НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Корупція в економіці: як її мінімізувати та що для цього передбачає Державна антикорупційна програма

21.11.2022
Корупція в економіці: як її мінімізувати та що для цього передбачає Державна антикорупційна програма

Модель управління державними підприємствами в Україні, на жаль, не завжди є ефективною, наслідком чого є значні збитки та корупція. Наразі у державній власності перебувають понад 3 тисячі підприємств. У приватних компаніях теж є низка проблем, які провокують корупцію і потребують законодавчого врегулювання та участі держави й громадянського суспільства. 

Як зменшити рівень корупції в державному та приватному секторах економіки, обговорили представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) спільно з експертами в рамках громадського обговорення проекту Державної антикорупційної програми (ДАП). 

Для запровадження прозорого та якісного управління і, відповідно, мінімізації рівня корупції фахівці радять приділити увагу формуванню політики державної власності, дотриманню стандартів корпоративного управління включно з  прозорим формуванням наглядових рад. Важливими задачами також є унормування критеріїв незалежного аудиту, посилення внутрішнього контролю на підприємствах, забезпечення прозорості процедур приватизації та виконання покупцями умов продажу об’єктів приватизації тощо. Наприклад, зараз відсутні критерії для визначення обов’язковості проведення незалежного аудиту фінансової звітності державних підприємств. Це негативно впливає на прозорість та об’єктивну оцінку діяльності й зумовлює корупційні ризики. 

Учасники також обговорили високий рівень толерування корупції в приватному секторі економіки та заходи для його зниження. Так, наразі немає ефективних адміністративних і законодавчих стимулів для бізнесу впроваджувати практики доброчесності. Існує лише формальний підхід до розробки й стану виконання антикорупційних програм. Для вирішення цих проблем НАЗК пропонує, за результатами аналітичного дослідження, внести зміни до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів  щодо врахування рекомендацій Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Для повоєнної відбудови держави надзвичайно важливо забезпечити прозорість і справедливість виконання Плану відновлення України. Для цього необхідно розробити механізм оприлюднення інформації про використання ресурсів, наданих міжнародними партнерами. 

Також учасники наголосили на необхідності приведення нормативних актів у відповідність до Закону «Про адміністративну процедуру» та ухвалення закону про адміністративний збір для зменшення рівня бюрократизації бізнес-процесів і плату неофіційних платежів. На думку експертів, важливо ухвалити закон про Установу бізнес-омбудсмена, що забезпечить ефективне відновлення порушених органами державної влади прав бізнесу.

Свої пропозиції та застереження до цього розділу ДАП висловили представники Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу (UNIC), Transparency International Ukraine, Українського союзу промисловців і підприємців. 

Всі охочі можуть ознайомитися з підрозділом «Державний та приватний сектори економіки» Державної антикорупційної програми та переглянути відеозапис обговорення.

Нагадаємо, Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки розробляється НАЗК на виконання Антикорупційної стратегії до 2025 року та має бути затверджена Кабінетом Міністрів України. НАЗК координує реалізацію документа та виконання заходів ДАП. Документ є обов’язковими для виконання державними органами та органами місцевого самоврядування. 

Стежте за анонсами обговорень на сторінці НАЗК у facebook та долучайтесь. 

Корупція в економіці: як її мінімізувати та що для цього передбачає Державна антикорупційна програма

Останні новини

18.07.2025
17:20
Повні перевірки: судитимуть експодатківця з Тернопільщини за декларування недостовірної інформації
17:00
Цивільна конфіскація за результатами моніторингу способу життя: у сім'ї високопосадовця Нацполіції конфісковано квартиру за рішенням Апеляційної палати ВАКС
14:22
НАЗК розпочало вилучення з Реєстру порушників відомостей, строк зберігання яких минув
17.07.2025
15:39
Моніторинг способу життя: результати за перше півріччя 2025 року 
14:30
Верховний Суд підтвердив законність рішення про цивільну конфіскацію майна ексміграційника Одещини на 5,6 млн грн за матеріалами НАЗК
13:18
Антикорполітика, просвіта, дизайн та роз’яснювальна робота: в НАЗК чотири нові вакансії
11:39
Реєстр порушників: як він працює, хто в нього потрапляє і які зміни вносить новий закон
16.07.2025
15:40
Закон щодо підвищення відповідальності посадовців за корупційні правопорушення: які зміни передбачені
13:01
Повні перевірки декларацій за червень 2025 року: НАЗК виявило порушення на майже 243 млн грн
10:06
URC2025: НАЗК презентувало прогрес антикорупційної політики та розпочинає нову співпрацю з ОЕСР
14.07.2025
17:00
Моніторинг способу життя: депутат-землевпорядник Броварського району підозрюється в незаконному збагаченні
14:47
Посадовицю КМДА оштрафував суд за відмову надати інформацію НАЗК
11.07.2025
14:33
НАЗК сформувало рейтинг ризикованості декларацій за 2024 рік та завершило автоперевірки декларацій
10:12
Перемога у війні та над корупцією є стратегічними пріоритетами для України та фактором єдності з ЄС — Голова НАЗК на URC2025
10.07.2025
15:54
Результати роботи НАЗК за другий квартал 2025 року за напрямом антикорупційної експертизи
08:02
Україна продемонструвала значний прогрес у запобіганні та протидії корупції — результати 5-го раунду оцінки Стамбульського плану дій ОЕСР
09.07.2025
18:04
Конфлікт інтересів: протоколи, обґрунтовані висновки та приписи за червень 2025 року
15:12
Повні перевірки декларацій: скеровано до суду справу стосовно старости сіл Хотянівка та Осещина Вишгородської міськради за недостовірне декларування
08.07.2025
16:25
До уваги антикорупційних уповноважених: до 15 серпня необхідно подати звіт про виконання антикорупційної програми
07.07.2025
17:32
Запрошуємо спеціаліста до команди Юридичного управління НАЗК
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua