НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

НАЗК нагадує: чоловіків та дружин варто вказувати в декларації навіть тоді, коли ви не проживали з ними протягом року

Посилання скопійовано
НАЗК нагадує: чоловіків та дружин варто вказувати в декларації навіть тоді, коли ви не проживали з ними протягом року

Протягом повномасштабної війни декларанти почали часто звертатися до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) із питанням: чи потрібно зазначати в декларації дружину (офіційну або “цивільну”), якщо вона з початку року виїхала за кордон, разом ми не живемо?

Відповідаємо — так. Це ж правило стосується й зазначення відомостей про чоловіків, які знаходяться на фронті.

НАЗК розуміє, що в умовах війни для кожної людини важко пережити розставання з близькими, а перебування на відстані може викликати і певні складнощі із заповненням декларації. Проте Закон “Про запобігання корупції” лишається непохитним, і щоб наближати Україну до європейських стандартів доброчесності публічної служби, посадовці мають продовжувати їх дотримуватися.

Коли кохані вважаються членами сім’ї декларанта?

Кохані вважаються членами сім’ї декларанта, якщо:

  1. офіційно одружені станом на останній день звітного періоду (для щорічної декларації – це 31.12.2021). Незалежно від того чи проживає подружжя разом протягом року, що передує року поданню декларації;
  2. особи станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, що передує року поданню декларації:
  • спільно проживали;
  • були пов’язані спільним побутом;
  • мали взаємні права та обов’язки із суб’єктом декларування (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних).  У тому числі особи, які спільно проживали із декларантом, але не перебували в офіційному шлюбі.

Відповідь на питання, чи є членом сім’ї особа, з якою суб’єкт декларування проживав спільно сукупно не менше 183 днів протягом року, але 31 грудня — ні, міститься у п. 52 Роз’яснень НАЗК.

Коли умова спільного проживання для визнання фактичного шлюбу (у народі – «цивільного») не обов’язкова?

При встановленні ознак пов’язаності спільним побутом, наявності взаємних прав та обов’язків чоловіка й жінки (у т.ч. і без реєстрації шлюбу) враховують:

  • факт спільного проживання;
  • ведення спільного господарства/спільне виконання домашніх обов’язків;
  • наявність у сторін спільного бюджету, придбання майна в інтересах сім`ї, у тому числі для спільного користування;
  • здійснення спільних витрат в інтересах сім’ї, у тому числі на продукти харчування, дозвілля, утримання житла, його ремонт тощо;
  • інші обставини, які вказують на наявність відносин, притаманних подружжю.

Водночас попри те, що однією з умов, щоби вважати вашого обранця/обраницю членом сім’ї в розумінні закону «Про запобігання корупції», є спільне проживання, воно не є визначальною ознакою фактичних шлюбних відносин.

Наприклад, якщо партнери довгий час живуть окремо через особливості їхньої професійної діяльності: у зв’язку з відрядженням, проходженням військової служби, навчанням, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми, то така розлука не свідчить про припинення фактичних шлюбних відносин або про їх відсутність.

Важливо: не забувайте, що неповнолітні діти суб’єкта декларування є членами сім’ї і відомості про них потрібно декларувати незалежно від того, чи проживає декларант разом із цими дітьми.

Додатково інформуємо, що більш детальну інформацію про те, хто є членами сім’ї суб’єкта декларування можна подивитись в Розділі ІІІ Роз’яснень.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

26 Січня 2023
НАЗК 2.0. Санкційна політика-2022: участь у створенні санкційних планів, портал “Війна і санкції”, активи росіян та пошук іноземців у російських компаніях
26 Січня 2023
НАЗК та Нацагентство із забезпечення якості вищої освіти об’єднали зусилля задля зменшення корупції у вишах
26 Січня 2023
Державна антикорупційна програма, що відповідає на вимоги суспільства та наближає членство України в ЄС та НАТО, готова до затвердження Кабміном
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр