НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

НАЗК наголошує на необхідності усунення корупційних ризиків у діяльності АТ «Укрзалізниця»

Посилання скопійовано
НАЗК наголошує на необхідності усунення корупційних ризиків у діяльності АТ «Укрзалізниця»

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) дослідило корупційні ризики в діяльності АТ «Укрзалізниця». Ґрунтовний аналіз виявив низку корупціогенних факторів, які негативно впливають на фінансові показники державного підприємства, знижують ефективність управлінських рішень його керівництва, допускають високий рівень неформального впливу окремих фінансово-політичних груп.

В процесі дослідження НАЗК проаналізувало результати перевірок контролюючих органів, інформацію щодо розслідувань правоохоронних органів, законодавство та виявило в діяльності АТ «Укрзалізниця» такі  корупційні ризики:

 • зловживання під час процедур закупівлі товарів, робіт та послуг;
 • застосування практик неконкурентних процедур закупівель у зв’язку з відсутністю конкуренції з технічних причин;
 • упереджене формування необхідних технічних характеристик закупівлі під одного виробника;
 • маніпуляції умовами постачання та оплати товарів, робіт і послуг з метою створення конкурентних переваг для раніше узгодженого учасника;
 • закупівля товарів, робіт та послуг без виробничої потреби;
 • неправомірні переваги окремим суб’єктам господарювання при наданні послуг з вантажних перевезень;
 • планування потреб та визначення пріоритетності закупівель АТ «Укрзалізниця» в інтересах заздалегідь визначених постачальників;
 • призначення посадових осіб керівної ланки підприємства за отримання неправомірної вигоди або в інтересах сторонніх осіб.

Необхідність впровадження антикорупційних ініціатив НАЗК в діяльності державного підприємства наразі стає актуальнішою. Підтвердженням цьому є викриття НАБУ та САП у травні цього року схеми отримання неправомірної вигоди одним з посадовців УЗ за сприяння в укладенні договорів з «потрібними постачальниками» для потреб підприємства. Пізніше одній з підозрюваних обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.  

«Укрзалізниця» має стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Підприємство забезпечує близько 65% транспортної роботи в загальній структурі перевезень вантажів усіма видами транспорту, а також понад 35% пасажирських перевезень. За обсягами вантажних перевезень посідає четверте місце на євразійському континенті, поступаючись лише залізницям Індії, Китаю та росії.

НАЗК наголошує на тому, що всі державні компанії (передусім – ті, що мають стратегічне значення для держави) мають працювати над усуненням корупційних ризиків у своїй діяльності.

Саме тому НАЗК запропонувало АТ «Укрзалізниця» конкретні рекомендації з метою мінімізації корупційних ризиків, зокрема:

 • запровадження процедури ефективного контролю за дотриманням законодавства про публічні закупівлі на всіх етапах від ініціювання закупівлі до виконання договору;
 • утворення незалежного Національного регулятора у сфері транспорту, що дозволить перейти до прозорих практик формування тарифів;
 • надання прозорості внутрішнім та зовнішнім процесам підприємства, зокрема, відкрите призначення посадових осіб керівної ланки підприємства, запровадження ефективної системи роботи з клієнтами у сфері вантажних перевезень.

Впровадження цих рекомендацій суттєво знизить корупційні ризики та може покращити фінансові результати держкомпанії. Попри потужну допомогу партнерів України, в час війни наша держава має рахувати кожну гривню і не допускати фінансових втрат через корупційні схеми. 

Зазначимо, що співпраця з антикорупційними органами – це ознака свідомого мислення топменеджменту в інтересах держави й задля наближення перемоги над російським агресором.

Національне агентство розпочало роботу над дослідженням у 2022 році, вона здійснювалася за сприяння команди «Укрзалізниці».

Наразі НАЗК закликає АТ «Укрзалізницю» до активнішої роботи над усуненням виявлених корупційних ризиків у своїй діяльності та впровадженням ефективних антикорупційних практик. 

Детальніше з дослідженням можна ознайомитись за посиланням.

UZ
Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

26 Вересня 2023
НАЗК вітає відновлення подання звітів політичними  партіями  та їх перевірки: Президент підписав закон №3337  
26 Вересня 2023
Вдосконалення законодавства у сфері конфлікту інтересів: НАЗК запрошує взяти участь у громадському обговоренні законопроектів 
26 Вересня 2023
До Єдиного порталу повідомлень викривачів підключено Нацполіцію та ДБР
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр