НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Облігації внутрішньої державної позики України та операції з ними: як декларувати?

19.03.2024

Багато декларантів придбали або мають намір придбати облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), у тому числі й військові. Вони є цінними паперами, а отже інформацію про них необхідно зазначати в декларації. Крім того, відображенню підлягають певні операції з ОВДП та їх результати.

За загальним правилом емітентом ОВДП та джерелом доходу по них є Міністерство фінансів України (код ЄДРПОУ 00013480).

Непогашені ОВДП, наявні у суб’єкта декларування або члена його сім’ї станом на кінець звітного періоду зазначаються у розділі 7 «Цінні папери» декларації.

ОВДП, номінальна вартість яких визначена в різних валютах випуску (гривня, долар США, євро), зазначаються у декларації як окремі об’єкти у відповідній кількості таких ОВДП.

В полі «Вид цінного паперу» слід обрати позначку «Боргові цінні папери», в полі «Вид боргових цінних паперів» – позначку «Державні облігації України».

В полі «Номінальна вартість одного цінного папера, грн» зазначається номінальна вартість одного ОВДП (наприклад, 1000 грн). У разі якщо номінальна вартість одного ОВДП визначена в іноземній валюті (наприклад, 1000 дол. США або 1000 євро), то у вказаному полі зазначається номінальна вартість в перерахунку на гривні за офіційним курсом НБУ станом на дату набуття ОВДП.

Датою набуття права на кілька ОВДП в одній валюті випуску, право на які набуто внаслідок укладення кількох правочинів, є дата останнього правочину. Нижче розглянемо особливості в певних операціях з ОВДП.

Придбання ОВДП у звітному періоді

У разі придбання ОВДП у звітному періоді підлягають заповненню такі розділи декларації:

  • розділ 7 «Цінні папери» декларації – за умови, якщо цінні папери непогашені (наявні у суб’єкта декларування / члена його сім’ї) станом на кінець звітного періоду;
  • розділ 12.1 «Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у субʼєкта декларування або членів його сімʼї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» декларації – за умови наявності рахунку у цінних паперах у банку / фінансовій установі станом на останній день звітного періоду (за умови, що рахунок відкрито не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду) або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду;
  • розділ 14 «Видатки та правочини суб’єкта декларування» декларації – за умови, якщо разовий видаток на придбання ОВДП перевищує 50 ПМ.

Також може підлягати заповненню розділ 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації – у випадку, якщо суб’єкт декларування, або член його сім’ї володіє купонними облігаціями і у звітному періоді отримує відсотковий дохід щомісяця / щокварталу тощо.

Погашення ОВДП у звітному періоді

Якщо у звітному періоді відбулося погашення купонних / дисконтних ОВДП, то підлягає заповненню розділ 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації. При цьому:

  • якщо було погашення купонних ОВДП, то у декларації зазначаються відомості про отриманий у звітному періоді дохід у розмірі номінальної вартості погашених ОВДП та дохід у вигляді відсоткового доходу по них;
  • якщо відбулося погашення дисконтних ОВДП, то у декларації зазначаються відомості про отриманий у звітному періоді дохід у розмірі номінальної вартості погашених ОВДП.

При цьому відомості про погашені у звітному періоді ОВДП не зазначаються у розділі 7 «Цінні папери» декларації за звітний період.

Відомості про банки / фінансові установи, в яких відкриті рахунки у цінних паперах зазначаються у розділі 12.1 «Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у субʼєкта декларування або членів його сімʼї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» декларації за умови наявності рахунку у цінних паперах станом на останній день звітного періоду (за умови, що рахунок відкрито не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду) або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду.

Детальніше про декларування ОВДП

Останні новини

23.06.2026
17:52
Як і куди повідомити про корупцію: НАЗК спільно з ОБСЄ презентували гайд для заявників і викривачів
17:32
Активи на родичів: поліцейського з Полтавщини підозрюють у незаконному збагаченні
14:14
Київського комунальника підозрюють у недостовірному декларуванні на 9,6 млн грн
12:40
Індикатори публічної доброчесності: ОЕСР презентувала результати оцінювання України
22.06.2026
09:33
Ввечері 22 червня буде обмежено доступ до Реєстру декларацій
19.06.2026
16:21
Повні перевірки декларацій: за 5 місяців 2026 року НАЗК виявило порушення на понад 1,7 млрд грн
15:30
Верховний Суд підтвердив законність конфіскації активу на 1,8 млн грн у посадовця Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції
09:15
Як працює лобіювання в Україні: НАЗК запустило нову серію відео
18.06.2026
11:26
Анонс Як повідомити про корупцію? НАЗК запрошує на презентацію гайду
10:00
Депутата Ужгородської міської ради підозрюють у недостовірному декларуванні на 78 млн грн
16.06.2026
16:27
Україна та ЄС розпочали переговори про членство за ключовим Кластером «Основи»
16:00
У екскерівника Рівненської митниці можуть конфіскувати нерухомість, авто та гроші
15.06.2026
15:30
Анонс НАЗК запрошує медійників Дніпра на тренінг з антикорупційних інструментів
09:57
Експосадовця ТЦК на Кіровоградщині підозрюють у декларуванні недостовірних відомостей на 2,5 млн грн
12.06.2026
16:02
Запобігання корупції - наскрізний елемент євроінтеграції та фундамент політики згуртованості ЄС - заступник Голови НАЗК
14:30
Трансформація системи оборонних закупівель: у НАЗК обговорили посилення прозорості і підзвітності відповідно до рекомендацій НАТО
13:27
НАЗК оголошує добір на 5 нових вакансій
13:00
ВАКС визнав необґрунтованими активи експосадовця Нацполіції на понад 6,7 млн грн
11.06.2026
14:40
Чи потрібно реєструватися в Реєстрі прозорості: НАЗК запустило онлайн-тест для самоперевірки
13:36
Доступ до Реєстру декларацій може бути частково обмежено 11 червня
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua