НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Зміна статусу суб’єкта лобіювання: порядок і підстави

19.12.2025

Закон України “Про лобіювання” (Закон) передбачає у разі прийняття відповідного рішення суб’єктом лобіювання (лобістом) або у разі настання визначених обставин можливість припинити, зупинити, повторно набути та поновити статус суб’єкта лобіювання. Підстави та порядок зміни статусу суб’єкта лобіювання передбачені ч. 6  ст. 10 та ст. 13 Закону.  

Припинення статусу лобіста здійснюється на підставі:

  • заяви лобіста про припинення статусу, яку він може подати засобами Реєстру прозорості через свій електронний кабінет. У такому випадку статус припиняється з моменту подання заяви. 

Таку заяву суб’єкт лобіювання може подати у разі прийняття ним рішення про припинення свого статусу. 

Важливо: за наявності окремих обставин, що забороняють бути лобістом  (п. 3-9, 11-13 ч.4 ст.10 Закону) – суб’єкт лобіювання зобов’язаний подати відповідну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня їх виникнення.

  • ухваленого Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) рішення про внесення до Реєстру прозорості запису у разі:

– встановлення НАЗК або судом обставин, які забороняють особі бути суб’єктом лобіювання або які свідчать про умисне порушення передбачених Законом обмежень щодо клієнта, бенефіціара, джерела фінансування лобіювання;

смерті фізичної особи – суб’єкта лобіювання, оголошення її безвісно відсутньою або померлою;

припинення юридичної особи – суб’єкта лобіювання.

Інформація щодо обставин, які можуть бути підставою для ухвалення НАЗК такого рішення, перевіряються протягом 30 днів з дня її отримання.

Повторне набуття статусу суб’єкта лобіювання відбувається:

  • якщо статус лобіста був припинений за поданою ним заявою. Особа може повторно набути статус одразу, подавши нову заяву з відповідним проханням; 
  • якщо заява про припинення статуту була подана у зв’язку з виникненням обставин, за наявності яких заборонено бути суб’єктом лобіювання, повторне набуття статусу можливе лише після їх усунення;
  • якщо статус було припинено на підставі ухваленого НАЗК рішення про внесення до Реєстру прозорості запису у зв’язку з порушенням суб’єктом лобіювання вимог Закону, особа може повторно набути статус не раніше, ніж через два роки з дня припинення статусу і лише за умови, що обставини, які стали причиною припинення, були усунені.

Національне агентство розглядає заяву про повторне набуття статусу протягом 30 днів з дня її отримання.

Зупинення статусу суб’єкта лобіювання відбувається на підставі:

  • заяви суб’єкта лобіювання про зупинення статусу;

Таку заяву суб’єкт лобіювання може подати у разі прийняття ним рішення про зупинення свого статусу, а за наявності окремих обставин, які забороняють бути суб’єктом лобіювання (п 1, 2, 10, 14 ч.4 ст. 10 Закону) – зобов’язаний подати таку заяву протягом 15 днів з дня їх виникнення;

Поновлення статусу суб’єкта лобіювання, якщо статус було зупинено, відбувається:

  • в першому випадку – за заявою особи про поновлення статусу суб’єкта лобіювання. НАЗК самостійно поновлює статус протягом п’яти днів після надходження від суб’єкта лобіювання відповідної заяви;
  • в другому випадку – НАЗК самостійно поновлює статус протягом п’яти днів після закінчення строку дії відповідного адміністративного стягнення.

Зауважимо, що статус лобіста змінюється з дня внесення відповідного запису до Реєстру прозорості.

Нагадуємо, що станом на листопад 2025 у Реєстрі прозорості зареєструвалися перші 100 суб’єктів лобіювання.

Останні новини

09.06.2026
18:00
НАЗК, ОБСЄ та міжнародні партнери посилюють стратегічне партнерство: результати і пріоритети співпраці
17:00
Будинок у центрі Рівного, катер і вантажівка: АП ВАКС підтвердила конфіскацію активів голови селищної ради
12:00
Експосадовицю ДСНС з Вінниччини судитимуть за приховані від декларування аптеку та недобудований котедж
09:17
Голова НАЗК обговорив із Послом Норвегії пріоритети антикорупційних реформ і подальшу співпрацю
08.06.2026
14:25
Стратегія розвитку доброчесності в освіті на 2026–2030 роки: перші результати та наступні кроки
05.06.2026
10:48
Вирок депутату за недостовірне декларування та 12 млн грн донарахованих податків його дружині - результати повної перевірки декларації
04.06.2026
16:45
Керівника Держпродспоживслужби на Житомирщині підозрюють у недостовірному декларуванні на понад 5 млн грн
03.06.2026
14:22
НАЗК затвердило Роз’яснення щодо застосування законодавства з питань лобіювання
02.06.2026
18:00
Верховний Суд підтвердив законність конфіскації майна топпосадовця Полтавського обласного ТЦК
15:00
Приховані мільйони, використані на нерухомість: депутатку з Дніпропетровщини підозрюють у недостовірному декларуванні
01.06.2026
18:00
ВАКС визнав необґрунтованим активом елітний позашляховик депутатки з Чернігівщини
29.05.2026
17:31
Повні перевірки: депутата Одеської облради підозрюють у недостовірному декларуванні на понад 58 млн грн
17:08
«Integrity Matters»: заступник Голови НАЗК розповів про ключові кроки до прозорого управління в умовах євроінтеграції
14:57
За недостовірні відомості у деклараціях суди притягнули до відповідальності голову ВЛК та депутата місцевої ради
28.05.2026
19:15
Голова НАЗК обговорив із Послом Швеції співпрацю у сфері прозорості політичних фінансів, фінансового контролю та цифровізації
10:52
НАЗК проводить добір на шість вакансій
27.05.2026
12:43
Виконання Конвенції ООН проти корупції: НАЗК представило досвід України і долучилося до оцінювання Молдови
26.05.2026
16:30
Повні перевірки: експосадовець сервісного центру отримав вирок за недостовірне декларування
14:32
Майже 100% рекомендацій НАЗК враховано розробниками НПА у січні - квітні 2026 року
13:00
Верховний Суд підтвердив законність конфіскації майна керівника міжрегіонального управління Мін’юсту
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua