НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Визначено способи захисту прав викривачів серед військовослужбовців: результати обговорення з сектором безпеки й оборони

23.07.2024

В Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) відбулося засідання  круглого столу щодо шляхів забезпечення захисту прав викривачів серед військовослужбовців. 

Представники НАЗК, Міністерства оборони України, державного підприємства “Державний оператор тилу”, Міністерства внутрішніх справ та підпорядкованих йому структур, Служби безпеки, а також експерти громадських організацій узагальнили виклики для викривання корупції військовослужбовцями та виокремили напрями розвитку цього інституту. 

Учасники круглого столу зосередились на способах забезпечення можливості військовослужбовців вільно повідомляти про корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення з урахуванням специфіки проходження військової служби. Йдеться, зокрема, про підвищені ризики для цієї категорії осіб у зв’язку з викриванням корупційних зловживань. 

“Ми маємо спільно знайти шляхи системного вирішення наявних проблем, насамперед визначити, як має функціонувати інститут викривання серед військовослужбовців, і вже на основі цього планувати та втілювати зміни до конкретних нормативно-правових актів. Йдеться, зокрема, про запровадження механізму заохочення викривачів-військовослужбовців, що передбачено Державною антикорупційною програмою, можливість подання анонімних повідомлень та вільне обрання каналів повідомлення про корупційні факти на військовій службі”, - розповів керівник Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Ярослав Любченко. Він також зазначив, що розвиток інституту викривання серед військовослужбовців є важливою складовою подальшої інтеграції України до НАТО. 

Представники Міністерства оборони повідомили, що наразі триває робота щодо внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, які дадуть змогу військовослужбовцям самостійно обирати способи повідомлень про корупцію, не порушуючи норми статуту. Адже сьогодні військовослужбовець зобов’язаний повідомляти про будь-які порушення виключно безпосередньому командиру. 

Водночас керівниця напряму розвитку інституту викривання НАЗК Анастасія Ренкас зауважила, що попри колізії в законодавстві механізм викривання діє і його ефективність суттєво залежить від інституційної спроможності та незалежності уповноважених підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції на рівні кожної організації. Саме ці підрозділи та уповноважені особи відповідають за роботу з викривачами в усіх військових формуваннях. Спектр зловживань, про які можуть повідомляти військові, не обмежується корупційними випадками. Однак наразі механізм викривання комплексно  врегульовано лише в антикорупційному законодавстві, тому важливо максимально удосконалити цей інститут, щоб у перспективі масштабувати його також на інші сфери правопорушень, які зустрічаються у війську та у цивільній сфері. 

Представники інших органів, зокрема Служби безпеки та Державної прикордонної служби, підтвердили, що найбільш складним аспектом у викриванні корупції військовослужбовцями  є забезпечення гарантій їх захисту, насамперед безпеки, та висловили готовність співпрацювати з НАЗК у впровадженні таких гарантій на практиці. 

Озвучена учасниками заходу інформація буде використана для розробки та вдосконалення нормативно-правової бази інституту викривання, а також для покращення взаємодії між НАЗК та іншими державними органами в контексті захисту прав викривачів.



 

Останні новини

30.08.2024
16:36
Місцева влада має бути обличчям доброчесності і не розраховувати на індульгенції від антикорупційних органів - НАЗК з робочим візитом на Хмельниччині
29.08.2024
18:02
Понад 3.3 млн грн посадовця Нацполіції можуть бути стягнені в дохід держави за матеріалами НАЗК
15:27
е-Підприємець, єДозвіл, перехід на оновлену міжнародну митну IT-систему: ключові результати виконання ДАП у ІІ кварталі
28.08.2024
18:15
Цивільна конфіскація на 1,9 млн грн: САП заявлено позов за матеріалами НАЗК стосовно заступника начальника Полтавського ОТЦК та СП
09:05
Незаконне збагачення на понад 14 млн грн: за матеріалами НАЗК судитимуть правоохоронця з Дніпропетровщини
27.08.2024
11:26
Громадський контроль проти корупції: НАЗК з партнерами почали нову інформаційну кампанію
22.08.2024
18:50
Повні перевірки: НАЗК виявило недостовірні відомості на майже 23 млн грн у деклараціях двох місцевих депутатів
09:19
Для прозорої відбудови необхідно усунути корупціогенні фактори у відповідному законодавстві: висновки НАЗК
20.08.2024
10:30
Як розповідати про антикорупцію та доброчесність цікаво й зрозуміло: громади вчилися мистецтву ефективних комунікацій
09:00
Зміцнення антикорупційних ініціатив та співпраці з Японією: Голова НАЗК зустрівся з Послом Японії в Україні
19.08.2024
11:43
Майже 170 політичних партій не подали звіти до НАЗК за IІ квартал 2024 року
17.08.2024
14:52
Бахмутська та Покровська громади перемогли в Конкурсі доброчесних практик - 2024
16.08.2024
18:04
Українські громади систематизують свої зусилля з протидії корупції - Форум доброчесності громад
15.08.2024
11:42
Дмитро Калмиков призначений заступником Голови НАЗК
14.08.2024
12:55
Результати перевірки звітів політпартій: у кожному третьому звіті НАЗК виявило порушення
13.08.2024
10:17
У липні до Єдиного порталу повідомлень викривачів підключилися понад 2 тисячі організацій. Як підключення до Єдиного порталу повідомлень викривачів впливає на інформування про корупцію: дані дослідження
12.08.2024
14:19
Анонс НАЗК запрошує долучитися 16 серпня до Форуму доброчесності громад
10:00
НАЗК виявило необґрунтовані активи на понад 19 млн грн у ексголовного екологічного інспектора: ДБР та обласна прокуратура повідомили про підозру
09.08.2024
14:28
Цивільна конфіскація 5,9 млн грн: САП заявила позов стосовно посадовця Державної міграційної служби за матеріалами НАЗК
13:26
НАЗК та АРМА посилюють співпрацю у пошуку прихованих за кордоном активів
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua