У червні Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило низку порушень у сфері конфлікту інтересів: посадовець сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України (МВС) отримав будинок у подарунок від третьої особи, працівники Київської міської ради незаконно передали землі в приватну власність, посадовці Міністерства охорони здоров'я України (МОЗ) розтратили майно тощо. За цими фактами НАЗК склало адміністративні протоколи, скерувало до правоохоронних органів обґрунтовані висновки та внесено приписи.
Складено та скеровано до суду протоколи про адміністративні правопорушення стосовно:
- заступника начальника одного з регіональних сервісних центрів Головного сервісного центру МВС України. Посадовець отримав у подарунок будинок та земельну ділянку в Миколаєві від третьої особи, яка не є для нього ані родичем, ані близькою особою, чим порушив обмеження щодо отримання подарунків, передбачені ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон);
- голови однієї з районних рад Київської області, який всупереч вимогам ст. 28 Закону та ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів проголосував «за» встановлення собі надбавки та премії під час розгляду питання про витрати на утримання районної ради у 2024 році;
- керівника одного з Департаментів Київської міської ради КМДА через відмову надати документи та інформацію на запит НАЗК, які були предметом дослідження на наявність конфлікту інтересів під час укладання договорів, встановлення премій, а також ймовірної роботи близьких осіб тощо. Таким чином посадовець не виконав законних вимог НАЗК.
Крім адміністративного стягнення, зазначеним службовцям загрожує внесення до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (Реєстр порушників).
Обґрунтовані висновки про вчинення корупційних правопорушень та правопорушень пов'язаних з корупцією НАЗК склало стосовно:
- посадовців установи МОЗ України, які за попередньою змовою уклали договір з постачальниками на закупівлю обладнання за завищеною ціною. Збитки бюджету склали понад 24 млн грн. Національна поліція розпочала розслідування за ч. 5 ст. 191 КК України “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”.
- посадовців Київської міської ради КМДА, які незаконно погодили документи щодо передачі землі сільгосппризначення у приватну власність — при тому, що під час дії воєнного стану такі дії заборонені. Збитки склали 650 тис. грн. Поліція розпочала розслідування за ч. 2 ст. 364 КК України “Зловживання владою або службовим становищем”.
Також НАЗК склало обґрунтовані висновки про виявлення ознак вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією (за порушення вимог законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, сумісництво та суміщення з іншими видами діяльності) стосовно:
- виконуючого обов'язки керівника установи Державного управління справами, який прийняв на роботу близьку особу та систематично ухвалював рішення про його заохочення;
- начальника Регіонального офісу водних ресурсів, який від імені організації уклав договір з адвокатом, щоб той представляв інтереси Регіонального офісу в кримінальному провадженні, яке здійснювало теруправління Бюро економічної безпеки. Правоохоронці розслідували дії самого керівника та здійснювали слідчі дії за місцем його проживання. Також посадовець уклав договір на підвищення власної кваліфікації, яка не пов’язана з виконанням його обов’язків, за бюджетні кошти:
- заступника голови районної ради Київської області, який проголосував «за» встановлення собі надбавки та премії під час розгляду питання про витрати на утримання районної ради у 2024 році;
- посадовця Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради, який перебуваючи на посаді державного службовця обіймав посаду керівника приватного товариства.
Через порушення вимог законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів НАЗК внесло 13 приписів.
Так, для усунення виявлених порушень та притягнення винних до відповідальності приписи внесено Міністру охорони здоров'я України, начальнику ГУ ДСНС України у Вінницькій області, Голові Державної регуляторної служби України, ректорам кількох медуніверситетів, за фактами наявності або несвоєчасної передачі в управління корпоративних прав або підприємств підпорядкованими працівниками.
Також внесено припис начальнику Львівської обласної військової адміністрації (ОВА) через порушення його підлеглим заборони використання державного майна в приватних інтересах. Посадовець отримав у службове користування транспортний засіб, проте після роботи використав вказане авто для власних потреб. Під час вчинення зазначених протиправних дій правоохоронці склали на нього протокол за керування зазначеним службовим авто в стані алкогольного сп’яніння.
Крім того, НАЗК внесло приписи начальникам Державного управління справами та Управління охорони здоров'я Сумської міської ради. Керівники підлеглих їм установ не повідомили про наявність у них потенційного конфлікту інтересів.
НАЗК продовжує послідовно реалізовувати антикорупційну політику в сфері конфлікту інтересів в діяльності посадовців. З результатами по цьому напрямку роботи Агентства за попередні місяці можна ознайомитись за посиланням.