НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...
i Подавати декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані та повідомлення про відкриття валютного рахунку в банку-нерезиденті під час війни не потрібно
Роз’яснення на час війни

Прозорість у вищій освіті: як забезпечується доброчесність в одному з найвідоміших технічних університетів країни — КПІ ім. Ігоря Сікорського

Посилання скопійовано
Прозорість у вищій освіті: як забезпечується доброчесність в одному з найвідоміших технічних університетів країни — КПІ ім. Ігоря Сікорського

Після війни Україна потребуватиме доброчесних та професійних інженерів та спеціалістів різних технічних напрямків. Про те, як працює система запобігання корупції в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», розповідає антикорупційна уповноважена, декан факультету соціології і права, доцент кафедри теорії і практики управління, Яна Цимбаленко.

Які ваші пріоритети в роботі як антикорупційного уповноваженого?

Робота уповноваженого у ЗВО — це передусім запобігання корупційних проявів. Тому я організовую систематичне навчання працівників КПІ ім. Ігоря Сікорського. Це зокрема онлайн-навчання та практичні заняття з питань запобігання корупції: конфлікт інтересів, декларування. Для студентства важливим є елемент просвітницької роботи: знайомство з провідними ідеями та напрямками, національними та міжнародними антикорупційними принципами і стандартами. Це є інструментом формування нульової толерантності до корупції в будь-яких її проявах. Студенти ж більше полюбляють нестандартні форми навчання, це і круглі столи, семінари, гуртки із дослідження антикорупційних практик, виїзні екскурсії до антикорупційних органів тощо.

Як організовано вашу взаємодію з керівництвом ЗВО? Чи маєте підтримку адміністрації?

Із керівництвом ми визначили із самого початку моєї роботи, що запобігання корупції для нас є основним пріоритетом. Саме тому майже всі мої ініціативи ректор підтримує, сприяє їх організації. Завдяки його сприянню ми змінили та налагодили внутрішні процеси так, щоби попереджувати корупційні ризики в роботі університету. Наприклад, мене залучено до робочих та дорадчих органів університету, до візування основних актів, які видає заклад освіти, я здійснюю аналіз закупівельної діяльності та супроводжую виконання договірних зобов’язань, перевірку із виявлення та недопущення конфлікту інтересів та інших корупційних ризиків.

Як у вашому університеті побудована система виявлення корупції?

Для того, щоб оперативно реагувати на повідомлення про можливі корупційні правопорушення, в університеті створено спеціальну електронну скриньку та здійснюється особистий прийом уповноваженого. Також я постійно моніторю, що може негативно впливати на рейтинг університету. Коли виявляю такі факти, то вживаю заходи реагування, намагаюся з’ясувати та усунути обставини, які призвели до порушення. Я завжди тримаю руку на пульсі: питання щодо проявів корупції чи недоброчесності включаються до систематичних анонімних опитувань студентів і працівників, які проводить університетський соціологічний центр «Соціо+». Результати опитувань дають можливість аналізувати поточний стан роботи університету, його посадових осіб, а також планувати необхідні заходи. Варто зауважити, що аналіз звернень, які надходять від студентів і працівників університету, свідчить, що найчастіше вони стосуються питань доброчесності, викладацької етики, прохань про консультації щодо конфлікту інтересів.

Які на вашу думку, найбільші виклики у ваші роботі?

Запобігання корупції вимагає кропіткої праці для виявлення ризиків та стратегічного планування дій щодо їх мінімізації. Для цього в університеті організовано роботу Комісії з оцінки корупційних ризиків. Ми разом із Комісією працюємо над виявленням ризиків та розробкою ефективних заходів для їх недопущення в діяльності університету. Адже наша репутація прямо пов’язана з нашим рейтингом серед молоді. Безумовно, це впливає на попит на наші освітні послуги. Крім того, ми намагаємося створити середовище яке допоможе нашим студентам бути небайдужими та добропорядними людьми з сформованим розумінням доброчесності.

Як війна вплинула на антикорупційну роботу у КПІ ім. Ігоря Сікорського?

Ми мали багато планів до війни. Наприклад, готували круглий стіл «Запобігання корупції. Виклики та рішення» разом з іноземними партнерами, мали створити науково-практичний гурток з пілотною назвою «Антикорупція».  Однак цим планам завадила війна. Наразі ми продовжуємо антикорупційну роботу: інформуємо стосовно питань декларування, надаємо консультації, працюють канали повідомлень про корупцію. Готуємо проект документу щодо запобігання корупції під час вступної кампанії 2022 з врахуванням рекомендацій НАЗК. Документ ініціював ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського. Зараз готуємося до стріму «Корупція. Питання та відповіді».

Спостерігаю, як у студентів змінилось ставлення до освітнього процесу, його якості. Студенти стали більш відкритими, йдуть на контакт для досягнення спільного результату — підвищення якості викладання. В умовах дистанційної роботи та навчання повідомлення про випадки зловживань відсутні. Я думаю, що це також наслідок війни.  Війна зруйнувала наші плани, але не зруйнувала бажання  жити, навчатися та змінюватися. Тому антикорупційна робота в КПІ ім. Ігоря Сікорського продовжується.

Чому співпраця антикорупційного уповноваженого зі студентами та адміністрацією ЗВО є важливою?

 Наша ключова цінність — довіра та повага всіх учасників освітнього процесу один до одного. Такі стосунки мають будуватися на розумінні того, що ми всі робимо спільну справу — це підготовка нового покоління інженерів різного фаху, управлінців та інших фахівців, яких дуже потребує наша держава, особливо для відбудови після війни.

Отож, підбиваючи підсумки, можна стверджувати, що головним завданням антикорупційного уповноваженого закладу вищої освіти є активна участь в управлінських процесах, забезпечення прозорої діяльності ЗВО, просвітницька робота зі студентами, працівниками та попередження будь-яких проявів недоброчесності в їхньому середовищі.

Серія інтерв’ю підготовлена в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», який реалізовується Департаментом запобігання та виявлення корупції НАЗК спільно з ГО «Асоціація юридичних клінік», за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», задля підвищення доброчесності та конкурентоздатності українських ЗВО на ринку освітніх послуг. Експерти проєкту працюють над дослідженням корупційних ризиків, профайлом антикорупційного уповноваженого та професійним розвитком спільноти уповноважених вищої освіти.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

9 Серпня 2022
Повідомляйте про схеми обходу санкцій росіянами на порталі «Війна&Санкції»
9 Серпня 2022
Оголошено добір на 3 відкриті вакансії в НАЗК
6 Серпня 2022
ВІДЕО НАЗК разом з CEO Club провели перше обговорення уроків війни у форматі діалогу
Календар новин
Календар новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр