НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК долучиться до контролю та оцінки антикорупційного експерименту в податковій

28.03.2025

Державна податкова служба України (ДПС) з 2021 року працює як єдина юридична особа, що складається з центрального апарату та територіальних органів, утворених як її відокремлені підрозділи (без статусу юридичної особи). В кожному територіальному органі ДПС працюють антикорупційні підрозділи, що займаються запобіганням і виявленням корупції відповідно до Закону України «Про запобігання корупції». Однак в умовах децентралізованої моделі функціонування ці підрозділи зіштовхнулися з низкою проблем, а саме відсутністю єдиного підходу до антикорупційної діяльності, ризиком впливу керівництва територіального органу на їхню незалежність.

Водночас згідно з положенням Національної стратегії доходів до 2030 року, одне із завдань ДПС – забезпечити незалежність антикорупційних підрозділів та запровадити ефективну систему боротьби з корупцією.

25 березня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка передбачає запуск дворічного експериментального проєкту із централізації антикорупційної діяльності. В ДПС буде створено єдиний уповноважений підрозділ з питань запобігання та виявлення корупції. На думку авторів ініціативи, це дозволить забезпечити єдиний підхід до антикорупційної роботи в ДПС та підвищить її ефективність на загальнодержавному рівні. 

Об’єднання антикорупційних функцій має зменшити ризики конфлікту інтересів і забезпечити незалежність підрозділу, а також ефективніше використовувати ресурси, скоротити адмінвитрати та запровадити єдині стандарти запобігання корупції в усіх підрозділах ДПС. Новостворений підрозділ буде підзвітний і підконтрольний Голові ДПС, який повинен забезпечити гарантії незалежності єдиного уповноваженого підрозділу, насамперед від впливу чи втручання в його роботу на місцях.

Ефективність антикорупційної діяльності в ДПС має підвищитися завдяки консолідації всіх антикорупційних функцій у центральному підрозділі, бо це забезпечить чітке керування, а централізоване управління дозволить швидше приймати рішення та реагувати на порушення. Підзвітність лише Голові ДПС знижує ризики впливу місцевого керівництва на діяльність підрозділу, а захищеність від зовнішнього тиску сприяє об’єктивному проведенню перевірок та розслідувань.  Єдині стандарти для всіх підрозділів ДПС дадуть можливість забезпечити однакову якість і прозорість перевірок у кожному регіоні та знизити ризик помилок й упередженості.

Координатором експериментального проєкту визначено Міністерство фінансів. Учасниками проєкту є ДПС, її територіальні органи та Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). НАЗК забезпечуватиме методичну підтримку, координацію та аналіз ефективності діяльності нового підрозділу.

“Якщо коротко, це експеримент, який має показати, чи зможемо ми зламати керованість і залежність уповноважених у регіонах від своїх керівників. НАЗК має перейти у координаційну і методологічну тіснішу співпрацю з уповноваженими в ході експерименту. Якщо буде результат, то це надасть поштовх для законодавчих змін в інституті уповноважених і зміні наших підходів у взаємодії з уповноваженими”, - зазначив заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Сергій Гупяк. 

Проєкт фінансуватиметься коштом державного бюджету. Штатна чисельність підрозділу буде визначена відповідно до вимог мінімальної чисельності антикорупційного підрозділу в державних органах, затверджених НАЗК. Після завершення експерименту ДПС подасть звіт до Міністерства фінансів, а Мінфін — до Уряду. Якщо проєкт буде успішним, можливе внесення змін до законодавства за результатами його реалізації. Очікувані результати проєкту - підвищення рівня прозорості та доброчесності в роботі ДПС, посилення запобігання корупції у податкових органах та зміцнення довіри платників податків до ДПС.  Ефективна реалізація проєкту може стати підґрунтям для реформування інституту антикорупційних уповноважених та підвищення гарантії їхньої незалежності у відповідних державних органах та органах місцевого самоврядування.

Останні новини

08.05.2025
16:45
Цивільна конфіскація: САП за матеріалами НАЗК заявила позов щодо визнання необґрунтованою частини активу, оформленого на родичку чинного міністра агрополітики 
15:00
Моніторинг способу життя: 4,85 млн грн можуть стягнути в дохід держави з колишнього в.о. керівника Харківського ТЦК
12:20
НАЗК завершило перевірку ДП «Ліси України»: виявлено низку корупційних ризиків та ініційовано п’ять розслідувань
10:53
Міжвідомча робоча група щодо вступу у ЄС схвалила проєкт дорожньої карти «Верховенство права»: що передбачає блок “Боротьба з корупцією”
07.05.2025
18:49
Команда НАЗК на Чернігівщині: корупційні ризики у відбудові та закупівлі, інституційна спроможність антикорупційних уповноважених
09:30
НАЗК нагадує політичним партіям про необхідність подати звіти за I квартал 2025 року
06.05.2025
18:45
Нові вакансії в НАЗК: запрошуємо фахівців у сфері роботи антикорупційних уповноважених, антикорполітики та HR
16:15
Моніторинг способу життя: 5,5 млн грн можуть стягнути в дохід держави з ексначальника Запорізького ТЦК
12:18
Закон vs приватний інтерес: як врегулювати конфлікт посадовцям органів виконавчої влади
05.05.2025
11:39
Анонс Публічна презентація Огляду доброчесності та антикорупційної політики України ОЕСР
09:30
Цивільна конфіскація: ВАКС стягнув 2 млн грн з начальника відділу з питань нотаріату у Закарпатській області
02.05.2025
12:48
Як урядовці та нардепи мають діяти у разі конфлікту інтересів
01.05.2025
17:51
Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Національного агентства з питань запобігання корупції «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 січня 2019 року № 43»
11:23
Недостовірні відомості на понад 22,5 млн грн: повні перевірки декларацій ексголовного податківця Тернопільщини
30.04.2025
12:15
НАЗК та антикорупційні установи країн Балтії обговорили питання співпраці в протидії корупції та зміцненні національної безпеки
10:03
Автоматизована перевірка декларацій: що означає отримана довідка в Реєстрі декларацій
28.04.2025
10:31
Сьогодні з 19:00 до 20:00 буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
25.04.2025
15:28
НАЗК запропонувало шляхи усунення корупційних ризиків у законопроєкті про державний екологічний контроль під час наради Комітету ВРУ
24.04.2025
14:34
Відкрито сім нових вакансій в НАЗК: антикорполітика, сфера оборони та роз’яснювальна робота
23.04.2025
15:30
Контроль повноти заповнення декларації: в деклараціях членів ВЛК виявлено недостовірні відомості на понад 35,3 млн грн
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua