НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Міжвідомча робоча група щодо вступу у ЄС схвалила проєкт дорожньої карти «Верховенство права»: що передбачає блок “Боротьба з корупцією”

08.05.2025

Міжвідомча робоча група (МРГ), яка забезпечує переговорний процес щодо вступу України до Європейського Союзу та адаптації законодавства України до стандартів ЄС, схвалила проєкти дорожніх карт у сферах верховенства права, реформи державного управління та функціонування демократичних інституцій. Це стратегічні документи, які визначають ключові реформи у відповідних сферах та розробка яких передбачена переговорною рамкою України з ЄС. 

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) координувало підготовку дорожньої карти «Верховенство права» в частині розділу «Боротьба з корупцією», який передбачає імплементацію заходів  за п'ятьма напрямами: антикорупційна політика, запобігання корупції, притягнення до відповідальності за корупцію, аудити діяльності спеціалізованих антикорупційних органів та антикорупційний мейнстрімінг. 

До розроблення проєкту дорожньої карти «Верховенство права» в частині розділу “Боротьба з корупцією” залучалися Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), Вищий антикорупційний суд (ВАКС), інші органи у межах їхньої компетенції, а також народні депутати, представники громадянського суспільства та проєктів МТД.

“Україна створила ефективну антикорупційну інфраструктуру, запровадила механізми захисту прав людини та посилила інструменти забезпечення правопорядку. Проте багато викликів залишаються актуальними, потрібні подальші зміни. Заходи дорожньої  карти покликані заповнити існуючі прогалини, забезпечити сталість уже здійснених реформ і закласти надійну основу для розвитку правової системи відповідно до європейських стандартів. Ці заходи є не лише зобов’язанням у межах євроінтеграційного процесу, а й частиною ширшої національної стратегії зміцнення правових інституцій, гарантування справедливого правосуддя та утвердження правопорядку. Заходи, які стосуються протидії корупції, корелюються та посилюють заходи, передбачені Антикорупційною стратегією та Державною антикорупційною програмою. Така синергія має привести до кардинальних і незворотних змін на шляху розбудови України як правової держави”, - зазначив Голова НАЗК Віктор Павлущик. 

Підрозділ “Антикорупційна політика” спрямований на впровадження чинних Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми, розроблення нових документів на 2026–2030 роки, а також забезпечення ефективної координації, моніторингу та оцінки реалізації політики. Серед ключових ініціатив — комплексний аналіз найбільш уражених корупцією сфер, що стане основою нових стратегічних документів, спрямованих як на зміцнення антикорупційної системи загалом, так і на зменшення корупції у критичних секторах: судова система, правоохоронні органи, оборона, митниця та оподаткування, будівництво й відновлення, надра, земля й агросектор, охорона здоров’я, освіта та наука. 

Підрозділ “Запобігання корупції” охоплює шість напрямів, зокрема: приведення законодавства у відповідність до стандартів ЄС, GRECO, OECD та UNCAC; забезпечення незалежності та спроможності НАЗК; посилення врегулювання конфлікту інтересів; розширення фінансового контролю шляхом залучення нових категорій декларантів; впровадження прозорого механізму лобіювання; а також посилення захисту викривачів корупції відповідно до Директиви ЄС № 2019/1937.

Підрозділ “Притягнення до відповідальності за корупцію” зосереджується на зміцненні незалежності, ефективності та підзвітності НАБУ, САП і ВАКС, передбачаючи належне ресурсне забезпечення, законодавчі зміни для підвищення ефективності судового розгляду, розширення повноважень САП щодо міжнародної співпраці та автономного прослуховування для НАБУ.

Заплановані суттєві законодавчі зміни мають на меті гарантувати невідворотність покарання для топпосадовців за корупційні злочини. Підрозділ “Аудити діяльності спеціалізованих антикорупційних органів” передбачає проведення незалежних аудитів НАБУ, САП і НАЗК. У фокусі підрозділу “Антикорупційний мейнстримінг” — зниження корупційних ризиків у секторальних політиках, зокрема через обмеження неконкурентних закупівель і посилення стандартів доброчесності у публічних закупівлях.

Довідково

Міжвідомча робоча група створена 27 серпня 2024 року з метою координації переговорного процесу щодо вступу України до Європейського Союзу. Її очолює Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина. 

Дорожня карта у сфері верховенства права є стратегічним документом, що визначає комплекс реформ у межах переговорного процесу щодо членства України в ЄС за переговорними Розділом 23 «Судова влада та фундаментальні права» та Розділом 24 «Юстиція, свобода і безпека».  Документ містить широкий спектр заходів, спрямованих на посилення правових інституцій, подальше вдосконалення судової системи, підвищення ефективності антикорупційної політики, покращення захисту прав людини та зміцнення безпеки й правопорядку. 

Підґрунтям проєкту Дорожньої карти стали положення, необхідні для забезпечення повної відповідності українського законодавства праву ЄС, а також міжнародні зобов’язання та рекомендації авторитетних інституцій. В основу документа покладено висновки Звітів про прогрес України в межах Пакета розширення ЄС (2023–2024), оцінок у межах Стамбульського плану дій ОЕСР (2024) та Четвертого раунду GRECO (2023), а також положення Ukraine Facility (2024–2027) і Програми МВФ та ін. У процесі розробки враховано аналітику Єврокомісії щодо реалізації антикорупційної політики в Україні, рекомендації громадянського суспільства (зокрема ЦППР, TI Ukraine, ACREC), Тіньового звіту до глави 23, а також результати трьох раундів консультацій з Європейською Комісією, під час яких надано додаткові змістовні рекомендації.

Наразі Україна очікує на необхідні кроки з боку Європейського Союзу щодо відкриття Першого переговорного Кластеру – для цього рішення з боку України виконані усі необхідні передумови.

Останні новини

08.05.2025
12:20
НАЗК завершило перевірку ДП «Ліси України»: виявлено низку корупційних ризиків та ініційовано п’ять розслідувань
10:53
Міжвідомча робоча група щодо вступу у ЄС схвалила проєкт дорожньої карти «Верховенство права»: що передбачає блок “Боротьба з корупцією”
07.05.2025
18:49
Команда НАЗК на Чернігівщині: корупційні ризики у відбудові та закупівлі, інституційна спроможність антикорупційних уповноважених
09:30
НАЗК нагадує політичним партіям про необхідність подати звіти за I квартал 2025 року
06.05.2025
18:45
Нові вакансії в НАЗК: запрошуємо фахівців у сфері роботи антикорупційних уповноважених, антикорполітики та HR
16:15
Моніторинг способу життя: 5,5 млн грн можуть стягнути в дохід держави з ексначальника Запорізького ТЦК
12:18
Закон vs приватний інтерес: як врегулювати конфлікт посадовцям органів виконавчої влади
05.05.2025
11:39
Анонс Публічна презентація Огляду доброчесності та антикорупційної політики України ОЕСР
09:30
Цивільна конфіскація: ВАКС стягнув 2 млн грн з начальника відділу з питань нотаріату у Закарпатській області
02.05.2025
12:48
Як урядовці та нардепи мають діяти у разі конфлікту інтересів
01.05.2025
17:51
Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Національного агентства з питань запобігання корупції «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 січня 2019 року № 43»
11:23
Недостовірні відомості на понад 22,5 млн грн: повні перевірки декларацій ексголовного податківця Тернопільщини
30.04.2025
12:15
НАЗК та антикорупційні установи країн Балтії обговорили питання співпраці в протидії корупції та зміцненні національної безпеки
10:03
Автоматизована перевірка декларацій: що означає отримана довідка в Реєстрі декларацій
28.04.2025
10:31
Сьогодні з 19:00 до 20:00 буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
25.04.2025
15:28
НАЗК запропонувало шляхи усунення корупційних ризиків у законопроєкті про державний екологічний контроль під час наради Комітету ВРУ
24.04.2025
14:34
Відкрито сім нових вакансій в НАЗК: антикорполітика, сфера оборони та роз’яснювальна робота
23.04.2025
15:30
Контроль повноти заповнення декларації: в деклараціях членів ВЛК виявлено недостовірні відомості на понад 35,3 млн грн
13:48
Недекларування активів на понад 27,8 млн грн: повна перевірка декларації посадовця міграційної служби у Хмельницькій області
22.04.2025
09:43
Виплати волонтерам і забезпечення житлом дітей-сиріт: завдяки врахуванню рекомендацій НАЗК усунуто можливість корупційних схем
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua