НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Звіт Єврокомісії 2024: оцінка прогресу України у сфері запобігання та боротьби з корупцією

14.11.2024

Європейська Комісія затвердила Звіт в межах Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року, який містить оцінки Єврокомісії щодо прогресу, досягнутого країнами-кандидатами та потенційними кандидатами на вступ до ЄС протягом останнього року. Зокрема – України.  

Звіт містить детальну оцінку прогресу, досягнутого Україною на шляху до членства у Європейському Союзі. Особливий акцент – на впровадженні реформ у таких сферах як боротьба з корупцією, функціонування судової системи, фундаментальні права та свобода слова тощо.

Єврокомісія відзначила, що Україна досягла прогресу у сфері запобігання та боротьби з корупцією, зокрема, завдяки зміцненню антикорупційної інституційної бази, посиленню незалежності та інституційної спроможності САП, НАБУ й НАЗК, накопиченню досвіду досудового розслідування, судового розгляду та винесення судових рішень у справах про топкорупцію.

Позитивна оцінка прогресу України і у запровадженні інституту лобіювання. Єврокомісія наголосила, що НАЗК досягло хороших результатів і продемонструвало свою незалежність від політичних та корисливих інтересів.

Одна з ключових рекомендацій Єврокомісії – забезпечити реалізацію заходів Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки та проведення оцінки ефективності програми, а також розроблення та своєчасне затвердження наступної антикорупційної стратегії та програми з її реалізації.

Серед інших пріоритетних рекомендацій:

  • збільшити кількість суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС) та адміністративного персоналу;
  • продовжити заходи для подальшого покращення результатів розслідування справ про топкорупцію, включаючи арешт та конфіскацію злочинних активів, зосереджуючись на справах щодо топпосадовців та резонансних справах про системну корупцію у найбільш важливих секторах та інституціях;
  • продовжити посилення спроможності НАБУ щодо проведення судових експертиз та незалежного зняття інформації;
  • невідкладно завершити впровадження та повноцінне використання системи e-Case для антикорупційних органів та ВАКС;
  • забезпечити наявність у ВАКС постійного приміщення.

Крім цього, Єврокомісія наголошує на необхідності узгодження нормативної бази щодо захисту викривачів з положеннями Директиви Європейського Парламенту і Ради ЄС 2019/1937 від 23.10.2019.

Низка важливих рекомендацій стосується вдосконалення та розвитку сфери притягнення до відповідальності за корупцію. Єврокомісія зауважує, що хоч НАБУ та САП зберегли свою операційну ефективність і залишаються важливими інституційними опорами антикорупційної структури. Однак досі існує потреба поступового розширення повноважень керівника САП (наприклад, наділити його повноваженнями розпочинати досудове розслідування та погоджувати слідчі дії НАБУ/САП у провадженнях щодо народних депутатів незалежно від Генерального прокурора).

Серед пріоритетів також залишається внесення змін до процесуального законодавства з метою запобігання процесуальним зловживанням під час судового розгляду кримінальних проваджень.

Варто також спрямувати зусилля на наближення українського законодавства до вимог Конвенції ОЕСР про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях та рекомендацій Ради ОЕСР. 

Оцінка прогресу свідчить про те, що Україні вдалось зберегти динаміку реформ і продовжити стабільно рухатись у напрямку євроінтеграції. Зі Звіту 2024 року випливає, що Європейська Комісія очікує від України відмову від політичного підходу «реактивного» реагування на окремі виклики. Рекомендації ЄС підкреслюють необхідність комплексного підходу до реформ у різних сферах, що забезпечить стійкий розвиток і системне наближення країни до європейських стандартів.

НАЗК докладатиме максимум зусиль для того, щоб застосовувати системно-комплексний підхід у боротьбі з корупцією та забезпечення прийняття стратегічних рішень, впровадження системних, а не точкових та хаотичних змін у сфері запобігання та боротьби з корупцією.

Довідково

Щороку Європейська Комісія ухвалює Пакет розширення. Основою цього Пакету є Повідомлення про розширення, в якому аналізуються зміни, що відбулися впродовж останнього року. У ньому досліджується прогрес, досягнутий країнами-кандидатами та потенційними кандидатами, виклики, з якими вони зіткнулися, та реформи, які необхідно провести, а також викладаються пропозиції щодо подальших дій.

Пакет також містить Звіти, в яких підрозділи Комісії представляють свою детальну щорічну оцінку стану реформ у кожній країні-кандидаті та потенційному кандидаті за минулий рік. Ці оцінки супроводжуються рекомендаціями та вказівками щодо пріоритетних напрямків реформування.

Звіт у межах Пакету розширення 2024 містить оцінки прогресу, досягнутого Україною, по всіх переговорних розділах, зокрема й по 23 розділу «Судова влада та основоположні права», який охоплює боротьбу з корупцією.

Останні новини

18.07.2025
17:20
Повні перевірки: судитимуть експодатківця з Тернопільщини за декларування недостовірної інформації
17:00
Цивільна конфіскація за результатами моніторингу способу життя: у сім'ї високопосадовця Нацполіції конфісковано квартиру за рішенням Апеляційної палати ВАКС
14:22
НАЗК розпочало вилучення з Реєстру порушників відомостей, строк зберігання яких минув
17.07.2025
15:39
Моніторинг способу життя: результати за перше півріччя 2025 року 
14:30
Верховний Суд підтвердив законність рішення про цивільну конфіскацію майна ексміграційника Одещини на 5,6 млн грн за матеріалами НАЗК
13:18
Антикорполітика, просвіта, дизайн та роз’яснювальна робота: в НАЗК чотири нові вакансії
11:39
Реєстр порушників: як він працює, хто в нього потрапляє і які зміни вносить новий закон
16.07.2025
15:40
Закон щодо підвищення відповідальності посадовців за корупційні правопорушення: які зміни передбачені
13:01
Повні перевірки декларацій за червень 2025 року: НАЗК виявило порушення на майже 243 млн грн
10:06
URC2025: НАЗК презентувало прогрес антикорупційної політики та розпочинає нову співпрацю з ОЕСР
14.07.2025
17:00
Моніторинг способу життя: депутат-землевпорядник Броварського району підозрюється в незаконному збагаченні
14:47
Посадовицю КМДА оштрафував суд за відмову надати інформацію НАЗК
11.07.2025
14:33
НАЗК сформувало рейтинг ризикованості декларацій за 2024 рік та завершило автоперевірки декларацій
10:12
Перемога у війні та над корупцією є стратегічними пріоритетами для України та фактором єдності з ЄС — Голова НАЗК на URC2025
10.07.2025
15:54
Результати роботи НАЗК за другий квартал 2025 року за напрямом антикорупційної експертизи
08:02
Україна продемонструвала значний прогрес у запобіганні та протидії корупції — результати 5-го раунду оцінки Стамбульського плану дій ОЕСР
09.07.2025
18:04
Конфлікт інтересів: протоколи, обґрунтовані висновки та приписи за червень 2025 року
15:12
Повні перевірки декларацій: скеровано до суду справу стосовно старости сіл Хотянівка та Осещина Вишгородської міськради за недостовірне декларування
08.07.2025
16:25
До уваги антикорупційних уповноважених: до 15 серпня необхідно подати звіт про виконання антикорупційної програми
07.07.2025
17:32
Запрошуємо спеціаліста до команди Юридичного управління НАЗК
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua