
Захист громадян, які викривають корупцію, виявлення корупційних ризиків у проектах нормативних актів, координація антикорупційних уповноважених в державних організаціях – це лише частина функцій Агентства, які стосуються запобігання та виявлення корупції.
«Запобігати корупції, а не усувати її наслідки – набагато дешевше та ефективніше для держави. Саме тому НАЗК (ред. – Національне агентство з питань запобігання корупції) посилює напрямок запобігання та протидії корупції. Завдяки антикорупційній експертизі та аналізу корупційних ризиків ми усуваємо корупційні схеми ще на етапі створення документів. Завдяки розбудові спільноти антикорупційних уповноважених – забезпечуємо контроль за виконанням антикорупційного законодавства по всій країні. А мотивуючи людей викривати корупцію, захищаючи їх у суді, змінюємо культуру для розбудови доброчесного суспільства в Україні», – зазначає керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач.
Основні досягнення за напрямом запобігання та виявлення корупції за рік команди НАЗК:
Взаємодія з викривачами:
- Виграно 32 справи щодо порушення прав викривачів, у яких НАЗК виступало на стороні викривача. Загалом забезпечено супровід 98 судових справ за участі викривачів, щодо 45 з яких продовжується судовий розгляд.
- Запущено два навчальних онлайн-курси: «Викривач у законі», спільно з Міністерством цифрової трансформації України за підтримки проекту USAID «ВзаємоДія», а також «Впливай — викривай!», спільно зі студією онлайн-освіти EdEra за підтримки міжнародного фонду «Відродження».
- Розроблено практичний посібник для уповноважених, який допоміг зрозуміти, як правильно та ефективно організувати свою роботу з викривачами, а також посібник для антикорупційних уповноважених Національної поліції.
- Виявлено корупційні ризики у 100 проектах законів та постанов Уряду – це дозволило усунути корупційні схеми ще на етапі створення нормативних документів. Загалом фахівці НАЗК проаналізували понад 4 тисячі проектів актів Уряду та Парламенту. Найбільше корупційних ризиків виявлено в проектах актів, які стосуються таких трьох сфер: корпоративне управління на державних підприємствах, промислово-економічний комплекс, екологія та природокористування.
- Проведено аналіз корупційних ризиків у чотирьох сферах. А саме, у сфері земельних відносин, містобудування, діяльності ДК «Укроборонпром», забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації.
- Запущено Антикорупційний портал – першу цифрову платформу для роботи уповноважених осіб з питань запобігання та виявлення корупції, яка дозволить покращити антикорупційні заходи завдяки унікальному каталогу корупційних ризиків, зібранню судової практики та експертних думок.
- Завдяки НАЗК в Україні з’явилися офіційні стандарти роботи антикорупційних уповноважених. Розроблено та затверджено у Мінекономіки професійний стандарт «Уповноваженого з антикорупційної діяльності».
- Бізнес тепер має ефективний інструмент для розвитку комплаєнсу, адже НАЗК оновило Типову антикорупційну програму юридичної особи. Особливо це допоможе компаніям, які беруть участь у закупівлях на Prozorro – наявність такої програми є для них обов’язковою.
- Понад 3200 учасників залучено до заходів професійного навчання. Розроблено та проведено 43 тренінги для антикорупційних уповноважених.
- Розроблено та проведено три програми підвищення кваліфікації уповноважених: "Організація роботи з декларування у державному органі", "Практика організації роботи із запобігання та виявлення корупції уповноваженими", "Організація роботи з викривачами корупції".
- 108 організацій отримали якісні антикорупційні програми. Проведено аналіз 122 антикорупційних програм, щодо 62 – було відмовлено у погодженні.
- Уповноваженим стало простіше забезпечити ефективний розгляд повідомлень про корупцію: НАЗК розробило інтерактивні алгоритми розгляду повідомлень про корупцію.
- Оновлено Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (Реєстр корупціонерів)
- До Реєстру корупціонерів внесено 7234 записів стосовно осіб, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення (1403 кримінальної та 5609 адміністративної відповідальності).

