Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у червні 2024 року склало низку протоколів про адміністративні порушення та внесло припис щодо порушення вимог законодавства в частині етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Також було ухвалене одне судове рішення за матеріалами Національного агентства.
Так, постановою Ковпаківського районного суду м. Суми визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-9 КУпАП, т.в.о. заступника начальника слідчого відділу Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області та накладено на нього штраф.
Справа розглядалась за протоколом НАЗК, складеним у ході перевірки організації роботи щодо запобігання та виявлення корупції Нацполіцією України. Суд встановив, що службовець після отримання обґрунтованого висновку НАЗК не забезпечив внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стосовно посадових осіб одного з обласних благодійних фондів. Таким чином поліцейський приховав вчинення можливого корупційного правопорушення, виявленого Національним агентством.
У червні НАЗК склало протокол за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-5 КУпАП, стосовно заступниці начальника Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області. Встановлено, що вона упродовж 2018-2022 років отримувала від фізичної особи, яка не є її близькою особою, подарунки у вигляді безоплатного користування легковим автомобілем MERCEDES-BENZ GLE 250, чим порушила обмеження, встановлені Законом про запобігання корупції.
Аналогічний протокол складено стосовно начальника управління запобігання фінансовим операціям, пов’язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДПС в Одеській області. Встановлено, що службовиця з 2018 року по теперішній час отримувала від фізичної особи, яка не є її близькою особою, подарунки у вигляді безоплатного користування легковим автомобілем AUDI А6, чим також порушила встановлені законодавством обмеження.
Припис щодо порушення вимог ст. 56 Закону внесено т.в.о. Голови Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм. Він не забезпечив проведення спеціальної перевірки свого підлеглого – начальника Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Херсонській області.
Дізнатися більше про конфлікт інтересів та як його врегулювати можна у Базі знань НАЗК.
Метою роботи НАЗК є зменшення кількості корупційних правопорушень. Тому передусім Національне агентство прагне підвищити освіченість посадовців та всіх громадян у питаннях запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Для цього розроблено тести, пройшовши які, ви станете досвідченішими з питань доброчесності:
- тест для визначення наявності чи відсутності конфлікту інтересів – цей тест допоможе тим публічним службовцям, у яких є сумніви, швидко розібратися у багатьох типових проблемних ситуаціях;
- тест для врегулювання конфлікту інтересів – цей тест підкаже, кого слід повідомити та яких заходів слід вжити для його врегулювання, якщо такий конфлікт виник;
- тест для обрання керівником способу врегулювання конфлікту інтересів у своїх підлеглих – цей тест допоможе керівникові визначити оптимальні дії для врегулювання конфлікту інтересів у підлеглого.
Ці тести розміщені на офіційному вебсайті НАЗК.