НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК і Рада Європи презентували рекомендації щодо формування політики у сфері публічної етики на місцевому рівні 

23.01.2024

19 січня відбулася презентація рекомендацій щодо формування політики у сфері публічної етики на місцевому рівні. Рекомендації спрямовані на вирішення проблем, пов'язаних із виконанням правил етичної поведінки депутатами місцевих рад і посадовцями місцевого самоврядування. Документ підготовлено Центром експертизи доброго врядування Ради Європи в рамках Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» на запит Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). 

Проведення дослідження з цієї теми та впровадження його результатів передбачено в Державній антикорупційній програмі на 2023-2025 роки. 

«Одним з пріоритетів НАЗК є формування та поширення культури доброчесної поведінки, в тому числі на місцевому рівні. Минулого року ми започаткували постійну співпрацю з регіонами та підписали Декларацію розбудови доброчесності органів  місцевого самоврядування з понад 20 громадами. Надзвичайно важливим є системний  та комплексний підхід до питань етики на місцевому рівні, завдяки якому можливо змінити правила поведінки та підвищити ефективність органів місцевого самоврядування», –  зазначив Ярослав Любченко, в.о. Голови НАЗК.

За його словами, це важливо ще й в контексті забезпечення прозорих процесів відбудови в постраждалих громадах.

Під час заходу учасники обговорили ключові проблеми у сфері та подальші кроки щодо вдосконалення регулювання етичної поведінки в органах місцевого самоврядування, розмежування питань запобігання корупції та етичної поведінки тощо. 

Експерти серед ключових проблем у сфері публічної етики визначили: відсутність стратегій, фрагментованість правового  регулювання та необхідність синхронізації із законодавством про запобігання корупції. 

Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак підкреслив, що децентралізація в Україні стала однією з найуспішніших реформ у Європі, а сильні регіони стали ще важливішими під час повномасштабного вторгнення.  

«Демократія суттєво залежить від довіри суспільства. Міцна довіра до публічних представників на місцевому рівні, а саме всіх осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, є фундаментом успішного розвитку держави», – зауважив Мачей Янчак.

Досвідом розробки кодексів етики поділилися Фастівський міський голова Михайло Нетяжук. Так, у Фастові ще в 2020 році розроблено проект Кодексу етики для сприяння прозорості, підзвітності залучення громадян у місті, а в 2021 році Кодекс прийнято та внесено відповідні зміни до регламенту міської ради.

Рада Європи надала рекомендації щодо необхідності: 

  • вдосконалення законодавчої бази з питань  публічної етики на місцевому рівні в Україні;
  • розроблення типових кодексів і правил поведінки, адаптованих до конкретних груп публічних представників на місцевому рівні;
  • забезпечення підвищення обізнаності та навчання щодо кодексів та правил поведінки;
  • забезпечення надання конфіденційних консультацій;
  • створення механізм нагляду та правозастосування, а також передбачення набору санкцій у випадках порушення кодексу,
  • чіткого розподілу повноважень між різними інституціями у цій сфері. 

Захід організовано НАЗК спільно з Програмою Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» у партнерстві з Асоціацією міст України та Всеукраїнською Асоціацією об'єднаних територіальних громад. 

Довідково. Відповідно до Державної антикорупційної програми на 2023-2025 рр., Національне агентство з питань запобігання корупції проводить аналітичне дослідження та підготовку аналітичного звіту щодо актуального стану проблем, пов’язаних з виконанням правил етичної поведінки депутатами місцевих рад та виборними особами місцевого самоврядування, а також щодо можливих механізмів притягнення до відповідальності зазначених осіб за порушення таких правил. За запитом НАЗК Центр експертизи доброго врядування Ради Європи в рамках Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» надає консультаційну підтримку для проведення відповідного дослідження за сприяння Асоціації міст України та Асоціації об'єднаних територіальних громад.

Протягом червня-жовтня 2023 року здійснено дослідження у форматі опитувань фахівців органів місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад з питань дотримання правил етичної поведінки особами, уповноваженими на здійснення функцій місцевого самоврядування. За його результатами підготовлено узагальнений звіт.
 

Останні новини

17.05.2024
17:14
Другий етап повної перевірки декларації: визначення точності оцінки задекларованих активів 
10:13
НАЗК та АРМА посилюють співпрацю у розшуку необґрунтованих активів за кордоном
16.05.2024
16:03
НАЗК розпочало аналіз корупційних ризиків у централізованих тилових закупівлях для ЗСУ
14.05.2024
17:11
Національне агентство презентувало новий посібник з управління корупційними ризиками для обласних адміністрацій
13.05.2024
12:19
Строки підключення організацій до Порталу викривачів змінено 
10.05.2024
16:45
НАЗК виявило ознаки набуття необґрунтованих активів у начальника сервісного центру МВС на Дніпропетровщині на 7 млн грн
12:45
НАЗК долучилось до експертних консультацій щодо реформування системи оборонних закупівель за стандартами НАТО 
11:37
Майже 200 політичних партій не виконали вимогу закону щодо звітування до НАЗК 
09.05.2024
10:32
НАЗК запрошує взяти участь у громадському обговоренні проекту Порядку проведення логічного та арифметичного контролю декларацій 
08.05.2024
15:48
Доброчесне лобіювання, співпрацю та декларування обговорив Голова НАЗК з представниками Американської торговельної палати
11:01
Голів та членів лікарсько-консультативних комісій виключено з переліку декларантів: закон набув чинності
07.05.2024
11:28
Повна перевірка декларацій міського голови Очакова: НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення та недостовірних відомостей
10:32
Конфлікт інтересів: протоколи та приписи НАЗК у квітні 
06.05.2024
12:20
Антикорекспертиза та законодавчі ініціативи: НАЗК і народні депутати визначили пріоритетні напрями співпраці
11:26
Недостовірні відомості на понад 55,8 млн грн виявлено за результатами 51 повної перевірки декларацій
03.05.2024
09:25
Здійснено моніторинг 392 нормативно-правових актів, виявлено корупційні ризики у п’яти з них: результати антикорупційної експертизи НАЗК за квітень
02.05.2024
14:20
Нардепу повідомили про підозру за незаконне збагачення на понад 11 млн грн
01.05.2024
17:11
Повна перевірка декларації: звірка з реєстрами та встановлення достовірності даних
30.04.2024
17:13
НАЗК внесло зміни до Порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів. Що вони передбачають?
29.04.2024
17:56
Голова НАЗК та керівництво EUACI окреслили виклики для антикорупційної інфраструктури на найближчий період 
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua