НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
Національне Агентство з Питань Запобігання Корупці
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
...
1

Релігійні переконання публічних діячів – не причина для неподання електронних декларацій

Посилання скопійовано
Релігійні переконання публічних діячів – не причина для неподання електронних декларацій

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) 13 січня оголосив вирок у справі щодо судді Київського окружного адміністративного суду, яка відмовилась подавати електронну декларацію через релігійні переконання. Суддю визнано винною у вчиненні злочину, передбаченого ст. 366-3 Кримінального кодексу України (умисне неподання декларації).

Розслідування було проведено за матеріалами Національного агентства з питань запобігання корупції  (НАЗК). Доведення справи до суду та прийняття рішення у справі стало можливим завдяки співпраці антикорупційних органів – НАЗК, Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та ВАКС.

«Будь-який приватний інтерес судді, в тому числі щодо віросповідання, не може впливати на суспільний інтерес на рівні держави. Високі вимоги до статусу судді встановлені Законом України «Про судоустрій та статус суддів», Кодексом суддівської етики, Бангалорськими принципами поведінки суддів та іншими нормативно-правовими актами. Подання декларацій в електронному вигляді є обов’язком публічних діячів і жодних виключень законом не передбачено. За Конституцією, ніхто не може відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань. Особа, приймаючи рішення про зайняття відповідної посади, погоджується з тим, що наслідком такого вибору буде й покладення на неї додаткових обов’язків та обмежень», – зазначив керівник юридичного управління НАЗК Ярослав Любченко.

У чому суть справи?

Суддя Олександра Брагіна надіслала до НАЗК паперову декларацію за 2020 рік. За поясненнями судді, декларацію в електронному вигляді вона не може подати через нібито «релігійні переконання». Начебто через релігію суддя не може використовувати електронний цифровий підпис (ЕЦП), а отже – подати декларацію в електронному вигляді.

НАЗК відмовилося прийняти паперову декларацію, а відповідні матеріали передало до НАБУ для подальшого розслідування. У жовтні минулого року САП та НАБУ повідомили судді про підозру.

«Олександра Брагіна раніше користувалась ЕЦП та подавала електронні декларації, в Реєстрі є її декларації за 2015-2018 роки. Крім того, всі судді мають володіти ЕЦП, щоб підписувати ним свої рішення відповідно до вимог законодавства» – зазначає Ярослав Любченко.

Яке покарання отримала суддя?

ВАКС призначив судді штраф у розмірі 51 тис. грн. Також судді строком на один рік заборонено обіймати посади, за якими передбачено обовʼязок подавати декларацію, крім виборних посад. 

Що було раніше?

У 2020 році суддя оскаржила в Окружному адміністративному суді м. Києва (ОАСК) відмову НАЗК прийняти її паперову декларацію. ОАСК безпідставно задовольнив цей позов та зобов’язав НАЗК прийняти паперові декларації судді. 

НАЗК оскаржило таке рішення ОАСК в апеляційному суді. У липні 2022 року Шостий апеляційний адміністративний суд підтримав позицію НАЗК щодо того, що релігійні переконання не можуть бути підставою для неподання декларації в електронному вигляді.

Посилання скопійовано
Версія для друку

Останні новини

28 Березня 2023
Квартира за “подаровані” кошти: НАЗК провело моніторинг способу життя одного з керівників в Офісі Генерального прокурора
27 Березня 2023
Динаміка декларування зросла: за тиждень декларації за 2021 рік подали понад 7,4 тис. осіб
24 Березня 2023
Війна – не перешкода для України у виконанні її зобов’язань у сфері антикорупції  як члена Ради Європи, –  Олександр Новіков після засідання GRECO
Календар новин
Календар новин

Archive Calendar

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Повернутись
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр