17-19 вересня в Брюсселі відбулися двосторонні сесії Україна-ЄС в межах переговорного процесу щодо членства України в Євросоюзі. Українська делегація підготувала доповіді про прогрес у наближенні українського законодавства в антикорупційній політиці до права ЄС під час другої двосторонньої скринінгової зустрічі за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права».
Переговорна група з питань антикорупційної політики на чолі з Віктором Павлущиком, Головою Національного агентства з питань запобігання корупції, доповіла про стан відповідності українського законодавства до права ЄС та міжнародних практик у цій царині і результати реалізації Україною антикорупційної політики.
У своєму аналізі Єврокомісія акцентує увагу на заходах та результатах, досягнутих за останні 5 років, а саме на виконанні Державної антикорупційної програми, ухваленої у 2023 році, та Стамбульського плану дій ОЕСР, ефективності розслідування корупційних справ правоохоронними та судовими органами, зокрема випадків корупції на найвищому рівні, впливі війни Росії проти України та впливу воєнного стану на антикорупційні реформи, співпраці антикорупційних органів тощо.
Також розглядалися заходи та результати роботи НАЗК у сфері запобігання корупції, зокрема у питаннях декларування майна, автоматизації перевірки декларацій, прозорості фінансування політичних партій та виборчих кампаній, конфлікту інтересів, захисту викривачів корупції тощо.
Результати цієї двосторонньої зустрічі стануть базою для розроблення дорожньої карти та подальшого плану дій з питань верховенства права, який слугує індикатором відкриття переговорного кластеру «Основи». При цьому жоден переговорний розділ ЄС не буде завершений, допоки не буде виконано контрольні показники, зокрема у межах розділу 23 «Судова влада та основоположні права».
«Україна наразі проходить чи не найскладніший серед усіх європейських країн шлях до членства в ЄС. Адже ми мусимо робити реформи і наближатися до законодавства та норм Євросоюзу, відстоюючи водночас право на свою незалежність, потерпаючи від війни, розвʼязаної росією. Ми як країна робимо дуже багато в напрямку захисту прав людини, верховенства права, протидії корупції. Цей прогрес не можна не помітити. Країна зробила колосальний крок вперед. Головне - не зупинитися і продовжувати цей шлях, як би складно не було», - зазначив Віктор Павлущик
НАЗК на зустрічах також предствляли Дмитро Калмиков, заступник Голови НАЗК, Світлана Пилипець, керівниця Управління міжнародного співробітництва НАЗК, Тетяна Завгородня, заступниця керівника відділу правового аналізу та нормопроектування Департаменту антикорупційної політики НАЗК.
Загалом до складу української делегації на чолі з Віцепрем'єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольгою Стефанішиною увійшли близько 300 представників міністерств та інших державних інституцій, зокрема антикорупційних та правоохоронних органів, органів судової влади тощо. Зустрічі проходять у змішаному форматі: онлайн та офлайн.
Для довідки:
Скринінгові сесії під час перемовин допомагають визначити відповідність законодавства країни-кандидата праву ЄС та обсяг реформ, які необхідно здійснити для вступу до ЄС. Триденна зустріч Європейської комісії та України зосереджена на Главі 23 «Судова влада та основоположні права», яка охоплює право ЄС у сферах незалежної та ефективної судової влади, антикорупційної політики, а також основоположних прав і свобод. Прогрес реформ у цій сфері визначає успіх усього переговорного процесу щодо членства в ЄС.