НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Чотири роки НАЗК 2.0.: стратегічний аналіз корупційних ризиків 

19.01.2024

З 2020 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) запустило новий напрям експертного стратегічного аналізу корупційних ризиків для виявлення і усунення корупційних схем. Продовжуємо розповідати про результати чотирирічної роботи «перезавантаженого» НАЗК 2.0.

«Прозоре законодавство – це важлива передумова для перемоги України та її ефективного відновлення. Стратегічний аналіз корупційних ризиків та антикорупційна експертиза, запроваджені у 2020 році, є авторитетними та дієвими інструментами запобігання корупції. Національне агентство ефективно впливає на мінімізацію корупційних ризиків та формує стратегічні ініціативи під час розробки проектів нормативно-правових актів, про що свідчить значна кількість врахованих органами державної влади рекомендацій НАЗК», - зазначив в.о. Голови НАЗК Ярослав Любченко.

Впроваджуючи новий напрям, Національне агентство зосередилось на дослідженні корупційних ризиків у пріоритетних сферах діяльності державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій. Було також розроблено Методологію проведення такого аналізу. Визначення потенційно вразливих сфер здійснюється на основі аналітичного дослідження за обґрунтованою методологією. В процесі дослідження спеціалісти проводять аналіз нормативно-правової бази, вивчають джерела інформації, що свідчать про наявність корупційних ризиків та схем: розслідування правоохоронних органів, журналістські та громадські напрацювання, повідомлення про корупцію, антикорупційні програми державних органів тощо. За результатами дослідження НАЗК надає рекомендації щодо ефективного усунення та/або мінімізації виявлених ризиків.

В 2020 році після ухвалення Парламентом законодавства про ринок землі НАЗК зосередилось, зокрема, на стратегічному аналізі корупційних ризиків у сфері землеустрою: Джерела корупції у сфері землеустрою та потенціал їх усунення у законопроєкті № 2194; Вплив електронних аукціонів на джерела корупції на ринку землі: аналітичний огляд законопроєкту № 2195; Схеми тіньового обігу землі в умовах мораторію; Корупційні ризики у процедурі безоплатної приватизації. Крім того, було проведено Узагальнення зовнішніх корупційних ризиків, які полягають у недосконалості нормативно-правових актів.

У 2021 році НАЗК провело стратегічний аналіз, який виявив 30 найпоширеніших корупційних практик у сфері землеустрою -  Земельна корупція: топ-30 корупційних ризиків та шляхи їх подолання. Також до пріоритетних сфер потрапило, зокрема, містобудування Корупційні ризики в процедурі видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки; Корупційні ризики в системі контролю за розробкою і затвердженням містобудівної документації; сфера оборони Топ-15 корупційних ризиків в управлінні підприємствами ДК “Укроборонпром” та шляхи їх подолання; а також медицина Топ-10 корупційних схем забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації.

У 2022 проведено стратегічний аналіз корупційних ризиків, зокрема, у сфері дипломування моряків Корупційні ризики у сфері підготовки та дипломування моряків; перетину кордону Корупційні схеми та ризики під час виїзду з України в умовах воєнного стану; освіти і науки Дошкільна та загальна середня освіта (2022 рік); Корупційні ризики вступної кампанії – 2022; в медичній та соціальній сферах Корупційні ризики у процедурі оцінки медичних технологій; Топ-10 корупційних ризиків медико-соціальної експертизи щодо встановлення інвалідності; Корупційні ризики під час обмеження обігу лікарських засобів в умовах воєнного стану; а також у сфері оборони Топ-10 корупційних ризиків під час забезпечення житлом  військовослужбовців та шляхи їх подолання.

У 2023 НАЗК проаналізувало корупційні ризики, зокрема, у сфері діяльності військово-лікарських комісій Корупційні ризики у діяльності військово-лікарських комісій Збройних Сил України; податковій сфері Корупційні ризики у процедурі зупинення/відновлення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних; сфері публічних закупівель Корупційні ризики під час проведення публічних закупівель в умовах воєнного стану; відбудови Корупційні ризики відбудови об’єктів нерухомого майна; сфері корпоративного управління Аналітичний звіт щодо стратегічної оцінки корупційних ризиків у діяльності підприємств державної форми власності та визначення підприємств з найвищим рівнем корупційних ризиків; а також транспорту ТОП-20 корупційних ризиків у діяльності АТ “Укрзалізниця”.

“Загалом з 2020 року Національне агентство ідентифікувало сотні корупційних ризиків та надало дієві рекомендації щодо їх усунення/мінімізації. За цей час успішну імплементацію рекомендацій, наданих НАЗК, продемонстровано, зокрема, у сферах земельних відносин, медичної та соціальної сфери, дипломування моряків, освіти і науки. Загальний відсоток успішної імплементації рекомендацій складає 57%”, - зазначила керівниця Управління мінімізації корупційних ризиків та антикорупційної експертизи НАЗК Олена Кривошей.

З аналітичним звітом за результатами роботи НАЗК за чотири роки (2020-2023) можна ознайомитись тут.

Останні новини

26.09.2024
12:54
НАТО підтримує розпочаті НАЗК проєкти щодо розбудови доброчесності в секторі безпеки і оборони
09:17
Стратегічною відповіддю на корупцію має бути доброчесність: команда НАЗК провела навчальні заходи на Харківщині
25.09.2024
14:29
НАЗК оцінило ефективність роботи антикорупційних уповноважених в ще трьох інституціях
24.09.2024
18:02
Представники НАЗК розповіли про найдієвіші превентивні антикорупційні інструменти на Харківському міжнародному юридичному форумі
10:34
Відбудова, фортифікації та закупівлі: заступник Голови НАЗК розповів про найбільш вразливі до корупції сфери на Харківщині
20.09.2024
14:57
Цивільна конфіскація: активи на майже 7 млн грн керівника регіонального сервісного центру МВС стягнуто в дохід держави
12:53
ОЕСР відзначила високий рівень досягнень України у виконанні Індикаторів публічної доброчесності
19.09.2024
16:32
Необґрунтований актив на понад 2,4 млн грн: за матеріалами НАЗК у сім'ї високопосадовців Нацполіції можуть конфіскувати квартиру
10:51
Представники НАЗК в межах перемовин про вступ доповіли про наближення українського антикорупційного законодавства до права ЄС
18.09.2024
16:45
НАЗК виявило у ексомбудсменки ознаки незаконного збагачення та недостовірного декларування на понад 42 млн грн
17.09.2024
15:26
За матеріалами НАЗК суд конфіскував у посадовця митниці будинок і шість земельних ділянок на 8,6 млн грн
13.09.2024
09:21
Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто та за яких умов має його подавати?
11.09.2024
11:21
Виявляти сховані за кордоном активи стане простіше: НАЗК приєдналось до мережевої платформи Європолу SIENA
10.09.2024
15:36
Порушень на 761,6 млн грн виявлено за результатами 94 завершених повних перевірок декларацій у серпні
11:20
Понад 40% повідомлень про корупцію та боротьбу з нею є дезінформацією - результати моніторингу соцмереж у серпні
09.09.2024
17:29
В НАЗК обговорили шляхи вдосконалення процесу подачі декларацій та їхніх перевірок з МВФ
06.09.2024
12:30
4.5 млн грн керівниці регіонального управління податкової служби може бути конфісковано за матеріалами НАЗК
09:16
Рік роботи Порталу повідомлень викривачів: досягнення та виклики інституту викривання
04.09.2024
12:30
Недекларування 5,7 млн грн депутатом Харківської облради: за матеріалами НАЗК розпочато кримінальні провадження
09:21
НАЗК презентує рекомендації з призначення та забезпечення функціонування антикорупційних уповноважених в органах місцевого самоврядування
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua