НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Прозорість у вищій освіті: співпраця керівника та антикорупційного уповноваженого. Приклад Державного податкового університету

13.05.2022
Прозорість у вищій освіті: співпраця керівника та антикорупційного уповноваженого. Приклад Державного податкового університету

Чому найбільша роль у доброчесному закладі вищої освіти, ефективній антикорупційній роботі належить керівнику та антикорупційному уповноваженому? Про лідерство у запобіганні корупції в Державному податковому університеті розповідає Андрій Мошнін, начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції.

Яке головне завдання антикорупційного уповноваженого в Державному податковому університеті?

По-перше, дуже важливо, щоб навчальний процес був максимально прозорим, а студенти отримували об'єктивні оцінки за свої знання. Не можна допустити шахрайства та корупційних дій зі сторони всіх учасників навчального процесу. 

По-друге, важливо слідкувати за прозорістю управлінської та адміністративної системи в університеті. Наприклад шляхом візування наказів уповноваженим. 

Які у Вас як уповноваженого є форми співпраці зі студентами? 

Я почав працювати в університеті під час пандемії коронавірусу і одразу застав дистанційний формат навчання. Тому постійно проводжу онлайн зустрічі зі студентами та пояснюю їм, як працює підрозділ ​​з питань запобігання та виявлення корупції, які є захищені канали повідомлень про корупцію та порушення законодавства. З початку своєї діяльності я вибудовував довіру зі студентами, щоб вони не боялися звератися. Відтак студенти знають мій номер телефону та email. 

Окрім того, ми працюємо з викладачами. Наприклад, організовувуємо зустрічі викладацьким складом, особливо перед сесіями, проводимо роз’яснювальну роботу, розповсюджуємо методичні матеріали. Також працюємо з питаннями, які виникають під час кампанії декларування у менеджменту університету. Загалом в основу антикорупційної діяльності уповноваженого у нас закладено принципи прозорості та відкритості. 

Чи були вами виявлені факти корупції та якою була реакція на них?

Коли я прийшов на роботу до університету (я колишній поліцейський), то проаналізував отриману інформацію, зібрав необхідні матеріали щодо факту корупційних дій та передав в органи слідства. У результаті була порушена кримінальна справа Київською обласною прокуратурою, проведені допити працівників університету, відповідних посадових осіб. Однак війна дещо призупинила цей процес. 

Окрім того, мали кейс щодо недоброчесності деяких викладачів. Ми отримали скарги від іноземних студентів, що під час їх навчального процесу були випадки, коли викладачі необгрунтовано скасовували заняття, однак звітували про них, як такі, що відбулися. Ми зібрали комісію з проректорів та перевірили скріншоти з телефонів, які показували, коли викладачі писали, що заняття не буде, та журнал, де фіксуються проведені  викладачами лекції. Коли факт порушення було викрито, викладачі попросили вибачення, студентам було повернуто кошти студентам за не проведені заняття. Цю схему вдалося зупинити. Звільнився керівник міжнародного відділу, оскільки він підписував усі документи, які підтверджували факт проведених  навчальних занять. 

Також був випадок, коли люди захотіли поновитися на навчання. Вони надали ксерокопії документів. Однак коли ми провели їх спеціальну перевірку, то копії документи виявилися підробленими. У результаті ми посили контроль за процесом поновлення після академвідпустки. 

Чи реагує керівництво на виявленні порушення і як захищає студентів від корупції? 

Нове керівництво університету дуже зацікавлене у побудові прозорого навчального процесу. Тому я мав задачу розібратися з існуючою ситуацією та забезпечити прозорість навчального процесу, щоб система функціонувала доброчесно. Я почав це все налаштовувати. Для нас дуже цінною була участь в проєкті «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», що допомогло нам проаналізувати та визначити корупційні ризики, розробити план з їх мінімізації. Наразі ми працюємо за цим планом та висвітлюємо нашу антикорупційну роботу на сайті університету. Окрім того, участь в проєкті дозволила нам зібрати та систематизувати всю нормативну базу. Ми розробили та погодили з трудовим колективом та на засіданні вченої ради антикорупційну програму на кілька років.  Тобто у нас є весь необхідний інструментарій для ефективної роботи системи запобігання корупції в університеті. 

Чи вплине війна на антикорупційну роботу?

На жаль, частина будівель нашого університету знищена, і ми активно працюємо над іх відновленням. Однак ще під час пандемії коронавірусу університет перейшов на дистанційну освіту та запровадив IT інструмент - електронну систему обліку відвідування занять, здач робіт студентами, яка забезпечує незалежний контроль. Тому це полегшило адаптацію навчального процесу в умовах війни та сприяє дотриманню принципів доброчесності.

Чому важливо працювати з молоддю в університетах стосовно антикорупційних питань, утвердження доброчесності?

Робота зі студентами вкрай важлива. Якщо буде можлива корупція у ЗВО, то студенти не отримуватимуть належні знання та не стануть професіоналами. Це негативно впливатиме, у тому числі, на бренд університету. Тому з молоддю потрібно системно працювати щодо протидії корупції та формування доброчесності. Молоді професіонали дуже потрібні для нашої держави, для її відбудови після війни. 

Cерія інтерв’ю підготовлена в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», який реалізовується Департаментом запобігання та виявлення корупції НАЗК спільно з ГО «Асоціація юридичних клінік», за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», задля підвищення доброчесності та конкурентоздатності українських ЗВО на ринку освітніх послуг. Експерти проєкту працюють над дослідженням корупційних ризиків, профайлом антикорупційного уповноваженого та професійним розвитком спільноти уповноважених вищої освіти.

Прозорість у вищій освіті: співпраця керівника та антикорупційного уповноваженого. Приклад Державного податкового університету

Останні новини

26.04.2024
18:22
НАЗК та Національна академія СБУ домовились про співпрацю в питаннях запобігання корупції
16:56
НАЗК готове надати максимальну допомогу в розробці чітких критеріїв доброчесності суддів
16:05
В Україні уже 15 Хабів доброчесності за підтримки НАЗК: відкрито ще один на Рівненщині 
23.04.2024
15:52
НАЗК у співпраці з ДБР виявило ознаки незаконного збагачення у посадовця Нацполіції на понад 14 млн грн
09:56
Від формування культури викривання до співпраці з викривачами: НАЗК провело навчання для уповноважених осіб ДПСУ
22.04.2024
18:02
Микола Корнелюк призначений заступником Голови НАЗК
19.04.2024
18:37
Антикорупційна комунікація: представники органів влади обговорили стан виконання Комунікаційної стратегії 
17:56
НАЗК спільно з Вищою школою публічного управління провели навчання для керівників категорії «А»
11:01
НАЗК сприяє місцевій владі Івано-Франківщини в мінімізації корупційних ризиків та розбудові доброчесності
18.04.2024
10:28
Новий функціонал ІСМ ДАП: де шукати статистичні дані про антикорупційну політику 
09:09
Тема корупції – у фокусі інформаційних операцій кремля проти України: результати дослідження дезінформаційних наративів 
09:05
Анонс НАЗК запрошує громадян надати пропозиції до проекту постанови «Про деякі питання створення та функціонування Реєстру прозорості»
17.04.2024
09:30
Українські підприємці переважно не толерують корупцію та позитивно ставляться до викривачів - дані соцдослідження 
16.04.2024
15:45
Конфлікт інтересів: за матеріалами НАЗК мера Кам’янця-Подільського визнано винним
14:29
Що відбувається з вашою декларацією після її подання?
15.04.2024
10:11
Виконання Державної антикорупційної програми за рік: в НАЗК презентовано результати громадського моніторингу 
11.04.2024
17:09
Голова НАЗК та парламентський комітет з антикорупційної політики обговорили виклики та пріоритети у сфері запобігання корупції 
10.04.2024
14:20
Анонс НАЗК і громадськість презентують результати виконання антикорупційних заходів
05.04.2024
09:17
НАЗК у березні розпочало 92 повні перевірки декларацій 
04.04.2024
14:48
Понад 220 політичних партій не подали звіти до НАЗК 
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua