НАЗК
UA 01103 Київ бульвар Миколи Міхновського, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...

Прозорість у вищій освіті: співпраця керівника та антикорупційного уповноваженого. Приклад Державного податкового університету

Посилання скопійовано
Прозорість у вищій освіті: співпраця керівника та антикорупційного уповноваженого. Приклад Державного податкового університету

Чому найбільша роль у доброчесному закладі вищої освіти, ефективній антикорупційній роботі належить керівнику та антикорупційному уповноваженому? Про лідерство у запобіганні корупції в Державному податковому університеті розповідає Андрій Мошнін, начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції.

Яке головне завдання антикорупційного уповноваженого в Державному податковому університеті?

По-перше, дуже важливо, щоб навчальний процес був максимально прозорим, а студенти отримували об’єктивні оцінки за свої знання. Не можна допустити шахрайства та корупційних дій зі сторони всіх учасників навчального процесу. 

По-друге, важливо слідкувати за прозорістю управлінської та адміністративної системи в університеті. Наприклад шляхом візування наказів уповноваженим. 

Які у Вас як уповноваженого є форми співпраці зі студентами? 

Я почав працювати в університеті під час пандемії коронавірусу і одразу застав дистанційний формат навчання. Тому постійно проводжу онлайн зустрічі зі студентами та пояснюю їм, як працює підрозділ ​​з питань запобігання та виявлення корупції, які є захищені канали повідомлень про корупцію та порушення законодавства. З початку своєї діяльності я вибудовував довіру зі студентами, щоб вони не боялися звератися. Відтак студенти знають мій номер телефону та email. 

Окрім того, ми працюємо з викладачами. Наприклад, організовувуємо зустрічі викладацьким складом, особливо перед сесіями, проводимо роз’яснювальну роботу, розповсюджуємо методичні матеріали. Також працюємо з питаннями, які виникають під час кампанії декларування у менеджменту університету. Загалом в основу антикорупційної діяльності уповноваженого у нас закладено принципи прозорості та відкритості. 

Чи були вами виявлені факти корупції та якою була реакція на них?

Коли я прийшов на роботу до університету (я колишній поліцейський), то проаналізував отриману інформацію, зібрав необхідні матеріали щодо факту корупційних дій та передав в органи слідства. У результаті була порушена кримінальна справа Київською обласною прокуратурою, проведені допити працівників університету, відповідних посадових осіб. Однак війна дещо призупинила цей процес. 

Окрім того, мали кейс щодо недоброчесності деяких викладачів. Ми отримали скарги від іноземних студентів, що під час їх навчального процесу були випадки, коли викладачі необгрунтовано скасовували заняття, однак звітували про них, як такі, що відбулися. Ми зібрали комісію з проректорів та перевірили скріншоти з телефонів, які показували, коли викладачі писали, що заняття не буде, та журнал, де фіксуються проведені  викладачами лекції. Коли факт порушення було викрито, викладачі попросили вибачення, студентам було повернуто кошти студентам за не проведені заняття. Цю схему вдалося зупинити. Звільнився керівник міжнародного відділу, оскільки він підписував усі документи, які підтверджували факт проведених  навчальних занять. 

Також був випадок, коли люди захотіли поновитися на навчання. Вони надали ксерокопії документів. Однак коли ми провели їх спеціальну перевірку, то копії документи виявилися підробленими. У результаті ми посили контроль за процесом поновлення після академвідпустки. 

Чи реагує керівництво на виявленні порушення і як захищає студентів від корупції? 

Нове керівництво університету дуже зацікавлене у побудові прозорого навчального процесу. Тому я мав задачу розібратися з існуючою ситуацією та забезпечити прозорість навчального процесу, щоб система функціонувала доброчесно. Я почав це все налаштовувати. Для нас дуже цінною була участь в проєкті «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», що допомогло нам проаналізувати та визначити корупційні ризики, розробити план з їх мінімізації. Наразі ми працюємо за цим планом та висвітлюємо нашу антикорупційну роботу на сайті університету. Окрім того, участь в проєкті дозволила нам зібрати та систематизувати всю нормативну базу. Ми розробили та погодили з трудовим колективом та на засіданні вченої ради антикорупційну програму на кілька років.  Тобто у нас є весь необхідний інструментарій для ефективної роботи системи запобігання корупції в університеті. 

Чи вплине війна на антикорупційну роботу?

На жаль, частина будівель нашого університету знищена, і ми активно працюємо над іх відновленням. Однак ще під час пандемії коронавірусу університет перейшов на дистанційну освіту та запровадив IT інструмент – електронну систему обліку відвідування занять, здач робіт студентами, яка забезпечує незалежний контроль. Тому це полегшило адаптацію навчального процесу в умовах війни та сприяє дотриманню принципів доброчесності.

Чому важливо працювати з молоддю в університетах стосовно антикорупційних питань, утвердження доброчесності?

Робота зі студентами вкрай важлива. Якщо буде можлива корупція у ЗВО, то студенти не отримуватимуть належні знання та не стануть професіоналами. Це негативно впливатиме, у тому числі, на бренд університету. Тому з молоддю потрібно системно працювати щодо протидії корупції та формування доброчесності. Молоді професіонали дуже потрібні для нашої держави, для її відбудови після війни. 

Cерія інтерв’ю підготовлена в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», який реалізовується Департаментом запобігання та виявлення корупції НАЗК спільно з ГО «Асоціація юридичних клінік», за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», задля підвищення доброчесності та конкурентоздатності українських ЗВО на ринку освітніх послуг. Експерти проєкту працюють над дослідженням корупційних ризиків, профайлом антикорупційного уповноваженого та професійним розвитком спільноти уповноважених вищої освіти.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

2 Червня 2023
Офіс доброчесності НАЗК розпочинає проект із впровадження “золотого стандарту” в школах
1 Червня 2023
НАЗК закликає бізнес до спільної санкційної боротьби проти рф
1 Червня 2023
Голова НАЗК з Керівницею Офісу ОЕСР в Україні обговорили питання вступу України у організацію, зокрема прийняття закону про лобізм
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр