НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Чотири роки НАЗК 2.0.: підвищення ефективності моніторингу та врегулювання конфлікту інтересів

18.01.2024

У січні виповнюється чотири роки роботи “перезавантаженого” Національного агентства з питань запобігання корупції – НАЗК 2.0. За цей час одним із головних напрямків роботи Національного агентства було здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Через механізми моніторингу і контролю НАЗК прагне унеможливити корупційні практики в публічних організаціях та усунути причини таких практик.

Так, у 2020 році було розроблено Методичні рекомендації щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції. Вони забезпечили єдиний підхід до розуміння і виконання правил в цій сфері .

Цього ж року було складено 239 протоколів про адміністративні правопорушення щодо 71 особи, серед яких – урядовці, член ЦВК, народні депутати, представники місцевої влади.

У 2021 році Національне агентство спільно з громадською організацією «Антикорупційний штаб» презентували Портал «Приховані інтереси», який став першим диджитал інструментом, що допомагає виявляти конфлікт інтересів у діяльності публічних службовців. Залучення громадянського суспільства до контролю суб’єктів владних повноважень через доступний ІТ-інструмент сприяє виявленню та унеможливленню корупційних практик.

Спільно з експертами Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) та за експертної підтримки Світового  банку було напрацьовано концепцію покращення антикорупційного законодавства в частині запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. На основі цієї концепції підготовлено два законопроекти, які наразі проходять процедуру погодження Урядом.

У 2022 році НАЗК суттєво оновило Методичні рекомендації. Після доповнення їх практичними кейсами вирішення поширених проблем  суть конфлікту інтересів стала більш зрозумілою для публічних службовців.

«Завдяки підвищенню стандартів доказування та активній позиції НАЗК в питаннях уніфікації правозастосовчої практики зросла кількість посадовців, притягнутих до адміністративної відповідальності за результатами розгляду протоколів, складених уповноваженими особами НАЗК у зв‘язку з порушеннями вимог законодавства про конфлікт інтересів. Якщо у 2018 - 2019 роках адміністративне стягнення було накладено за 2-3 % розглянутих судами протоколів, то з 2022 року року цей показник почав суттєво зростати і в 2023 році склав 46 %», - зазначив Артем Ситник, заступник Голови НАЗК.

Серед осіб, на яких у 2020-2023 роках судами накладено адміністративне стягнення, дев’ять високопосадовців, у тому числі заступник міністра, член ЦВК, чотири народних депутати, троє суддів.

За результатами моніторингів, проведених НАЗК у 2022 – 2023 роках, було виявлено ознаки розтрати та нецільового використання бюджетних коштів та коштів, передбачених для надання гуманітарної допомоги особам, які опинилися у складних життєвих обставинах у зв’язку зі збройною агресією рф проти України, на суму понад 5 млрд грн.

На підставі обґрунтованих висновків НАЗК органами досудового розслідування розпочато 20 кримінальних проваджень за фактами вчинення корупційних правопорушень.

«Протягом останніх чотирьох років наша робота була зосереджена на підвищенні ефективності моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів із демонстрацією відповідного рівня незалежності та відкритості, покращенні рівня методичної допомоги з питань застосування законодавства про конфлікт інтересів, а також усунення недоліків законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», - зазначив керівник Департаменту моніторингу і контролю за виконанням актів законодавства про конфлікт інтересів та запобігання корупції НАЗК Олександр Шульга.

Аби виявлення та запобігання конфлікту інтересів стало доступним і зрозумілим для всіх антикорупційним інструментом, було розроблено:

  • тест для визначення наявності/відсутності конфлікту інтересів, який допомагає публічним службовцям розібратися у типових проблемних ситуаціях та вчасно ідентифікувати конфлікт інтересів;
  • тест для врегулювання конфлікту інтересів, який підкаже, кого слід повідомити та яких заходів вжити для його врегулювання, якщо такий конфлікт виник;
  • тест для обрання керівником способу врегулювання конфлікту інтересів у своїх підлеглих, який допомагає керівникові визначити оптимальні дії для врегулювання конфлікту інтересів у підлеглого. 

Станом на 10.01 НАЗК оновило Методичні рекомендації з конфлікту інтересів, вони доступні тут. Просимо керуватися саме ними під час ухвалення рішень в своїй діяльності, щоб уникнути конфлікту інтересів.

З аналітичним звітом за результатами роботи НАЗК за чотири роки (2020-2023) можна ознайомитись тут

Останні новини

03.07.2024
14:50
«Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики»: запрошуємо до участі у четвертій щорічній конференції
10:57
За матеріалами НАЗК та ДБР повідомлено про підозру експодатківиці – не задекларувала майно на 3 млн грн
02.07.2024
16:17
Експерти оцінили рівень корупції та роботу антикорупційних органів в Україні: результати дослідження
28.06.2024
18:46
“Прозорі школи” і “Прозорі університети”: Офіс доброчесності НАЗК презентував проєкти для освітян з Волині
15:00
НАЗК та Укрзалізниця підписали меморандум про співпрацю в розбудові культури доброчесності
09:51
Побудова антикорупційного комплаєнсу і доброчесності в бізнесі: НАЗК презентувало настільну книгу
27.06.2024
18:13
Запобігання корупційним ризикам, викривання корупції та прозорість влади: команда НАЗК відвідала Волинь
26.06.2024
18:45
НАЗК припиняє фінансування політичній партії «Голос» через недостовірні відомості у звітах на майже 5 млн грн
17:21
Апеляція підтвердила рішення ВАКС стягнути активи колишніх керівників АТ «Мотор Січ», виявлені НАЗК
10:39
НАЗК презентує результати соціологічного експертного дослідження «Корупція в Україні 2023: погляд та оцінки експертів»
25.06.2024
10:34
Доброчесне лобіювання: НАЗК провело консультації з громадськістю щодо Правил етичної поведінки
22.06.2024
11:59
IACC-2024 у Вільнюсі: НАЗК зміцнює співпрацю з міжнародними партнерами з Євросоюзу та ОАЕ  
21.06.2024
18:18
НАЗК та Базельський інститут управління уклали меморандум про співпрацю
17:42
Антикорупційні та правоохоронні органи 25 держав підписали у Вільнюсі спільну заяву про координацію зусиль протидії корупції 
13:16
Анонс НАЗК запрошує до обговорення проєкту наказу про внесення змін до Порядку відбору декларацій для повної перевірки та її черговість
10:00
НАЗК запрошує взяти участь у громадському обговоренні законопроекту щодо посилення гарантій його незалежності
20.06.2024
15:42
Напередодні старту перемовин щодо членства в ЄС європейські урядовці вивчають стан роботи антикорупційної інфраструктури України  
11:27
НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення та декларування недостовірних відомостей на понад 25 млн грн у колишнього столичного податківця (виправлено)
19.06.2024
16:24
Співробітництво з міжнародними стейкхолдерами та залучення найкращих антикорупційних практик – робота делегації НАЗК у Вільнюсі 
09:33
Заходи Державної антикорупційної програми у секторі оборони: стан виконання і виклики 
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua