Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку користування землями водного фонду», розробленого Державним агентством водних ресурсів України.
Порядок, зокрема, унормовує питання рубок деревини на землях водного фонду, віднесеної до категорії захисних лісів.
Однак експертиза НАЗК встановила, що запропоноване у проекті постанови регулювання створює підґрунтя для впровадження неконтрольованої та неправомірної процедури заготівлі деревини на лісових ділянках, що виконують функцію захисту на землях водного фонду. Крім того, воно може зумовити прийняття відповідальними посадовими особами упереджених рішень під час здійснення повноважень щодо державного контролю за використанням та охороною земель водного фонду, а також порушення законодавчо визначених заборон у сфері лісових відносин. Задля уникнення зазначених ризиків, НАЗК надало рекомендації, врахування яких дозволить усунути корупційно вразливу процедуру заготівлі деревини та забезпечити використання лісових ділянок, віднесених до категорії захисних лісів, відповідно до вимог лісового законодавства.
Висновок антикорупційної експертизи
Зазначимо, що відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» НАЗК може проводити за власною ініціативою у встановленому порядку антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів, що вносяться на розгляд Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України. Типові критерії та способи оцінки, а також способи виявлення та усунення корупціогенних факторів у таких проектах нормативно-правових актів визначені в методології проведення антикорупційної експертизи НАЗК.
Довідково: Державною антикорупційною стратегією, затвердженою Законом України від 20.06.2022 № 2322-IX, а також Державною антикорупційною програмою на 2023-2025 роки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2023 № 220, передбачено надання повноважень Національному агентству на здійснення антикорупційної експертизи чинних нормативно - правових актів з метою виявлення в них положень, які самостійно чи у поєднанні з іншими нормами можуть сприяти вчиненню корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією (корупціогенних факторів), та розроблення рекомендацій щодо їх усунення. Наразі проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо удосконалення деяких антикорупційних механізмів», реєстраційний № 9457 від 04.07.2023, готується для розгляду в першому читанні.