НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Перевірка організації роботи щодо запобігання корупції в ДСА: формальний підхід до розробки антикорпрограми та непрозорі закупівлі

27.03.2025

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) завершило планову перевірку організації роботи щодо запобігання та виявлення корупції в діяльності Державної судової адміністрації України (ДСА).

ДСА – державний орган, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності судової влади, що зумовлює необхідність дотримання еталонних антикорупційних стандартів у його роботі.

Перевірка засвідчила активну діяльність антикорупційного уповноваженого ДСА, який у співпраці з НАЗК запровадив системний підхід до впровадження антикорупційних політик  у місцевих (апеляційних) судах шляхом впровадження роботи антикорупційних уповноважених, визначених з числа працівників суду.

Водночас було виявлено низку недоліків, що негативно впливають на ефективність реалізації антикорупційної політики в органі.

НАЗК констатувало формальний підхід до розробки антикорупційної програми та відсутність належного аналізу джерел виникнення корупційних ризиків. Програма не містить детального опису механізмів і складових цих ризиків, що є наслідком відсутності системного аналізу джерел інформації про корупційні ризики. Зокрема, йдеться про аналіз судових рішень у справах про кримінальні та адміністративні правопорушення, а також притягнення до дисциплінарної та цивільно-правової відповідальності стосовно працівників ДСА, звітів Державної аудиторської служби України та внутрішнього аудиту ДСА, які свідчать про наявність системних порушень під час закупівель програмного забезпечення.

Як наслідок, корупційні ризики в діяльності ДСА роками залишаються незмінними попри періодичне притягнення її службовців до кримінальної відповідальності.

Проілюструвати неефективність роботи з управління корупційними ризиками у ДСА можна на наступному прикладі.

У грудні 2022 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) завершило досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно колишнього начальника одного з управлінь ДСА та його спільниці – керівниці приватної компанії, яка спеціалізувалася, зокрема, на гуртовій торгівлі комп'ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням. Слідство встановило, що фігуранти справи у 2016-2018 роках організовували закупівлі обладнання для потреб ДСА, яке за своїми технічними характеристиками не відповідало вимогам у сфері захисту інформації, дотримання яких є обов’язковим під час фіксації перебігу судових засідань. Загалом, згідно з даними експертиз, ДСА переплатила за поставлену техніку близько 53 млн грн. Також правоохоронці з’ясували, що колишній посадовець легалізував частину доходів, отриманих злочинним шляхом.

Результати вказаного розслідування НАБУ мали б спонукати ДСА до прискіпливого аналізу причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного правопорушення, пов’язаного із проведенням закупівель, розробку механізмів, щоб унеможливити реалізацію корупційного ризику.

Аналіз результатів публічних закупівель ДСА, що проводились його територіальними управліннями у 2023 році, свідчить про те, що корупційні ризики у цій сфері діяльності органу продовжують реалізовуватись, ефективні заходи їх мінімізації не передбачені антикорупційною програмою органу, аналіз контрагентів, що проводився уповноваженими підрозділами територіальних управлінь ДСА, був поверховим та не став перешкодою до укладення контрактів із контрагентами, що мають сумнівну репутацію.

Так, під час перевірки НАЗК встановило, що наприкінці 2023 року службові особи ДСА та її територіальних управлінь закупили серверне обладнання на 25 млн грн у суб'єктів господарювання, які через засновників та учасників пов’язані з особами, що є фігурантами розслідування НАБУ щодо корупційних правопорушень, зазначених вище.

При цьому закупівлі проводилися з обмеженням конкуренції: до тендерної документації вносили умови, які могли бути виконані лише заздалегідь визначеним суб’єктом, що свідчить про попередню змову та умисел щодо вчинення корупційних кримінальних правопорушень.

Про зацікавленість посадовців територіальних управлінь ДСА у перемозі в тендерах вказаних юридичних осіб свідчить неправомірне відхилення пропозиції учасника закупівлі, що підтверджено рішенням Антимонопольного комітету (від 05.01.2024 № 332-р/пк-пз). 

За результатами перевірки НАЗК Головне слідче управління Національної поліції України розпочало досудове розслідування за фактом вчинення службовими особами ДСА спільно із зазначеними юридичними особами корупційного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем).

У разі доведення провини фігурантам справи загрожує покарання у вигляді ув'язнення  на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Разом із тим, за матеріалами НАЗК Антимонопольний комітет України розпочав дослідження щодо можливих антиконкурентних узгоджених дій товариств, з якими територіальні управління ДСА уклали згадані договори.

Факти, встановлені НАЗК під час перевірки, свідчать про необхідність розвитку антикорупційної інфраструктури в системі забезпечення діяльності судової гілки влади ДСА України шляхом запровадження аналізу контрагентів, антикорупційної експертизи договорів, якісного дослідження внутрішнього середовища ДСА та аналізу механізмів вчинення корупційних правопорушень, які вже є предметом судового розгляду.

Довідково

Закон України «Про запобігання корупції» передбачає функціонування у публічних організаціях певних антикорупційних інституцій, механізмів та інструментів, покликаних запобігати корупції. Це, насамперед, діяльність уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції, наявність чинної антикорупційної програми, системи управління корупційними ризиками та інституту викривання тощо.

Належне функціонування цих складових антикорупційної системи та забезпечення їх максимальної ефективності є предметом планових та позапланових перевірок організації роботи із запобігання і виявлення корупції, що проводяться НАЗК на підставі п. 52 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» та затвердженого наказом НАЗК порядку.

Останні новини

09.07.2025
18:04
Конфлікт інтересів: протоколи, обґрунтовані висновки та приписи за червень 2025 року
15:12
Повні перевірки декларацій: скеровано до суду справу стосовно старости сіл Хотянівка та Осещина Вишгородської міськради за недостовірне декларування
08.07.2025
16:25
До уваги антикорупційних уповноважених: до 15 серпня необхідно подати звіт про виконання антикорупційної програми
07.07.2025
17:32
Запрошуємо спеціаліста до команди Юридичного управління НАЗК
11:07
Україна та Польща поглиблюють співпрацю в сфері запобігання корупції: підписано Меморандум між НАЗК та СВА
04.07.2025
16:00
Моніторинг способу життя: топпосадовець ДП “Ліси України” підозрюється в незаконному збагаченні і декларуванні недостовірних відомостей
03.07.2025
15:00
НАЗК та WWF посилюють партнерство для системної протидії корупції у сфері управління природними ресурсами
13:58
Моніторинг способу життя: понад 5 млн грн стягнуть у дохід держави з посадовця Державної міграційної служби за рішенням апеляційної палати ВАКС
11:45
НАЗК, АОЗ і ДОТ презентували прогрес впровадження механізмів прозорості, доброчесності та підзвітності в оборонних закупівлях
02.07.2025
12:16
Повні перевірки декларацій: ексдепутату Харківської облради за матеріалами НАЗК повідомлено про підозру у недостовірному декларуванні
10:00
НАЗК запустило оновлену версію реєстру POLITDATA 2.0
01.07.2025
12:50
Все, що потрібно знати про спеціальну перевірку кандидатів на посади публічної служби
12:00
Повні перевірки декларацій: ДБР повідомило про підозру у недостовірному декларуванні ексзаступнику начальника відділу Хмельницької облпрокуратури
11:22
НАЗК запрошує громадськість до електронних консультацій щодо змін до переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків
30.06.2025
15:40
Ввечері 30 червня буде обмежено доступ до Реєстру POLITDATA
27.06.2025
16:00
Моніторинг способу життя: ексзаступник Голови Вищого господарського суду України підозрюється в незаконному збагаченні
14:52
Уряд, НАЗК та органи–виконавці обговорили прогрес і виклики імплементації Державної антикорупційної програми до кінця 2025 року
26.06.2025
16:23
Повні перевірки декларацій: скеровано до суду обвинувальний акт щодо посадовиці Держгеокадастру у Київській області
14:39
Повні перевірки декларацій: ексзаступнику мера Дніпра повідомлено про підозру в незаконному збагаченні та недостовірному декларуванні
25.06.2025
17:24
Повні перевірки декларацій: колишнього депутата селищної ради на Сумщині притягнуто до кримінальної відповідальності за брехню в декларації
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua