НАЗК запрошує експертів, науковців, громадських активістів зі знаннями та досвідом у сфері управління об’єктами державної власності, до обговорення проекту індикаторів, за якими буде визначено підприємства державного сектору економіки з найвищим рівнем корупційних ризиків.
Наші спільні напрацювання стануть основою для подальшого формування переліку державних компаній з найвищим рівнем корупційних ризиків. Цей перелік буде створено Міністерством економіки України та іншими суб’єктами управління підприємствами державної власності.
В Україні налічується понад 3200 державних підприємств. Понад 2000 з них знаходяться в управлінні ФДМУ, 82% – це непродуктивні активи, які існують лише на папері та мають багатомільйонні борги.
За даними НАБУ, на зловживаннях у ІІ півріччі 2022 року викрито 17 керівників державних підприємств.
На вирішення цієї проблеми націлена Державна антикорупційна програма (ДАП) на 2023–2025 роки. Причина в тому, що наявна модель управління у суб’єктах господарювання державного сектору економіки є неефективною, наслідком чого є збитки та корупція.
Документ, зокрема, передбачає низку заходів, спрямованих на мінімізацію корупційних ризиків у діяльності державних підприємств. Перший крок – це підготовка та оприлюднення аналітичного звіту щодо стратегічної оцінки корупційних ризиків у діяльності таких підприємств, а також визначення компаній, які мають найвищий рівень таких ризиків.
Зі свого боку НАЗК підготувало проект індикаторів, за якими у подальшому Міністерством економіки України та іншими суб’єктами управління підприємствами державної власності визначатимуться найбільш проблемні держкомпанії/
Ці індикатори суттєво посилять процес удосконалення корпоративного управління державними підприємствами.
Корпоративне управління суб’єктами господарювання має бути прозорим та відповідати рекомендаціям Організації економічного співробітництва та розвитку. Тож ваші ідеї, зауваження та пропозиції допоможуть підвищити якість управління держпідприємствами та зменшити корупційні ризики у їхній діяльності.
Якщо ви маєте знання та досвід у сфері управління об’єктами державної власності, просимо до 25 серпня 2023 року надати свої пропозиції з:
- обґрунтуванням запропонованого вами індикатора;
- прикладом підприємства державного сектору економіки, що підпадає під цей індикатор;
- щонайменше одним прикладом, що підтверджує наявність корупційних ризиків у діяльності підприємства з посиланням на офіційні джерела правоохоронних або контролюючих органів.
Чекаємо ваші листи на електронну пошту v.makovskyi@nazk.gov.ua (темою листа необхідно вказати "Індикатори ДП з найвищим рівнем корупційних ризиків").
У листі просимо обов’язково зазначати П.І.Б., назву організації, яку
представляєте, посаду та номер телефону, стисло про свій досвід у сфері управління об’єктами державної власності.