Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вітає ухвалення Верховною Радою України Закону «Про лобіювання». Це важливий крок для забезпечення прозорості державних процесів та відкритості взаємодії між владою, бізнесом та громадянським суспільством.
Впродовж минулого року фахівці НАЗК плідно працювали над створенням законодавчих пропозицій щодо врегулювання лобіювання та аналізували кращі міжнародні практики у цій сфері. В січні-лютому 2024 року НАЗК спільно з народними депутатами, представниками державних інституцій, бізнесу та громадянського суспільства був суттєво доопрацьований прийнятий сьогодні Закон «Про лобіювання».
Після підписання Закону Президентом України НАЗК розпочне роботу зі створення Реєстру прозорості – інформаційно-комунікаційної системи, де буде збиратися, обліковуватися та оброблятися інформація про суб’єктів лобіювання та їхня звітність.
Зауважимо, що врегулювання процесів лобіювання є однією з вимог Європейської комісії для вступу України до Європейського Союзу.
Закон про лобіювання відкриває ринок лобістських послуг в Україні – прозорий та відкритий спосіб впливу на державну політику із забезпеченням комерційного інтересу лобістів. Наприклад, якщо певна юридична особа чи група осіб прагнутиме ухвалення нового закону, скажімо, в галузі аграрної чи екологічної політики, громадяни будуть бачити, яким чином ця група лобіює ухвалення такого закону і зможуть оцінити, як зміниться їхнє життя та хто відповідальний за цю ініціативу та її втілення.
Крім вимог Європейської комісії, законодавче врегулювання процесів лобіювання передбачено п. 3 Плану заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархами), Державною антикорупційною програмою на 2023–2025 роки та рекомендаціями Групи держав проти корупції GRECO.