготовки та дипломування моряків. У вересні минулого року був підписаний спільний план дій з мінімізації корупційних ризиків, в результаті чого 30 грудня 2022 року і була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України № 1499 «Деякі питання присвоєння звань особам командного складу морських суден», про що повідомляло Національне агентство. Цією Постановою було скасовано низку старих корупційних нормативно-правових актів та створено нову прозору процедуру підготовки та дипломування моряків.

З дослідженням «Корупційні ризики у сфері підготовки та дипломування моряків України» можна ознайомитися за посиланням.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

26 Вересня 2023
НАЗК вітає відновлення подання звітів політичними  партіями  та їх перевірки: Президент підписав закон №3337  
26 Вересня 2023
Вдосконалення законодавства у сфері конфлікту інтересів: НАЗК запрошує взяти участь у громадському обговоренні законопроектів 
26 Вересня 2023
До Єдиного порталу повідомлень викривачів підключено Нацполіцію та ДБР
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр