НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...
397
подано
партіями звітів
693.17
млн.грн. перераховано
партіям
446
затверджено висновків
щодо перевірок
628
протоколів
складено
Перевірка політичних партій

Прозорість у вищій освіті: виховання доброчесності майбутніх правоохоронців. Приклад антикорупційної уповноваженої Харківського національного університету внутрішніх справ

Посилання скопійовано
Прозорість у вищій освіті: виховання доброчесності майбутніх правоохоронців. Приклад антикорупційної уповноваженої Харківського національного університету внутрішніх справ

Ми продовжуємо серію інтерв’ю з антикорупційними уповноваженими закладів вищої освіти України. Про особливості антикорупційної роботи в університетах системи Міністерства внутрішніх справ розповідає Ольга Піскунова, антикорупційна уповноважена Харківського національного університету внутрішніх справ.

Чому важливо продовжувати антикорупційну роботу в закладах вищої освіти в умовах воєнного стану?

Питанню запобігання корупції потрібно приділяти увагу не лише в умовах воєнного стану. Перш за все, ми виховуємо майбутнє нашої країни. Це молоді люди, які потім будуватимуть нашу країну доброчесною правовою державою, у якій буде комфортно жити. Саме тому підґрунтя доброчесності треба закладати вже в молоді роки. В умовах воєнного часу потрібно продовжувати цю роботу, не зупинятися, бо корупція нікуди не зникає. З’являються нові корупційні ризики, на які ми маємо реагувати. Уже зараз ми можемо прогнозувати, які виклики в нас з’являться після війни.

У чому особливість роботи антикорупційного уповноваженого у ЗВО Міністерства внутрішніх прав?

Оскільки наш ЗВО належить до системи МВС, то в нас є своя специфіка. Ми працюємо з майбутніми поліцейськими, на яких поширюється Закон «Про запобігання корупції». І тому ми вже проводимо роботу на перспективу. Ми організовуємо семінари, тренінги, інструктажі, розказуємо нашим здобувачам, що таке корупція, Закон «Про запобігання корупції», які обмеження на них чекають у майбутньому. Ближче до старших курсів уже проводимо тренінги із заповнення декларації. У межах дисциплін, на яких вивчається антикорупційне законодавство, наші викладачі проводять бінарні заняття, запрошують мене на них. Також проводимо з викладачами бінарні заняття, оскільки в нас є дисципліни, у межах яких вивчається антикорупційне законодавство. Також у нас постійно працюють наукові гуртки, а в листопаді та грудні проводяться тематичні засідання до Міжнародного дня боротьби з корупцією. Проводяться тематичні засідання, де вже самі студенти готують доповіді з питань запобігання корупції. Безумовно, проводимо роз’яснювальну роботу серед працівників, науково-педагогічного складу.

Які у вас як антикорупційного уповноваженого є форми співпраці зі студентами?

У нас, як у всіх ЗВО, що входять до системи МВС, є антикорупційна програма. У ній визначені заходи щодо усунення корупційних ризиків, запобігання і протидії корупції. Програма ухвалена на три роки, і щокварталу ми перевіряємо якість виконання всіх запланованих заходів, іноді коригуємо їх. На засіданнях вченої ради заслуховуються звіти щодо виконання антикорупційної програми. У гуртожитках і казармах є інформація про канали повідомлень про корупцію: телефон, email. На сайті університету працює спеціальна форма, яка дозволяє повідомити про корупцію, у тому числі й анонімно. Також проводимо роз’яснювальну роботу зі старостами й командирами групи перед сесіями.

Які позитивні результати роботи антикорупційних уповноважених у закладах вищої освіти ви можете назвати?

У закладах вищої освіти антикорупційні уповноважені почали працювати відносно недавно — 2–3 роки. У системі МВС такі посади є з 2019 року. Дуже важливо, щоби була саме окрема посада. Це людина, яка заточена на питання запобігання і протидії корупції, і вона може зосереджувати свої зусилля лише на цих напрямках. Це стосується, наприклад, візування наказів, коли антикорупційний уповноважений може простежити і запобігти конфлікту інтересів, усунути корупціогенні фактори тощо.

Також ми беремо участь у забезпеченні доброчесності під час вступної кампанії. Кожного року після завершення активної фази разом з приймальною комісією ми проводимо анонімне опитування абітурієнтів. Розглядаємо результати на засіданні вченої ради, комісії з оцінки корупційних ризиків. Викладачі та члени приймальної комісії знають, що може проводитися такий моніторинг. Тому недоброчесна поведінка буде виявлена й адміністрації про це буде відомо.

Чому важлива взаємодія, комунікація між уповноваженими?

Вона дуже важлива. Це показує практика. Ми з колегами спілкуємось активно. Маємо чати в месенджерах. Часто обговорюємо поточні питання, консультуємося один з одним. Зараз в умовах війни також підтримуємо один одного. Навіть робили перекличку, чи всі здорові, чи потребує хтось допомоги. Наші колеги, які евакуювалися терміново, для відновлення роботи потребували зразків стандартних документів уповноваженого. Ділилися з ними. Вони в нас усіх стандартні, тому ми можемо ними обмінюватись: пам’ятки, інструктажі, попередження. Така взаємодія дуже допомагає. 

Як змінилось ставлення студентів до питань протидії корупції за останні роки?

За останні роки студенти відчувають більшу свою залученість в управлінські процеси у вишах. Вони не лише прийшли посидіти в аудиторії, здати заліки, написати дипломну роботу й піти. Зараз студенти відчувають, що мають вплив в межах своєї групи чи факультету та навіть університету. Отже, ми виховуємо свідомих та активних громадян нашої держави. 

Окрім того, коли уповноважений проводить активну роз’яснювальну роботу зі студентами й курсантами, вони бачать, що є незалежна людина, й недоброчесна поведінка матиме наслідки. Важливо, коли в масштабах ЗВО про такі наслідки говорять.

Чому важливо працювати з молоддю в питаннях запобігання та протидії корупції?

Нам потрібно говорити не про антикорупцію, а про виховання доброчесності, як у західних демократіях, де є поняття «building integrity». 

Бути доброчесним, порядним громадянином, брати участь у формуванні правового громадянського суспільства має бути почесно для кожної людини. Саме на це ми маємо спрямовувати нашу молодь, показуючи, що доброчесна поведінка є прийнятною в нашому суспільстві, а порушники законодавства будуть отримувати відповідну реакцію та покарання.

Cерія інтерв’ю підготовлена в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», який реалізовується Департаментом запобігання та виявлення корупції НАЗК спільно з ГО «Асоціація юридичних клінік», за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», задля підвищення доброчесності та конкурентоздатності українських ЗВО на ринку освітніх послуг. Експерти проєкту працюють над дослідженням корупційних ризиків, профайлом антикорупційного уповноваженого та професійним розвитком спільноти уповноважених вищої освіти.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

14 Травня 2022
У Реєстрі декларацій з’явилася функція, яка дозволить декларантам дізнаватися відомості про свою власність, наявні в реєстрах. Вона полегшить заповнення декларації для тих, хто втратив документи про власність
13 Травня 2022
Дайджест «Новини санкційного фронту»
13 Травня 2022
Прозорість у вищій освіті: співпраця керівника та антикорупційного уповноваженого. Приклад Державного податкового університету
Календар новин
Календар новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр