
Нещодавно Група держав Ради Європи проти корупції (GRECO) оприлюднила 24-й щорічний Звіт “Антикорупційні тренди, виклики та найкращі практики в Європі та США” та закликала уряди країн-учасниць прийняти більш суворі правила для запобігання корупції та сприяння доброчесності у органах влади, зокрема, щодо лобіювання та контактів з третіми сторонами. GRECO закликає країни активізувати свої зусилля для повного та невідкладного виконання всіх рекомендацій.
Особлива увага у документі приділена інституту лобіювання. Загальною тенденцією серед країн-членів Групи є те, що нормативно-правові акти щодо лобіювання не запроваджені або не є ефективно впровадженими.
Україна у цьому питанні пройшла значний шлях, свідченням чого є ухвалений в лютому Закон «Про лобіювання». Відповідно до положень прийнятого Закону, лобіст набуває свого статусу з моменту реєстрації у Реєстрі прозорості. Наразі триває кропітка робота зі створення самого Реєстру із залученням до цього процесу партнерів з розвитку. Національне агентство має запустити Реєстр до 1 січня 2025 року. Для визначення порядку функціонування Реєстру Національне агентство розробило та подало на розгляд Кабінету Міністрів України проект відповідного Положення.
Важливим аспектом для відкриття ринку лобістських послуг є запровадження Правил етичної поведінки самих лобістів. У Національному агентстві триває робота з напрацювання дієвого документу, який врахує інтереси як громадськості, так і представників бізнесу як потенційних лобістів. До обговорень проекту документу Національне агентство залучило представників більш ніж 20 організацій.
GRECO також відзначила очевидний прогрес щодо заходів, вжитих державами-членами для забезпечення прозорості законодавчого процесу, публікації законопроектів та практики публічних консультацій. Крім того підкреслила важливість залучення зацікавлених сторін до формування політики та розробки нормативно-правових актів і наголосила на необхідності законодавчого врегулювання механізму забезпечення прозорості. Процедури консультацій з громадськістю часто мають недоліки у реалізації, з розбіжностями між нормами та практикою, особливо в частині дотримання термінів консультацій та процесів зворотного зв'язку. Пропозиції до законопроектів під час консультацій з громадськістю часто надходять занадто пізно, а поправки на основі коментарів громадськості вносяться рідко.
У своїй діяльності Національне агентство прагне до відкритості й прозорості та активно залучає громадські об’єднання і бізнес до нормотворчих процесів. Так, НАЗК розробило внутрішній документ, в якому детально описаний алгоритм дій щодо залучення стейкхолдерів до формування політики або обговорення важливих питань – Дорожню карту проведення консультацій з громадськістю. Анонси про такі консультації обов’язково публікуються на веб-сайті Національного агентства та у соціальних мережах, що дозволяє залучити більше зацікавлених сторін.
“Виконання рекомендацій GRECO є важливим аспектом для побудови доброчесної влади та справедливого суспільства. На євроінтеграційному шляху України вкрай важливо продовжувати реалізацію антикорупційної політики, важливим напрямком якої є становлення інституту доброчесного лобіювання”, - зазначив Голова НАЗК Віктор Павлущик.