НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

GRECO позитивно оцінило прогрес України у виконанні рекомендацій щодо запобігання корупції серед суддів, прокурорів та парламентарів

27.11.2024

Українська делегація взяла участь у 98-му пленарному засіданні Групи держав проти корупції (GRECO), яке проходило у Страсбурзі (Французька Республіка). Делегацію України очолив Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Віктор Павлущик (Указ Президента України №774/2024 від 19 листопада 2024 року).

На засіданні погодили та затвердили доповнення до Другого звіту про виконання Україною рекомендацій GRECO, наданих в межах Четвертого раунду оцінювання. Вони стосуються запобігання корупції серед  народних депутатів, суддів та прокурорів.

Повністю виконані наступні рекомендації.

-   Рекомендація 2: фінансова прозорість. Ухвалення Закону №3384-IX у 2023 році відновило обов’язкове декларування активів посадовців. Водночас було запроваджено автоматизовані перевірки декларацій, що значно підвищило ефективність фінансового контролю — впродовж 2021-2022 років було оброблено понад 1,4 мільйона декларацій, більша частина з яких подано добровільно.

-   Рекомендація 9: регулювання лобістської діяльності. Закон про лобіювання, який набув чинності в березні цього року, впроваджує Реєстр прозорості для етичного та підзвітного здійснення лобістської діяльності. Реєстр забезпечить чітку основу для нагляду, моніторингу та підзвітності, ураховуючи потенційні ризики неправомірного впливу на формування політики. Наразі НАЗК працює над розробкою Реєстру прозорості за підтримки міжнародних партнерів.

-   Рекомендація 15: посилення доброчесності суддів. Посилено роль Громадської ради доброчесності, яка здійснює оцінку кандидатів на посади суддів. Прийнято прозорі критерії оцінювання професійної етики та доброчесності. Призначення членів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів зміцнило інституційну базу, необхідну для дотримання принципу верховенства права в Україні.

Ці рекомендації вважаються повністю виконаними додатково до 15 рекомендацій, виконаних Україною у попередньому періоді.

Також спостерігається поступовий прогрес у виконанні інших рекомендацій GRECO.  Частково виконані наступні з них.

-   Рекомендація 17: оцінювання суддів. Розроблено проєкт єдиних індикаторів для оцінювання доброчесності суддів, який перебуває на стадії розгляду, визначено законодавчі прогалини та підготовлено пропозиції для їх усунення. Своєю чергою ДАП визначає конкретні заходи щодо підвищення підзвітності та доброчесності судової влади.

-   Рекомендація 19: дисциплінарна відповідальність суддів. Здійснено значні кроки щодо уточнення підстав для дисциплінарної відповідальності суддів. ВРП підготувала збірник дисциплінарної практики, в якому виявила недоліки та запропонувала законодавчі зміни для посилення відповідальності. ДАП також передбачає подальше вдосконалення цієї сфери, забезпечуючи дотримання принципу правової визначеності.

-   Рекомендація 23: склад Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (КДКП). Підготовлено законопроєкт, який передбачає збільшення участі прокурорів-практиків в роботі КДКП. Хоча ці зміни перебувають на розгляді парламенту, тимчасові заходи забезпечили активну участь прокурорів у роботі КДКП, що відображає їхню критичну роль у забезпеченні підзвітності.

- Рекомендація 30: посилення підзвітності прокуратури. Подовжено строки давності для притягнення прокурорів до дисциплінарної відповідальності і надано більшу автономію самоврядним органам прокуратури в ініціюванні дисциплінарних проваджень.

Нагадаємо, що стан виконання рекомендацій GRECO буде враховуватись Європейською Комісією під час оцінки прогресу України у досягненні критеріїв членства у Європейському Союзі.

“Засідання стало важливим майданчиком для представлення успіхів України у впровадженні антикорупційних реформ, а також обговорення майбутніх кроків у цьому напрямку. Участь України у GRECO сприяє подальшому зближенню з ЄС у межах інтеграційних процесів, зміцненню прозорості та верховенства права в Україні. Рекомендації GRECO також стали наріжним каменем для переговорів з Європейською Комісією щодо вступу України до ЄС. Україна продовжує свій шлях реформ, незважаючи на виклики, та стає прикладом стійкості й відданості демократичним принципам. Наша держава сповнена рішучості у виконанні рекомендацій GRECO та віддана принципам прозорості, підзвітності та верховенства права”, - зазначив Глава делегації Віктор Павлущик.

Звіт з виконання рекомендацій GRECO Україною буде оприлюднено наступного тижня. 

Останні новини

24.02.2025
18:37
НАЗК розбудовує співпрацю з освітніми закладами регіонів України: Тернопільщина
16:35
ВАКС конфіскував квартиру та автомобіль родини начальника одного з відділів столичної поліції за матеріалами НАЗК
21.02.2025
17:13
Найбільше корупційних ризиків на Тернопільщині зосереджені в містобудуванні та землевідведенні: робоча поїздка НАЗК до Тернополя
12:10
Як декларувати спадщину
10:00
Цивільна конфіскація: у посадовця МВС конфіскували 4,6 млн грн і авто за матеріалами НАЗК
20.02.2025
18:00
НАЗК запрошує до консультацій з громадськістю щодо законопроєкту про посилення ролі Громадської ради при Держмитслужбі
17:48
Звіт GRECO: відзначено прогрес України у виконанні антикорупційних рекомендацій для суддів, прокурорів і парламентарів (звіт українською)
14:51
5 нових вакансій в НАЗК: шукаємо дизайнера, спеціалістів з міжнародного співробітництва, HR, ІТ
14:28
Удосконалення лісового законодавства: НАЗК направило до ВРУ рекомендації для усунення корупційних ризиків
19.02.2025
15:51
НАЗК презентувало міжнародним партнерам механізми антикорупційного контролю у відновленні України
14:14
Понад 130 політичних партій не подали звіти до НАЗК за ІV квартал 2024 року
12:13
Корупція боїться твого контролю: НАЗК реалізувало загальнонаціональну інформаційну кампанію
11:10
Обов’язок декларування військовослужбовцями і членами їх сімей: ключові аспекти
18.02.2025
12:40
Запобігання конфлікту інтересів при преміюванні міських голів: рекомендації та законодавчі вимоги
17.02.2025
13:00
Цивільна конфіскація: майже 3,3 млн грн можуть стягнути в дохід держави з посадовця Мін'юсту за матеріалами НАЗК та ДБР
14.02.2025
13:30
Як сформувати довідку “Дані для декларації”: покрокова інструкція
12:14
НАЗК розробило рекомендації для усунення корупційних ризиків у лісовому господарстві
13.02.2025
18:00
Порушень на понад 284 млн грн виявило НАЗК за результатами повних перевірок декларацій у січні
13:45
До уваги медіа: запрошуємо на презентацію дослідження “Корупційні ризики у лісовому господарстві”
11:23
Майно за кордоном: чи треба декларувати?
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua