НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Заходи Державної антикорупційної програми у секторі оборони: стан виконання і виклики 

19.06.2024

75 антикорупційних заходів у секторі оборони передбачає Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки (ДАП). Їх реалізація  має вирішити п'ять ключових проблем у сфері. Зокрема, це неефективне розпорядження землями оборони, непрозорість закупівель товарів і послуг, корупційні ризики при формуванні кадрової політики, неефективна модель контролю продукції оборонного призначення, зловживання під час забезпечення військовослужбовців житлом. Перші результати  виконання заходів ДАП обговорили представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), органів влади, аналітичного центру StateWatch і громадськості. 

За результатами моніторингу НАЗК усіх заходів ДАП  органи влади виконали повністю або частково майже 25% її заходів. У секторі оборони (пункт 2.6 ДАП) цей показник є дещо нижчим: з 75 заходів повністю або частково виконано 12 заходів (16%). З тих, що мали бути виконані протягом періоду з березня 2023 року по березень 2024 року у секторі оборони, повністю або частково виконано третину заходів.

Заступник Голови НАЗК Ярослав Любченко наголосив на важливості виконання антикорупційних заходів для інтеграції до ЄС і НАТО.  «НАЗК використовує різноманітні інструменти для запобігання корупції та розбудови доброчесності у секторі оборони, зокрема проводить антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів; здійснює аналіз корупційних ризиків та надає рекомендації щодо їх усунення, координує роботу органів влади щодо виконання ДАП тощо. Важливо залучати партнерів з громадського сектору для моніторингу стану виконання антикорупційних заходів у секторі оборони, зокрема у сфері публічних закупівель», – зазначив Ярослав Любченко. 

Заступник Міністра оборони України Станіслав Гайдер розповів про інституційні зміни у відомстві, які сприятимуть зменшенню корупційних ризиків. «Міністерство оборони визначило серед пріоритетів роботу, яка стосується трансформації відомства та побудови нових механізмів взаємодії як координатора сил оборони»,  — підкреслив Станіслав Гайдер. 

Він  нагадав, що міністерство впроваджує зміни в системі оборонного планування та оптимізацію процесів. «Серед пріоритетів — ті, що спрямовані на зменшення корупційних ризиків у Міноборони. Також запроваджено Раду донорів з інституційних реформ та проєкт щодо консультацій з громадськістю з приводу ключових політик міністерства», — зазначив заступник Міністра. 

Керівник Департаменту антикорупційної політики НАЗК Дмитро Калмиков зауважив, що виконання  заходів ДАП – ключовий барометр реформ, не лише антикорупційних, але й всіх інших, необхідних  для євроінтеграції та виконання міжнародних зобов'язань України.  «Важливо здійснювати як державний контроль, так і  громадський. Він забезпечує належний та неупереджений розгляд аналізу виконання кожного заходу.», — додав Дмитро Калмиков. 

Команда аналітичного центру StateWatch презентувала результати громадського моніторингу виконання оборонних заходів ДАП за період з березня 2023 до березня 2024 рр. 

За даними моніторингу, майже 40% заходів ДАП виконано частково, 3% – у повному обсязі, а близько 58% залишаються не імплементованими. Окрім безпекових ризиків, аналітики відзначили брак фінансування та проблеми взаємодії між співвиконавцями як основні причини затримки в реалізації програми.

«Наявність корупційних ризиків у секторі безпеки й оборони унеможливлює реалізацію оборонного потенціалу України сповна. Міжнародні партнери наголошують на тому, що ми повинні неухильно виконувати заходи Державної антикорупційної програми. Адже вона є дороговказом для органів влади, щоб ліквідувати умови виникнення корупції», – зауважила керівниця аналітичного центру StateWatch Анастасія Химичук. 

Про запропоновані зміни до Державної антикорупційної програми в оборонному секторі розповіла керівниця Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Марина Бариніна. Вона наголосила, що ключові зміни враховують складність ситуації в державі, особливості діяльності та спроможності Міністерства оборони реально виконати поставлені завдання. 

Кожен може побачити прогрес виконання заходів у секторі оборони в Інформаційній системі моніторингу реалізації державної антикорупційної політики за посиланням.

З моніторинговим звітом StateWatch можна ознайомитися за посиланням. 

Відеозапис обговорення за посиланням. 

Захід проведено за підтримки Спеціального радника з питань оборони посольства Великої Британії в Україні, яку імплементує EDGE Foundation та StateWatch.

Останні новини

26.09.2024
12:54
НАТО підтримує розпочаті НАЗК проєкти щодо розбудови доброчесності в секторі безпеки і оборони
09:17
Стратегічною відповіддю на корупцію має бути доброчесність: команда НАЗК провела навчальні заходи на Харківщині
25.09.2024
14:29
НАЗК оцінило ефективність роботи антикорупційних уповноважених в ще трьох інституціях
24.09.2024
18:02
Представники НАЗК розповіли про найдієвіші превентивні антикорупційні інструменти на Харківському міжнародному юридичному форумі
10:34
Відбудова, фортифікації та закупівлі: заступник Голови НАЗК розповів про найбільш вразливі до корупції сфери на Харківщині
20.09.2024
14:57
Цивільна конфіскація: активи на майже 7 млн грн керівника регіонального сервісного центру МВС стягнуто в дохід держави
12:53
ОЕСР відзначила високий рівень досягнень України у виконанні Індикаторів публічної доброчесності
19.09.2024
16:32
Необґрунтований актив на понад 2,4 млн грн: за матеріалами НАЗК у сім'ї високопосадовців Нацполіції можуть конфіскувати квартиру
10:51
Представники НАЗК в межах перемовин про вступ доповіли про наближення українського антикорупційного законодавства до права ЄС
18.09.2024
16:45
НАЗК виявило у ексомбудсменки ознаки незаконного збагачення та недостовірного декларування на понад 42 млн грн
17.09.2024
15:26
За матеріалами НАЗК суд конфіскував у посадовця митниці будинок і шість земельних ділянок на 8,6 млн грн
13.09.2024
09:21
Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто та за яких умов має його подавати?
11.09.2024
11:21
Виявляти сховані за кордоном активи стане простіше: НАЗК приєдналось до мережевої платформи Європолу SIENA
10.09.2024
15:36
Порушень на 761,6 млн грн виявлено за результатами 94 завершених повних перевірок декларацій у серпні
11:20
Понад 40% повідомлень про корупцію та боротьбу з нею є дезінформацією - результати моніторингу соцмереж у серпні
09.09.2024
17:29
В НАЗК обговорили шляхи вдосконалення процесу подачі декларацій та їхніх перевірок з МВФ
06.09.2024
12:30
4.5 млн грн керівниці регіонального управління податкової служби може бути конфісковано за матеріалами НАЗК
09:16
Рік роботи Порталу повідомлень викривачів: досягнення та виклики інституту викривання
04.09.2024
12:30
Недекларування 5,7 млн грн депутатом Харківської облради: за матеріалами НАЗК розпочато кримінальні провадження
09:21
НАЗК презентує рекомендації з призначення та забезпечення функціонування антикорупційних уповноважених в органах місцевого самоврядування
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua