Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) за результатами моніторингу способу життя виявило ознаки необґрунтованих активів у депутата Київської міської ради на майже 1,7 млн грн.
Так, у декларації за 2020 рік він зазначив готівкові кошти на понад 7 млн грн, що належать їм з дружиною. За 2021 рік він задекларував 9,5 млн грн готівки. Різниця між активами, задекларованими у 2020 та 2021 роках, склала майже 2,4 млн грн.
Разом з тим у 2021 році подружжя купило 8 земельних ділянок у Києві та області на понад 1,5 млн грн.
Загалом обсяги доходів та витрат сім’ї депутата у 2021 році свідчать про відсутність фінансової спроможності як для заощадження грошових коштів, так і для придбання частини зазначених об’єктів нерухомості на майже 1,7 млн грн.
У відповідь на запит НАЗК посадовець не надав інформацію та документи, які могли б підтвердити законність походження цих коштів.
Слід зазначити, що у 2020 році його обрали до Київської міськради у виборчому окрузі, який територіально межує з населеними пунктами, де були придбані земельні ділянки.
Національне агентство направило матеріали стосовно депутата до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури для вирішення питання щодо звернення до суду з позовом про визнання активів необґрунтованим та стягнення їх в дохід держави за ст. 290 Цивільного процесуального кодексу України.
Зазначимо, що Законом “Про місцеве самоврядування в Україні” (стаття 26) визначено понад 60 різноманітних повноважень місцевих рад, які можуть бути використані для зловживань, зокрема - отримання коштів у вигляді необґрунтованих активів.
Ще більше можливостей депутати мають шляхом опосередкованого впливу на органи та посадових осіб органів місцевого самоврядування. Таке різноманіття повноважень у різних сферах потребує політичної волі депутатів та керівництва місцевого самоврядування для вжиття системних заходів з запобігання корупції та розбудови доброчесності.
Саме тому Національне агентство ще влітку цього року розробило Декларацію розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування. Цей документ описує цінності та цілі, досягати і реалізовувати які можливо через розроблення чітких інструментів - від побудови ефективного комплаєнсу до відкритості і підзвітності реалізації повноважень.
Окрім того, кожен може повідомити НАЗК через електронну пошту info@nazk.gov.ua про відомі йому факти можливого набуття необґрунтованих активів, аби ми могли перевірити будь-якого публічного службовця на предмет того, чи відповідає його рівень життя законним доходам.
Для того, щоб ваше повідомлення швидше розглянули, рекомендуємо зазначити в темі листа «Інформація для проведення моніторингу способу життя» та вказати фактичні дані про активи або інші цінності, які особа придбала, проте ви вважаєте, що офіційні джерела доходу цього публічного службовця не дозволяють йому таких покупок або рівня життя.
Нагадаємо, раніше НАЗК за результатами моніторингу способу життя виявило ознаки незаконного збагачення у депутата Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області Сергія Гарбарука на понад 136 млн грн.