Протягом повномасштабної війни декларанти почали часто звертатися до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) із питанням: чи потрібно зазначати в декларації дружину (офіційну або “цивільну”), якщо вона з початку року виїхала за кордон, разом ми не живемо?
Відповідаємо — так. Це ж правило стосується й зазначення відомостей про чоловіків, які знаходяться на фронті.
НАЗК розуміє, що в умовах війни для кожної людини важко пережити розставання з близькими, а перебування на відстані може викликати і певні складнощі із заповненням декларації. Проте Закон “Про запобігання корупції” лишається непохитним, і щоб наближати Україну до європейських стандартів доброчесності публічної служби, посадовці мають продовжувати їх дотримуватися.
Коли кохані вважаються членами сім’ї декларанта?
Кохані вважаються членами сім’ї декларанта, якщо:
- офіційно одружені станом на останній день звітного періоду (для щорічної декларації - це 31.12.2021). Незалежно від того чи проживає подружжя разом протягом року, що передує року поданню декларації;
- особи станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, що передує року поданню декларації:
- спільно проживали;
- були пов’язані спільним побутом;
- мали взаємні права та обов’язки із суб’єктом декларування (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних). У тому числі особи, які спільно проживали із декларантом, але не перебували в офіційному шлюбі.
Коли умова спільного проживання для визнання фактичного шлюбу (у народі - «цивільного») не обов’язкова?
При встановленні ознак пов’язаності спільним побутом, наявності взаємних прав та обов’язків чоловіка й жінки (у т.ч. і без реєстрації шлюбу) враховують:
- факт спільного проживання;
- ведення спільного господарства/спільне виконання домашніх обов’язків;
- наявність у сторін спільного бюджету, придбання майна в інтересах сім`ї, у тому числі для спільного користування;
- здійснення спільних витрат в інтересах сім’ї, у тому числі на продукти харчування, дозвілля, утримання житла, його ремонт тощо;
- інші обставини, які вказують на наявність відносин, притаманних подружжю.
Наприклад, якщо партнери довгий час живуть окремо через особливості їхньої професійної діяльності: у зв’язку з відрядженням, проходженням військової служби, навчанням, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми, то така розлука не свідчить про припинення фактичних шлюбних відносин або про їх відсутність.
Важливо: не забувайте, що неповнолітні діти суб’єкта декларування є членами сім’ї і відомості про них потрібно декларувати незалежно від того, чи проживає декларант разом із цими дітьми.
Додатково інформуємо, що більш детальну інформацію про те, хто є членами сім’ї суб’єкта декларування можна подивитись в Розділі ІІІ Роз’яснень.